Pierwszy wyjazd do Chorwacji

PIERWSZY WYJAZD DO CHORWACJI? SIĘGNIJ PO PORADĘ

Postanowiłeś, że te wakacje spędzisz w Chorwacji? Super! 🙂 Nie pozostaje więc już nic innego, jak zacząć przygotowania do wyjazdu. Kupić potrzebne rzeczy, spakować walizki i z niecierpliwością odliczać dni do urlopu.
Jeśli będzie to Twój pierwszy wyjazd do Chorwacji, zapewne zastanawiasz się co ze sobą zabrać, co Ci się może przydać w podróży, a czego w ogóle nie pakować do swojej walizki. Dobrze będzie, jeśli przed wyjazdem na urlop zapoznasz się z kilkoma praktycznymi poradami i informacjami odnośnie wakacji w Chorwacji.

Twój pierwszy wyjazd do Chorwacji

Na własnej skórze wiem, że często zapominamy czegoś wziąć, albo wręcz przeciwnie, weźmiemy mnóstwo zbytecznych rzeczy, które tylko niepotrzebnie zajmują miejsce w walizce. Zanim więc wyruszysz na wymarzone wakacje upewnij się, że wszystkie sprawy dotyczące urlopu zapiąłeś na ostatni guzik. Nikt z nas nie lubi przecież niemiłych niespodzianek.

1. Planowanie noclegu

Kemping
Jeżeli decydujesz się na nocleg na placu kempingowym, zapytaj wcześniej o jego standard. Przede wszystkim sprawdź ilość pryszniców, toalet oraz to, czy na kempingu jest dostęp do ciepłej wody. Masz w planach grillowanie? Również zapytaj czy istnieje taka możliwość.


Apartament, a „soba”
Wybierasz nocleg w apartamencie? Pamiętaj, że każdy z nich powinien mieć łazienkę, kuchnię lub aneks kuchenny oraz sypialnię. Apartament powinien też mieć własne wejście oraz taras. Przy rezerwacji zapytaj także o dostęp do podwórkowego grilla/kominka.

Widząc napis „soba” nie oczekuj prywatności. Soba to pokój do wynajęcia, który zazwyczaj nie posiada prywatnej łazienki i kuchni. Pomieszczenia te są dzielone razem ze wszystkim gośćmi w danym budynku.
Apartament = mieszkanie
Soba = pomieszczenie

2. Pakowanie walizki

Ubrania, odzież, buty
Wszystkim wiadomo, że lato w Chorwacji jest bardzo słoneczne i ciepłe. Bez względu na to, ile czasu spędzisz w Chorwacji – tydzień czy dwa, nie bierz ze sobą więcej niż 2 pary długich spodni, jednej cieplejszej bluzki i krytych butów. Z własnego doświadczenia wiem, że większa ilość cieplejszych ubrań będzie całkowicie zbyteczna. Nawet podczas wieczornego wyjścia czy deszczowej pogody, powietrze jest bardzo ciepłe i nie ma potrzeby zakładania na siebie dwóch warstw odzieży.

Pamiętaj za to, żeby spakować klapki, japonki oraz inne letnie buty. Jeśli planujesz aktywniejsze spędzanie czasu wolnego to weź ze sobą także adidasy. Przydadzą się one również podczas wchodzenia na zabytkowe twierdze (które zazwyczaj mieszczą się na skalnych terenach), spacerów po lasach, górskich wyprawach, czy chociażby okażą się niezastąpione podczas wyprawach w głąb wysp.

Rzeczy ochronne od słońca
Oczywiście nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych oraz kapeluszu czy czapeczce od słońca. Promienie słoneczne w Chorwacji są bardzo silne, dlatego też, już od samego rana warto mieć na głowie jakąś ochronę od słońca. Szczególnie podczas wylegiwania się na plaży zalecane jest okrycie głowy, inaczej nabawić się można poparzeń, oraz udaru słonecznego. I koniecznie zaopatrz się w solidne kremy z wysokim filtrem bo bez tego ani rusz!
Chcesz poleniuchować na dzikich plażach. Spakuj do swojej walizki buty do wody. Ochronią Cię przed niemiłymi jeżowcami i wizytami w przychodni.

Medykamenty medyczne

Skoro już mowa o lekarzach… Aby uniknąć wizyty w przychodni czy chociażby aptece, zapakuj swoją małą, podręczną apteczkę. Podczas pobytu w Chorwacji przydać się mogą tabletki przeciwbólowe, plasterki opatrunkowe, bandaż, woda utleniona, woda termalna oraz preparaty chłodzące i łagodzące oparzenia.

3. Karta zdrowotna EKUZ

Od 1 lipca 2013 roku Chorwacja stała się członkiem państw UE dzięki czemu, wszystkie osoby objęte publiczną opieką zdrowotną w Polsce, mogę podczas pobytu w Chorwacji skorzystać z tutejszej publicznej opieki medycznej. Do tego potrzebna będzie karta EKUZ, którą przed wyjazdem trzeba wyrobić w oddziałach NFZ.

4. Pobyt w Chorwacji

Będąc w Chorwacji warto mieć w swojej głowie kilka numerów telefonu, które mogą się przydać w razie nagłego wypadku lub niemiłej niespodzianki na drodze.

Ważne telefony:
112
– numer alarmowy

94 – pogotowie ratunkowe
93 – straż pożarna
92 – policja
– kierunkowy do Chorwacji  00385 lub +385, następnie kierunkowy miasta i numer abonenta
– połączenie z Chorwacji do Polski 0048 lub +48, następnie kierunkowy do miasta i numer abonenta

Jazda autem po wyspie
Gdy chcesz zapuścić się w głąb wyspy autem to prześledź wcześniej swoją trasę. Często jest tak, że jadąc drogą w nieznane, w nieoczekiwanym momencie urwie nam się ulica asfaltowa, a pojawi wąska dróżka na której ciężko będzie zawrócić bądź wycofać. Uważaj też na małe piaszczyste drogi bez oznakowania. Taka trasa może wyprowadzić niejednego w pole 😉

Woda pitna
W Chorwacji, woda z kranu jak najbardziej nadaje się do picia. Wychodząc na plażę wystarczy, że napełnisz butelki kranówką. Nie musisz biegać co chwilę do sklepu i przy okazji zaoszczędzisz na tym trochę pieniędzy. Woda, którą kelnerzy podają bezpłatnie np. do kawy, czy przekąsek, także jest wodą z kranu. Nie myśl przypadkiem, że dostajesz wodę mineralną. Gdy chcesz napić się w restauracji sprawdzonej wody mineralnej musisz zwyczajnie o nią poprosić.

Komary w Chorwacji
Tak, zdarzają się i to coraz częściej. Chcesz spędzić wieczór na tarasie swojego apartamentu a te małe owady nie dają Ci spokoju? Nazbieraj lawendy, rozmarynu i szałwii. Komary i muszki nie lubią ich zapachu więc będą trzymać się od Ciebie z daleka!

5. Samolotem do Chorwacji?

Szukając połączenia samolotowego z Chorwacją polecam skorzystać z poniższej wyszukiwarki lotów. Znajdziecie tutaj bezpośrednie połączenia lotnicze, loty z przesiadkami oraz loty w promocyjnych cenach.