Bogate warstwy biało – żółtego wapienia znajdujące się na Braču zapoczątkowały rozwój rzemiosła kamiennego wyspy. Razem z rozwojem kamieniołomów w miejscowościach Pučišća i Selca rodzi się potrzeba edukacji w tym kierunku.
W 1906 roku ruszają więc pierwsze kursy dla kamieniarzy a trzy lata później powstaje „Szkoła rzeźbienia kamienia” kierowana przez kamieniarza Emila Rumla.
Po II Wojnie Światowej, rzeźba w kamieniu staje się najsilniejszą gałęzią gospodarki na Braču. W 1947 roku istniejące już kamieniołomy oraz zakłady zajmujące się obróbką kamienia zrzeszają się tworząc jednocześnie przedsiębiorstwo „Brač” które później otrzymuje nazwę „Przemysłu Adriatyckiego Kamienia i Marmuru”.
Początek edukacji
Pierwsi uczniowie na kamieniarzy zaczynają naukę pod okiem fachowców w 1946 roku. Szkoła przyjmuje nazwę „Szkoła uczniów w gospodarce” i zaczyna kształcić swoich podopiecznych w trzyletnim trybie wieczorowym. Uczniowie, przez sześć godzin w ciągu całego dnia zdobywają wiedzę praktyczną poprzez pracę w firmie „Jadrankamen” a wieczorami udają się na wykłady do szkoły znajdującej się w budynku ówczesnej podstawówki.
W połowie lat pięćdziesiątych powstaje pomysł na zorganizowanie jednej, centralnej organizacji szkolnej nauczającej rzeźby z kamienia. Na miejsce wybudowania szkoły przypada miasto Pučišća nie tylko ze względu na bliskość do kamieniołomów ale także ze względu na panującą już w tej miejscowości tradycję kamieniarstwa.
W roku 1956 zostaje złożona w Pučišća szkoła kamieniarska razem z internatem a dyrektorem szkoły zostaje rzeźbiarz Ante Kostović.
Szkoła rzeźby z kamienia w dniu dzisiejszym
W dniu dzisiejszym Klesarska Škola jest nowoczesnym i bardzo dobrze wyposażonym budynkiem szkolnym. Wiele sali wykładowych, sprzęt komputerowy, urządzenia techniczne i dydaktyczne, warsztat do ręcznej obróbki kamienia jak i również bogato wyposażona biblioteka dostępne są dla każdego ucznia.
Budynek szkoły pomimo swojej prostoty wygląda charakterystycznie i ciekawie. Liczne zdobienia w kamieniu, rzeźby i prace uczniów znajdujące się na terenie szkolnym przyciągają wzrok i ciężko przejść obok nich obojętnie. Kamienne rozety w oknach, balustrady balkonowe, zdobione kolumny w wejściu do budynku są dowodem na ciężką, żmudną i jakże dokładną pracę kamieniarzy.
Ozdobne, kamienne rozety
Piękny jest ten kamień. Kupiłam dwa lata temu zegarek z kamienia w kształcie kotwicy. Każdy kto przyjdzie do mnie w odwiedziny to pyta gdzie kupiłam takie cudo 🙂 Szkoda tylko że pamiątki z kamienia są takie drogie