Wnętrze dalmatyńskiego domu

WNĘTRZE DALMATYŃSKIEGO MIESZKANIA -KAŠTIL W PUČIŠĆA

Wydawać by się mogło, że w Chorwacji każdy dom z zewnętrznej strony wygląda bardzo podobnie. Kamienne, białe ściany, czerwone dachy a na podwórku dużo śródziemnomorskiej roślinności i kwiatów.
Jednak każde wnętrze dalmatyńskiego mieszkania jest inne, ma swoją duszę i klimat. Dla mnie najfajniejsze domy i mieszkania, to te, które mają wieloletnią historię. Te, w których ludzie mieszkają z pokolenia na pokolenie. W których wychowała się cała rodzina – od dziadków do prawnuków. Domy mające sto, dwieście albo i więcej lat.

Takich budynków w Chorwacji a już w szczególności w Dalmacji, jest naprawdę dużo. Przebywając w ich wnętrzu czuć niezwykłą historię ludzi tam mieszkających. Ludzi, którzy przeżyli wojnę, którzy walczyli o własne cztery kąty i przetrwanie. Ludzi mających po 80, 90 lat i pomimo swojej starości nadal patrzących daleko w przyszłość. Ja miałam przyjemność odwiedzić wnętrze dalmatyńskiego mieszkania w miejscowości Pučišća na wyspie Brač.

Pomieszczenia mieszkania znajdują się w starym budynku „kaštil” który ma ponad 400 lat. Podczas wojny, budynek służył jako miejsce schronienia i obrony mieszkańców przed najazdami Turków. Do dnia dzisiejszego w ścianach budynku (w szczególności na poddaszu i piwnicy) widnieją liczne ślady po amunicji. Cały budynek składa się z przyziemia, parteru oraz piętra. Kaštil posiada też wyjście na dach, gdzie znajduje się mały, wylany betonem plac z którego rozciąga się widok na całe miasteczko.

 

Wnętrze dalmatyńskiego mieszkania

Pokój w dalmatyńskim stylu

Wnętrze dalmatyńskiego mieszkania jest bardzo ciekawe. Zazwyczaj małe mieszania podzielone są na kuchnię i pokój, bądź też mały pokoik łączy się z kuchnią tworząc tym samym większą, otwartą przestrzeń. Dalmatyński pokój pełen jest morskich akcentów – zdjęć i obrazów z motywami morza, przedmiotów o tematyce marynarskiej – kotwic, sterów i kompasów. Nie brakuje w nim także rodzinnych zdjęć zdobiących białe ściany oraz półki, które uginają się od nadmiaru książek i pamiątek. Na każdym kroku widać dużo przedmiotów wykonanych z białego kamienia. Świeczniki, wazony czy postacie świętych. Ozdobą w pokoju są małe bukieciki z suszonymi kwiatami i ziołami – lawendą, rozmarynem, szałwią. Ciekawymi przedmiotami jakie od razu rzuciły mi się w oczy były stare, poukładane nad szafą, przedwojenne pomoce do pracy domowej – żelazka, młynki do kawy i pieprzu oraz moździerze i tłuczki do ziół.

Wnętrze dalmatyńskiego mieszkania

Wnętrze dalmatyńskiego mieszkania

Wnętrze dalmatyńskiego mieszkania

 Stare, przedwojenne przedmiot codziennego użytku 

Wnętrze dalmatyńskiego mieszkania

Stara lampa

Wnętrze dalmatyńskiego mieszkania

Ręcznie wyklejony obraz ze szkła

Dalmatyńska kuchnia

W kuchni obowiązkowym elementem jest piec kaflowy albo komin wybudowany w kącie pomieszczenia. Nie tylko ogrzewa on dom w czasie chłodnych dni, ale jest także pomocny podczas przygotowywania posiłków. Oczywiście w dalmatyńskiej kuchni nie może zabraknąć regionalnych przypraw. Fajnym akcentem tworzącym kuchenną aurę były suszone orzechy i žižula (jesienny owoc w kształcie małych kuleczek, najczęściej wykorzystywany przy produkcji domowego alkoholu).
Najbardziej spodobała mi się kamienna podłoga ułożona w taki sposób, że tworzyła jeden duży obraz. Nie mogłoby być inaczej, gdyby podczas moich odwiedzin w mieszkaniu nie pojawiły się koty. Bez nich, jakże byłby smutny każdy dalmatyński dom.

Wnętrze dalmatyńskiego mieszkania

Dary natury

Wnętrze dalmatyńskiego mieszkania

Kamienna podłoga, która ma prawie 100 lat

Wnętrze dalmatyńskiego mieszkania

Dalmatyńska kuchnia

Wnętrze dalmatyńskiego mieszkania

Ogród

Wnętrze dalmatyńskiego mieszkania

Koty – bez nich nie ma Dalmacji

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *