lot_samolotem

PODRÓŻ DO CHORWACJI – WYBÓR ŚRODKA TRANSPORTU

Podróż do Chorwacji autem, samolotem, czy może autobusem? Co wybrać? Podróż do Chorwacji odbyć można na wiele sposobów ale który środek transportu jest najlepszy? Moja podróż do Chorwacji zawsze odbywała się za pomocą auta albo samolotu. W tym roku po raz pierwszy skorzystałam z oferty Glob Tourist i do Polski wróciłam autobusem. Pomijając zmęczenie i bolące nogi, bo praktycznie 24h spędziłam w pozycji siedzącej to cała droga minęła bardzo miło i spokojnie.

 

Podróż do Chorwacji


Autokar

W ostatnich latach wzrosła liczba przewoźników świadczących transport autokarowy do Chorwacji. Autokary do przewozu turystów są w pełni wyposażone i dostosowane do długich dystansów. Rozkładane fotele, boczne podparcia pod rękę oraz możliwość wysunięcia fotela zewnętrznego w stronę korytarza wpływają na poprawę wygody w trakcie podróży. Dodatkowo nad każdym fotelem umieszczone są małe światła i klimatyzacja, którą możemy sami regulować. Praktycznie każdy autokar dysponuje dvd oraz siecią WiFi. Oczywiście w trakcie podróży istnieje możliwość skorzystania z WC znajdującym się w dolnej części autobusu.
Rezerwacji biletu autokarowego na podróż do Chorwacji dokonać można telefonicznie lub za pomocą formularza internetowego umieszczonego na stronie firmy przewozowej. Bilet nabyć można w jedną stronę z Polski do Chorwacji bądź odwrotnie z Chorwacji do Polski jak i dokonać zakupu w dwóch kierunkach. Autokary z góry mają wyznaczone daty wyjazdu i przyjazdu do Polski i zazwyczaj odbywają się one w tych samych dniach tygodnia np. środy i soboty. Koszty przewozu nie są drogie. Za bilet w dwie strony zapłacimy w granicach 450 – 500zł, natomiast w jednym kierunku 340 – 360zł.
W związku z tym, że Chorwacja jest już w UE jedynym wymaganym dokumentem jaki powinniśmy posiadać w trakcie podróży jest dowód osobisty. Ja pomimo ogólnego zmęczenia podróżą bardzo miło wspominam przejazd autokarem. Przyzna szczerze, że spodziewałam się trochę gorszych warunków i całej atmosfery w trakcie jazdy. Było w zupełności odwrotnie. Jechało się sympatycznie i co najważniejsze bardzo bezpiecznie i bez żadnych niemiłych niespodzianek na drodze. Myślę, że jeśli jeszcze zajdzie taka potrzeba to z przyjemnością skorzystam z tego rodzaju transportu.


Samochód

Większość osób jeżdżących na wakacje wybiera własny środek transportu jakim jest samochód. Ja też bardzo często swoją podróż do Chorwacji odbywałam autem w dwie bądź trzy osoby. Jeśli w samochodzie znajduje się pełen komplet osób i dzielą między sobą koszty to podróż może naprawdę niewiele kosztować. Myślę, że alternatywa wyjazdu samochodem w kilka osób najbardziej jest opłacalna. Co do trasy ja zazwyczaj miałam największe problemy z wyjechaniem ze Śląska. W tym regionie Polski za każdym razem trafiałam na korki, roboty drogowe, niekończące się objazdy i uliczki w  których potrafiłam błądzić godzinami. Obecnie otwarta została autostrada A1, dzięki której łatwiej pokonać jest ten odcinek. Jak wydostaniemy się już z Polski to reszta podróży odbywa się dość energicznie. Wybrać można wariant podróży przez Czechy, Austrię, Słowenię albo Czechy, Słowacje, Węgry, Słowenię.
Pamiętać należy o płatnych autostradach i winietkach, które po zliczeniu wszystkich razem niestety trochę kosztują. Ja najmilej wspominam przejazd przez Austrię. Idealna autostrada a dookoła piękna przyroda. Jedzie się bardzo dynamicznie ale zwrócić trzeba uwagę na prędkość jaką jedziemy bo bardzo łatwo na tym odcinku dostać mandat.
Autostradę w Słowenii radzę omijać, ze względu na jej długość oraz cenę. Winietka 7 dniowa kosztuje 15 Euro, a czasowo wiele się nie zyskuje. Autostrady w Chorwacji niestety też są drogę. Za podróż z chorwackiej granicy do Splitu należy przygotować ok. 200 kuna (ok. 130zł).
Jednakże każdemu polecam choć raz wybrać tę opcję (może niekoniecznie w sierpniu, gdyż zdarzają się korki a w szczególności w okolicach bramek).
Niewielu kierowców wie, że może płacić dowolną kartą kredytową/debetową za autostradę w Chorwacji. Gdy pas do płacenia gotówką jest zakorkowany proponuję przejechać na pas z którego dokonać można płatności kartą. Stacje benzynowe znajdujące się po drodze w większości czynne są całodobowo, więc o zatankowanie pojazdu nie musimy się martwić.

Podróż do ChorwacjiPodróż samochodem do Chorwacji

Samolot

Mój ulubiony i najczęstszy środek transportu do Chorwacji. Szybko, komfortowo i bez zmęczenia. Podróż do Chorwacji samolotem jest istną przyjemnością. Wspaniałe widoki jakie można podziwiać z lotu ptaka zapierają dech w piersiach. Wyspy skąpane w Adriatyku wyglądają z takiej perspektywy bajecznie.
Jeszcze kilka lat temu połączenie samolotowe z Chorwacją było niemalże idealne. Firma lotnicza Norwegian w okresie letnim wykonywała loty bezpośrednio z Warszawy do Splitu. W moim przypadku było to idealne rozwiązanie. Lot trwał 2 godziny a bilety nie były drogie w szczególności jeśli kupiliśmy je 2, 3 miesiące przed odlotem.
Z tego co pamiętam za bilet w dwie strony zapłaciłam około 420zł. W dniu dzisiejszym połączenia lotnicze Polski z Chorwacją są trochę mniej dostępne. Co prawda istnieją loty z większych miejscowości w Polce do Splitu, Zadaru czy Zagrzebia ale bilety nie są już takie tanie. Ja powrót do Chorwacji planuję odbyć właśnie samolotem siecią EuroLot. Wylot z Warszawy bezpośrednio do Splitu. Za bilet w jedną stronę, który kupiłam z dwumiesięcznym wyprzedzeniem zapłaciłam 400zł.
Dla tych co nie lubią być długo w podróży i nie boją się latać, samolot jest najlepszym rozwiązaniem. Myślę że każdy z nas z łatwością znajdzie swój ulubiony środek transportu na podróż do Chorwacji
.

Podróż do ChorwacjiWidok z samolotu na chorwackie wyspy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *