wieża kościelna

PUČIŠĆA, CZYLI MALOWNICZE MIASTO Z KAMIENIA NA WYSPIE BRAČ

Rozciągająca się wzdłuż malowniczej zatoki Pučišća, położona jest na północnym wybrzeżu wyspy Brač. Miejscowość głównie kojarzona jest z okolicznych kamieniołomów w których wydobywa się Brački kamień.
Co ciekawsze, to właśnie stąd wykorzystano kamień do budowy elementów Białego Domu w Waszyngtonie. W miejscowości znajduje się również jedyna w Chorwacji Klesarska Škola w której uczniowie poznają techniki rzeźby w kamieniu.

Nazwa miejscowości powstała z łacińskiego słowa „puteu”, czyli „studnia”. Dawnej na tych terenach znajdowało się źródło słodkiej wody, która była wykorzystywana przede wszystkim do dojenia bydła.
Przez wiele lat miejscowość nazywana była „portem wież” ponieważ zatokę chroniło aż trzynaście średniowiecznych baszt (potocznie nazywanych „kula” lub „kaštela”). Do dnia dzisiejszego w idealnym stanie zachowały się tylko trzy wieże.
Pučišća

Jedna z pozostałych wież

Tuż przy samym porcie mieści się kościół parafialny św. Jerolima, z piękną i charakterystyczną dzwonnicą przy której nie da się przejść obojętnie. Świątynia została wybudowana 1566 roku i jest dla mieszkańców ważnym zabytkiem sakralnym. W świątyni znajduje się wiele cennych zabytków, obrazów i kolorowych witraży.

Pučišća

Kościół parafialny

Pučišća pomimo, że jest drugim co do wielkości miastem na wyspie, nawet w środku sezonu turystycznego jest spokojna i panuje w niej iście przyjazna atmosfera. Miasto do dnia dzisiejszego zachowało swój dalmatyński urok, a jego krajobraz nie został naruszony przez żadne hotele czy nowoczesne szklane domy. Urok kamiennych domków mieszkalnych, które pną się partiami od morza do góry bez wątpienia jest najpiękniejszą wizytówką miasta.

Odwiedzając Pučišća nie zapomnijcie nabyć jakiejś ciekawej pamiątki z kamienia. Na tutejszych straganach z upominkami znajdziecie prawdziwe perełki od lokalnych kamieniarzy. Jak będziecie mieć trochę szczęścia może uda się Wam również natrafić na takie dzieła jak poniżej na zdjęciu.

Małe dzieła sztuki z kamienia mają swoją wartość

Uważam, że Pučišća jest miejscowością, którą powinien zwiedzić każdy kto wybiera się na wyspę Brač. Pamiętajcie jednak, że to miejsce nie jest nastawione na komercję i turystyczny szum. Zamiast letnich atrakcji spotkacie tutaj starszych ludzi siedzących na ławkach wzdłuż portu i pieczołowicie rozmawiających o sprawach życia codziennego.

Pučišća

Pučišća

Pučišća

Pučišća

Pučišća

PučišćaPučišća poza sezonem letnim

Pučišća

Pučišća

Pučišća

Pučišća

Pučišća wiosną i latemPučišćaW promieniach zachodzącego słońca…

One Reply to “PUČIŠĆA, CZYLI MALOWNICZE MIASTO Z KAMIENIA NA WYSPIE BRAČ”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *