Skrip

ŠKRIP – NAJSTARSZA WIOSKA NA WYSPIE BRAČ

Chcecie przenieść się w dawne czasy mieszkańców wyspy Brač i poczuć niezwykłą atmosferę tamtych lat? Jeśli tak to zapraszam do odwiedzenia Škripu, najstarszej wioski na wyspie.
Miejscowość wznosi się na wzgórzu pomiędzy zatoką Senitska a starym, nieczynnym już kamieniołomem z czasów rzymskich. Cała wioska założona została przez Ilirów czyli starożytny lud indoeuropejski żyjący u schyłku epoki brązu na obszarach zachodnich Bałkanów. Do dnia dzisiejszego na obszarach Škripu zachowały się ślady tamtej ludności oraz rzymskiej i chorwackiej kultury.

Škrip poszczycić się może starym, barokowym kościołem pod wezwaniem świętej Heleny, która jest patronką wioski, oraz antycznym budynkiem, w którym według legendy pochowana została żona i córka cesarza Decjusza. Dodać jeszcze trzeba, że całą wioska otoczona była wysokim murem, którego pozostałości widnieją do dnia dzisiejszego.

Oprócz zabytkowych budowli miejscowość znana jest z muzeum wyspy Brač umiejscowionym w wieży Radojkovića. Muzeum to posiada niezwykłe pamiątki z czasów pierwszych mieszkańców tej miejscowości takie jak narzędzia pracy gospodarzy, przedmioty codziennego użytku, kuchenne i kosmetyczne przybory, obrazy, rzeźby oraz dawne szaty mieszkańców. Mi ze wszystkich rzeczy z muzeum najbardziej spodobały się stare buty z rzemienia oraz drewniana komoda z lusterkiem.
Kilka kroków od muzeum wyspy znajduje się muzeum oliwy obrazujące przebieg pracy ludzi przy produkcji oliwy z oliwek. Na miejscu spróbować można smak wybranej oliwy bądź też dokonać zakupu jednej z nich.
Wejście na teren muzeum wyspy kosztuje 30 kun, natomiast do muzeum oliwy wejdziemy za darmo.

Škrip

Škrip

ŠkripŠkrip – stare zabudowania wioski

Škrip

Škrip

ŠkripŠkrip – wnętrze muzeum

ŠkripŠkrip – kościół świętej Heleny

Škrip Škrip – pozostałości muru

4 Replies to “ŠKRIP – NAJSTARSZA WIOSKA NA WYSPIE BRAČ”

  1. Bardzo fajny i ciekawy blog. Duży plus za ładne zdjęcia i informacje o miejscach, które zwykłe przewodniki pomijają. Minusy natomiast to nieodmienianie nazwy chorwackiej jednostki monetarnej (jedna kuna, ale dwie kuny czy piętnaście kun; tak samo jak odmieniamy rubla, franka czy dolara) i rażący w oczy zapis odmiany chorwackich nazwisk, o czym w sumie mogłaś nie wiedzieć (piszemy Radojković, ale już wieża Radojkovicia, ban Josip Jelačić, ale plac bana Josipa Jelačicia). To tak na przyszłość tylko:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *