Bazylika Świętego Piotra

BAZYLIKA ŚWIĘTEGO PIOTRA – REPLIKA WYKONANA Z BIAŁEGO KAMIENIA

W Poniedziałek Wielkanocny miałam przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu na które z niecierpliwością wyczekiwali mieszkańcy wyspy Brač. W miejscowości  Pučišća, która słynie przede wszystkim z białego kamienia i jedynej w Chorwacji szkoły rzeźby w kamieniu, odbyło się oficjalne odsłonięcie i poświęcenie repliki Bazyliki Świętego Piotra wykonanej z kamienia wydobywanego na wyspie.

Na uroczystości zjawili się nie tylko mieszkańcy wyspy, ale również duchowieństwo, przedstawiciele tutejszej władzy i telewizja – mogłam później oglądać siebie w wieczornych wiadomościach 😉

Ktoś z Was może pomyśleć no i co w tym takiego niezwykłego? A to, że jest to jedyna taka na świecie replika, wykonana w skali 1:200 uwzględniająca każdy najmniejszy szczegół bazyliki. Kamienna bazylika wygląda identycznie jak oryginalna świątynia. Zawiera okna, płaskorzeźby apostołów, balkony, schody, zegary oraz mosiężne dzwony i złote krzyże na kopułach.

Praca nad wykonaniem kamiennej repliki trwała 10 lat. Pierwsze pięć lat autor poświęcił na zbieranie materiałów i przygotowanie się do pracy, a drugie pięć na samo jej wykonanie. Zarówno faza przygotowawcza jak i wykonawcza były ciężkimi i żmudnymi czynnościami.
Po pierwsze wcale nie tak łatwo było zdobyć szkice bazyliki. Autor musiał mieć dużo cierpliwości i dobrych argumentów, żeby z Watykanu dostać w swoje ręce plan bazyliki. Po drugie samo doszukanie się wszystkich szczegółów i elementów świątyni a następnie odwzorowanie ich w kamieniu wymagało dużo spokoju i precyzji rzeźbiarza. Po trzecie jak sam autor powiedział, najcięższe było odcięcie się od otoczenia, bliskich i całkowite poświęcenie nad pracą. 
Efekt końcowy wynagradzają jednak wszystko.

 

 

Josip Radić – mistrz rzeźby w kamieniu

Autorem repliki Bazyliki Świętego Piotra jest Josip Radić, mieszkaniec Pučišća. Od najmłodszych lat kochał kamień, jego strukturę i zapach białego pyłu unoszącego się przy pracy nad białym kamieniem.
Od ponad 20 lat jako hobbysta zajmuje się rzeźbą w kamieniu. Na dzień dzisiejszy możemy podziwiać wiele ciekawych rzeźb, figur i replik, które wyszły spod jego ręki.
Autor ma w swojej kolekcji dziesiątki replik różnych kościołów, dzwonnic, latarni morskich oraz kamiennych domów. Do jego najciekawszej kolekcji zaliczają się repliki wszystkich dzwonnic jakie znajdują się na wyspie Brač.

 

Jospip Radić o swojej pracy nad repliką bazyliki

Swoje ostatnie pięć lat spędziłem w warsztacie. Trochę robi mi się smutno na myśl, że moje dzieło jest już skończone i zamykam drzwi pracowni. Mimo wszystko, muszę odpocząć – psychicznie i fizycznie, bo w moje myśli ciągle krążą przy temacie kamienia.
Podczas pracy wylałem wiele potu, ale nigdy się nie poddawałem. Myślę, że każdego dnia siły do działania dodawał mi Bóg oraz „dišpet” (wewnętrzna siła Chorwatów)
Dziękuję za wsparcie żony i wyrozumiałość moich dzieci, które dorastały razem z budową bazyliki. 
Moją kamienną Bazylikę Świętego Piotra pragnę przekazać do muzeum w Watykanie. Myślę, że będzie to dla niej idealne miejsce, a dla mnie ogromny zaszczyt.

 


„Jestem częścią kamienia, a kamień jest częścią mnie”.


 

Bazylika Świętego Piotra

Bazylika Świętego Piotra

Bazylika Świętego Piotra

Bazylika Świętego Piotra

Bazylika Świętego Piotra

Detale bazyliki

Bazylika Świętego Piotra

Autor repliki – Josip Radić

Bazylika Świętego PiotraKamienna replika Bazyliki Świętego Piotra. Trzeba przyznać, że jej autor miał dużo samozaparcia i cierpliwości

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *