Przemierzyć wyspę Brač na rowerze? Nie ma najmniejszego problemu! Jeśli jesteś zwolennikiem poznawania okolicy z perspektywy roweru, wyspa oferuje Ci wiele fajnych i interesujących tras, o różnym poziomie trudności. Każdy z rowerzystów odnajdzie tutaj szlak odpowiedni do swoich fizycznych możliwości. Trasy rozpoczynają się w różnych częściach wyspy, więc bez względu na to, w jakiej miejscowości będziesz przebywać, możesz wybrać ciekawy szlak na rowerową rekreację. Cisza i spokój na łonie natury, poznawanie nowych okolic i napawanie oczy sielankowymi widokami to tylko mała garść przyjemności z jazdy rowerem po wyspie Brač.
Rowerem po wyspie Brač – wybierz trasę i ciesz się urokami wyspy
Miejscowość Bol:
Ruzmarin 20 km
Ścieżka rowerowa startująca i kończąca się w centrum miasta Bol. Pierwsza część trasy prowadzi na wschód w kierunku klasztoru Ojców Dominikanów. Jest to kamienisto – piaszczysta ścieżka z której rozpościera się malowniczy widok na tą część wybrzeża. Na końcu tego odcinka trasy robi się zawrotkę i jedzie w przeciwnym kierunku w stronę miejscowości Murvica. W powrotnej drodze przejeżdża się nadmorską promenadą. Trasa Ruzmarin kończy się przy stacji INA.
Asfalt: 5,6 km.
Żwir: 13,3 km.
Średni czas przejazdu: 1,5 godz.
Trasa: Bol – klasztor Ojców Dominikanów – nadmorska promenada – Bol
Plavac Mali 44 km
Ścieżka rowerowa prowadzi nad plażą Zlatni Rat, przecina przez miejscowość Murvica, aż do malowniczej zatoki Vela Farska. Po drodze, na tym odcinku trasy zobaczyć można piękną uprawę winorośli, z której otrzymuje się popularne na wyspie wino Plavac Mali. Kolejny odcinek trasy jest znacznie trudniejszy. Żwirowa serpentyna od zatoki do szczytu Vidova Gora to odcinek trasy dla wytrwałych. Po odpoczynku na najwyższym szczycie chorwackich wysp, rowerową podróż kontynuujemy w kierunku lotniska i jadąc główną ulicą dojeżdżamy do punktu końcowego.
Asfalt: 18,9 km.
Żwir: 25,1 km.
Średni czas przejazdu: 4 godz.
Trasa: Bol – Zlatni Rat – Murvica – Vela Farska – Vidova Gora – Bol
Kadulja 55 km
Kolejna trasa mająca początek i koniec w miejscowości Bol. Szlak dla osób kochających kolarstwo szosowe. Na trasie Kadulja brak odcinków żużlowych i piaszczystych. Szlak bardzo malowniczy, z bajecznymi widokami po drodze. Nie brakuje na nim również piękna natury i zapachu przyrody. Od Bola trasa wznosi się do miejscowości Gornji Humac i odbija na wschód do miejscowości Selca i Sumartin. W Sumartinie trasa zawraca i prowadzi przez stare osady wyspy. Jadąc tym odcinkiem napawamy oczy widokami na gaje oliwne a nos zapachem ziół i roślinności. Czułe nosy na pewno poczują zapach szałwii, czyli tytułowej kadulji.
Asfalt: 55 km.
Żwir: 0 km.
Średni czas przejazdu: 3 godz.
Trasa: Bol – Gornji Humac – Osridke – Selca – Sumartin – Selca – Gornji Humac – Bol
Pinija 90 km
Najdłuższa z czterech tras startujących w Bolu. Szlak jest tak samo malowniczy jak i trudny. Coś dla wytrwałych i zaprawionych w boju rowerzystów. Jadąc trasą Pinija przejedziemy wszerz całą wyspę z Bola do miejscowości Supetar. Na początku przejedziemy przez Murvicę i pnąc się cały czas do góry w kierunku Obršje aż do Sutivanu. Na kolejnym odcinku trasy zobaczymy jeden z najpiękniejszych i najbardziej dorodnych w gaje oliwne teren w miejscowości Mirca. W Supetar trasa zapętla się, ponownie wiedzie do Mirca, a następnie odbija na południe do miejscowości Donji Humac. Zielone obszary, ciekawe widoki i łono natury to główne atuty tej trasy. Kończąc trasę napawamy oczy widokiem na plażę Zlatni Rat.
Asfalt: 48,9 km.
Żwir: 41,5 km.
Średni czas przejazdu: 7,30 godz.
Trasa: Bol – Murvica – Obršje – Sutivan – Mirca – Supetar – Mirca – Donji Humac – Nerežišća – Vidova Gora – Vela Farska – Murvica – Bol
Miejscowość Milna:
Tvrđava i Lanterna 10 km
Początek trasy rozpoczyna się w centrum miejscowości Milna. Cały szlak ciągnie się po zachodniej stronie wyspy zataczając pętlę wśród winnic i gajów oliwnych. Podczas drogi zobaczymy twierdzę Baterija z czasów wojny oraz nacieszymy oczy panoramą rozciągającą się z punktu widokowego Monte Telegrapho na wzgórzu Glavica, gdzie dawniej Włosi mieli swoją stację telegraficzną. Ciekawym punktem na trasie jest również latarnia morska Ražanj, przy której szlak zawraca i kieruje się do miejscowości Milna. Jest to lekka i przyjemna trasa przyjazna nawet najmłodszym rowerzystom.
Asfalt: 1,1 km.
Żwir: 9,3 km.
Średni czas przejazdu: około 1 godz.
Trasa: Milna – Baterija – Ražanj – Milna
Cvrčka 17 km
Trasa prowadząca przez stare zabudowania wyspy, odsłaniająca dawne życie tutejszych mieszkańców. Cvrčka rozpoczyna się i kończy w miejscowości Mila, zataczając koło przez wioskę Bobovišća. Sama nazwa trasy „Crčka” oznacza krzyki, śpiew. Jazdę rowerem umilać nam będzie głośne śpiewanie świerszczy i cykad, których na tym terenie jest bardzo dużo. Znany chorwacki poeta Vladimir Nazor, właśnie stąd zaczerpnął inspirację do napisania swojego utworu pod tytułem „Cvrčak”. Cała trasa jest delikatnie pagórkowata, ale nie sprawia trudności nawet początkującym rowerzystom.
Asfalt: 7 km.
Żwir: 9,8 km.
Średni czas przejazdu: 1,20 godz.
Trasa: Milna – Bobovišća – Podhum – Milna
Sunca 37 km
Trasa wiedzie od miejscowości Milna przez stare osady Podhume. Po drodze oglądamy gaje oliwne, winorośle, pastwiska owiec i kóz. Zobaczymy również małe dalmatyńskie wioski takie jak Dračevica i Nerežišća. W tej drugiej szczególnie trzeba zwrócić uwagę na małą kapliczkę, na dachu której porasta ponad stuletnia sosna. Wybierając tą trasę dojedziemy do malowniczej zatoki Smrka, gdzie znajduje się dawny schron dla wojennych okrętów. Jest to bardzo interesująca i ciekawa trasa z licznymi atrakcjami.
Asfalt: 7,9 km.
Żwir: 28,8 km.
Średni czas przejazdu: 3,30 godz.
Trasa: Milna – Podhume – Dračevica – Nerežišća – Smrka – Osibova – Milna
Medulla 109 km
Najdłuższa trasa z miejscowości Milna wiedzie przez całą długość wyspy. Wybierając tą trasę napawamy oczy pięknymi widokami oraz rozkoszujemy się dziewiczą przyrodą dookoła. Trasa Medulla przechodzi przez dalmatyńskie wioski, w których zobaczymy starą architekturę wyspy oraz to, jak żyją ludzie utrzymujący się głównie z własnych gospodarstw. Pomimo, że trasa prowadzi idealnie gładką ulicą, jest bardzo wymagająca.
Asfalt: 109 km
Żwir: 0 km
Średni czas przejazdu: 5,30 godz.
Trasa: Milna – Ložišća – Dračevica – Nerežišća – Bol – Selca – Sumartin – Povlja – Milna
Miejscowość Postira:
Macica i Vivera 20 km
Trasa nazwana po istotach z legendy, o których krąży ciekawa historia właśnie w miejscowości Postira. Początek trasy znajduje się w centrum miejscowości i kończy również w tym samym miejscu. Trasa prowadzi przez archeologiczne tereny wyspy Brač oraz malownicze gaje oliwne. Na szczególną uwagę podczas jazdy tym szlakiem zasługuje wioska Dol i Škrip. W tej pierwszej zobaczymy wspaniałe kamienne domy, jakie kiedyś budowało się na wyspie i poczuje prawdziwą, wiejską sielankę, a w tej drugiej nie zapomnijmy wstąpić do muzeum wyspy Brač.
Asfalt: 8 km.
Żwir: 11,7 km.
Średni czas przejazdu: 2 godz.
Trasa: Postira – Dol – Postira – Škrip – Splitska – Postira
Profunda 32 km
Trasa na której zobaczymy tutejsze urokliwe wioski i opuszczoną osadę Gažul. Trasa rozpoczyna się z centrum miejscowości Postira i kończy w tym samym miejscu. Ścieżka Profunda prowadzi do wioski Dol, a następnię do Gažul, w którym zobaczymy stare domy pasterskie ukazujące dawny sposób życia pasterzy. Dalej szlak zaprowadzi nas do kolejnej wioski Pražnica, a następnie do malowniczej zatoki z piaszczystą plażą o nazwie Lovrečina. Do miejscowości Postira powrócimy wybrzeżem wzdłuż bujnych lasów sosnowych.
Asfalt: 7 km.
Żwir: 25 km
Średni czas przejazdu: 3 godz.
Trasa: Postira – Dol – Gažul – Lovrečina – Postira
Miejscowość Povlja:
Panorama Povlja 18 km
Trasa prowadząca przez gesty las i zielone tereny okolicy. Wybierając tę szlak przejedziemy również wzdłuż kamieniołomów, z których wydobywa się drogocenny biały kamień. Dojeżdżając do wioski Novo Selo warto zatrzymać się w małej, lokalnej posiadłości i skosztować domowych specjałów – oliwek, oliwy, pršuta, wina.
Asfalt: 4,1 km
Żwir: 11,5 km
Średni czas przejazdu: 1,30 godz.
Trasa: Povlja – Novo Selo – Povlja
Miejscowość Pučišća:
Srce Brača 54 km
Jedyna trasa z miejscowości Pučišća, ale o jak wymownej nazwie „serce wyspy Brač. Na szlaku znajduje się 10 średniowiecznych i renesansowych świątyń (kościołów i kapliczek). Oprócz tego, jadąc tą trasą zobaczymy jedną z najstarszych dzwonnic w Dalmacji (z roku 1111). Trasa prowadzi aż do położonej po drugiej stronie miejscowości Bol, gdzie zawraca i odbija do miejscowości Gornji Humac. Po drodze mijamy piękne widoki na malownicze wybrzeże.
Asfalt: 44,3 km
Żwir: 9,2 km
Średni czas przejazdu: 5 godz.
Trasa: Pučišća – Pražnica – lotnisko -Bol – Gornji Humac – Pražnica – Pučišća
Szczegółowe informacje o wszystkich rowerowych trasach (nie tylko tych na wyspie Brač) znajdziecie tutaj. Każda trasa oznaczona jest na mapie, co pozwala na dokładne zapoznanie się z całym terenem.
W większości wymienionych miejscowościach istnieje możliwość wypożyczenia roweru. Miejscowości te mają także tablice informacyjne (jak na zdjęciu poniżej) z nazwami tras, a przy nich specjalne kody do zeskanowania na telefon. Podczas jazdy każdy rowerzysta będzie mógł sprawdzić na którym odcinku trasy aktualnie się znajduje, ile trasy już przejechał, a ile jeszcze ma do pokonania. Jak dla mnie jest to super rozwiązanie! Poza tym wszystkie trasy są dokładnie oznakowane, więc nie ma mowy o zboczeniu z wyznaczonej ścieżki rowerowej. Pozostaje tylko wskoczyć na rower i ruszyć przed siebie.
Tablica informacyjna z trasami na wyspie Brač
Zdecydowanie zwiedzanie Chorwacji na rowerze to bardzo dobry pomysł Jeżeli mamy kondycję, chęci i zapał jak najbardziej można się zdecydować na taką wyprawę.