Postira - rybackie miasteczko na Braču

POSTIRA – RYBACKIE MIASTECZKO NA BRAČU

Postira. Małe miasteczko znajdujące się po północnej stronie wyspy Brač, pomiędzy miejscowością Splitska a Pučišća. Rybacki i turystyczny zakątek z różnorodnymi plażami – kamiennymi, żwirowatymi oraz piaszczystymi.
Sympatyczne miejsce na wakacje i urlop z rodziną. To tutaj urodził i wychował się jeden z największych i najbardziej znanych chorwackich poetów – Vladimir Nazor (1876 – 1949r). 

Tuż przy wjeździe do miejscowości rozciągają się malownicze gaje oliwne oraz dorodne sady mandarynkowe, które o tej porze roku mienią się od niezliczonej ilości pomarańczowych cytrusów. Postira i jej okolice położona jest na bardzo żyznych ziemiach, dzięki czemu nie brakuje tutaj owocowych przetworów czy najwyższej jakości domowej żywności. Wiele mieszkańców żyje ze swoich upraw oraz ich sprzedaży.
Doskonała lokalizacja miejscowości przyczyniła się również do rozwoju rybołówstwa a co za tym idzie, powstania dużej i znanej na całą Chorwację fabryki sardynek.

Miasteczko w okresie letnim jest chętnie odwiedzane przez turystów oferując im wiele ciekawych atrakcji i sposobów na spędzenie wolnego czasu. Plaże znajdujące się w miejscowości oraz okolicznych zatoczkach co roku odwiedza duża liczba osób. Jesienią natomiast wszystko wygląda zupełnie inaczej, hmm… rzekłabym, że Postira staje się bardzo tajemnicza i nostalgiczna. Cisza, brak zgiełku i turystów moim zdaniem idealnie pasują do tej miejscowości. I wydawać by się mogło, że miasteczko jesienną porą jest nudne i ponure, to jak dla mnie właśnie teraz jest o wiele ciekawsze i fajniejsze niż podczas lata. Wąskie, kamienne alejki wiodące między starymi zabudowaniami miasteczka o tej porze roku wyglądają jeszcze piękniej i bardziej magicznie. Czerwone i żółte liście winorośli, jakie pną się na mieszkaniach i domowych ogrodzeniach dopełniają cały urok jesiennego spaceru 🙂
Będąc w miasteczku warto zwrócić uwagę na kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela (sv. Ivana Krstitelja) wybudowany w XVI wieku oraz zamek Lazarić z charakterystycznym, renesansowym szczytem.

Rybarskie miasteczko na Braču

Postira - rybarskie miasteczko na Braču

Rybarskie miasteczko na Braču

Postira - rybarskie miasteczko na BračuPostira

Rybarskie miasteczko na BračuPlac miejski

Postira - rybarskie miasteczko na BračuKościół świętego Jana Chrzciciela

Rybarskie miasteczko na BračuKapliczka

Postira - rybarskie miasteczko na Braču

Postira - rybarskie miasteczko na BračuKamienna alejka

Postira - rybarskie miasteczko na BračuPostira – pomnik Vladimira Nazora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *