12 miejsc jakie trzeba odwiedzić na wyspie Brač

15 MIEJSC JAKIE TRZEBA ODWIEDZIĆ NA WYSPIE BRAČ

Gdy za oknem zimno i ponuro warto pomyśleć o wakacjach w Chorwacji. Co prawda do lata jeszcze daleko ale swój wyjazd na urlop można zacząć planować już dzisiaj. Na samą myśl o tym słonecznym kraju od razu robi się cieplej!
Moim docelowym miejscem wakacji zawsze była wyspa Brač. W Bolu spędziłam niejedno lato aż, w końcu doszło do tego, że zostało mi się tutaj na dłużej. Wyspa Brač całkowicie mnie w sobie rozkochała a ja bardzo szybko przesiąkłam tutejszą codziennością, kulturą, obyczajami, klimatem.

Teraz jak tylko mogę to każdemu kto wybiera się do Chorwacji polecam żeby chociaż na chwilę odwiedził Brač. Na wyspie znajduje się dużo malowniczych miejscowości, przepięknych plaż ale również ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Często okazuje się, że to właśnie małe wioski, które pomijane są przez turystów skrywają w sobie najwięcej atrakcji, a wycieczka w głąb wyspy pozwala poczuć prawdziwy klimat Brača. Każdemu kto wybiera się na wyspę polecam odwiedzić poniższe miejsca.

 

15 miejsc jakie trzeba odwiedzić na wyspie Brač:

1. Zlatni Rat – Bol

Jedna z najbardziej znanych plaż w całej Chorwacji. Plaża jest fenomenem przyrodniczym gdyż została ukształtowana poprzez zderzenie dwóch prądów morskich. Długości ramion plaży wynoszą 360 i 420 metrów natomiast odcinek bezpośrednio wychodzący w morze osiąga 158 metrów. Plaża w ciągu roku potrafi kilka razy zmienić swój kształt i położenie.

15 miejsc jakie trzeba odwiedzić na wyspie BračPlaża Zlatni Rat

2. Plaża Lovrečina

Znajdująca się w północnej części wyspy Brač, plaża Lovrečina jest jedyną piaszczystą plażą w tym rejonie. Lovrečina jest bardzo malowniczą plażą polecana szczególnie rodzinom z dziećmi. Delikatne zejście do morza, oraz zazielenione tereny do wypoczynku są idealnym rozwiązaniem dla rodziców i ich pociech. Co roku w tym miejscu odbywane są zawody gry w picigin (gra polegająca na odbijaniu rękoma małej piłki tak żeby nie wpadła do wody).

3. Vidova Gora

Najwyższy szczyt nie tylko wyspy Brač ale wszystkich wysp Dalmacji. Vidova Gora mająca 778 m. n. p. m. stanowi punkt widokowy z którego podziwić można piękny krajobraz na okolicę oraz położoną w pobliżu wyspę Hvar. Na szczyt dostać się można bezpośrednio autem bądź wybrać pieszą wycieczkę.

4. Pustelnia Blaca

Miejsce, które było schronieniam mnichów przed Turkami. Wybudowany przez nich klasztor oraz liczne pomieszczenia mieszkalne dzisiaj są wielką atrakcją wyspy. To w tym miejscu początek wzięła trwająca ponad cztery wieki Wspólnota Duchowa Mnichów. Na dzień dzisiejszy Blaca jest unikalnym zabytkiem, który łączy w sobie zarówno dobra materialne jaki i duchowe.

15 miejsc jakie trzeba odwiedzić na wyspie BračPustelnia Blaca

5. Szkoła rzeźby w kamieniu – Pučišća

Jedyna w całej Chorwacji szkoła rzeźby w kamieniu znajduje się na Braču. To tutaj uczniowie uczą się obróbki kamienia oraz kształtują swoje artystyczne umiejętności. Brački kamień doceniany jest nie tylko w Chorwacji ale także na całym świecie. To właśnie z kamienia wydobytego na terenach wyspy został wybudowany Biały Dom w Waszyngtonie.

6. Fabryka sardynek – Postira

Na obrzeżach miejscowości Postira wznosi się duża fabryka sardynek. Produkty Adriatic Queen kupić można bezpośrednio w fabryce jak i w sklepach w całej Chorwacji. Na półkach polskich supermarketów również znajdziemy rybne pyszności pochodzące prosto z Postira.

7. Najstarsza wioska wyspy – Škrip

Wioska założona przez lud Ilirów żyjących u schyłku epoki brązu. Do dnia dzisiejszego Škrip poszczycić się może licznymi śladami tamtej ludności a muzeum jakie się tam znajduje posiada liczne zbiory z czasów piewszych mieszkańców wyspy Brač. Przedmioty codziennego użytku, narzędzia wykorzystywane do pracy w polu, obrazy, rzeźby to tylko mała część niezwykłej kolekcji jaką pozostawiła po sobie tamta ludność.

15 miejsc jakie trzeba odwiedzić na wyspie BračŠkrip – muzeum wyspy

8. Kościół Chrystusa Króla – Selca

Kościół w Selca jest (według mnie) najpiękniejszą świątynią na wyspie. Wysoki, w całości wykonany z białego kamienia, z przepiękną dzwonnicą mającą 45 metrów wysokości, z licznymi kamiennymi zdobieniami, rozetami i balustradami już z daleka przyciąga swoją uwagę.

9. Zoo – Sutivan

Małe zoo w którym zobaczyć można zwierzęte zamieszkujące teren Dalmacji – kozy, owce, krowy, indyki, bażanty oraz wiele, wiele innych. Największą atrakcją zoo jest bez wątpienia osiołek swobodnie spacerujący razem z odwiedzjacymi to miejsce osobami. Osiołek jest bardzo miło nastawiony do ludzi. Można go głaskać, karmić i nawet przejchać się na jego grzbiecie.

15 miejsc jakie trzeba odwiedzić na wyspie BračZoo

10. Wioska Dol

Mała ale jakże klimatyczna wioska w, której obecnie zamieszkuje około 200 osób. W wiosce zachowała się stara architektura chorwacka, dzięki której poczuć można panującą tam atmosferę chorwackiej wsi. Będąc w Dolu warto zwrócić uwagę na kamienne ule pochodzące z XVI wieku, które są w dzisiejszych czasach niezwykłą rzadkością archeologiczną. Swoją uwagę przykuwa również historyczny zamek z zielonymi okiennicami i fasadą przybierającą czerwony kolor.

11. Miejscowość Ložišća

Oprócz swojej ciekawej architektury, miasto Ložišća znane jest również z chorwackiego serialu „Naše malo misto”. Humorystyczny serial popularny był przede wszystkim w latach 1969 – 1971 ale i teraz bardzo często przypominany jest widzom przed telewizorami. Akcja filmu, losy bohaterów i ich codzienne życie rozgrywa się właśnie w tym małym i urokliwym miasteczku Ložišća.

15 miejsc jakie trzeba odwiedzić na wyspie BračLožišća

12. Neobizantyńskie mauzoleum – Supetar

Okazałe mauzoleum rodziny Petrinović jakie znajduje się w Supetar jest cenym zabytkiem kulturowym miasta. Dookoła mauzoleum znajdują się także liczne nagrobki w dużej części wykonane przez miejscowego artystę – rzeźbiarza Ivana Rendića żyjącego w latach 1849 – 1932.

13. Koloč – Nerežišća

Kamień z kształcie łuku mający około 10 metrów wysokości. Z wyglądu przypomina ciastko, stąd też jego nazwa koloč. Łuk kamienny został ukształtowany naturalnie, poprzez erozję wiatru i wody. Znajduje się tuż nad miejscowością Nerežišća, pomiędzy winnicami i roślinnością wyspy.

14. Kamienne rzeźby

Poruszając się autem po wyspie na trasie Povlja – Sumartin w połowie odcinka drogi (na wysokości Novo Selo) na polanie dostrzec można liczne, kamienne rzeźby wykonane przez tutejszego mieszkańca. Rzeźby pochowane są pomiędzy drzewami, oliwkami oraz wysoką trawą więc trzeba dobrze się rozejrzeć żeby je wszystkie odnaleźć. Z kamieni wykonane są postacie ludzi oraz zwierząt.

15 miejsc jakie trzeba odwiedzić na wyspie BračKamienna rzeźba

15. Schron dla statków

Dostać się można do niego tylko od strony morza. Wydrążony w skale tunel, pełnił rolę schoru dla staków podczas II Wojny Światowej. Na dzień dzisiejszy schron często odwiedzany jest przez turystów, którzy chętnie cumują w jego wnętrzu a sami oddają się przyjemności nurkowania. Dno Adriatyku w tym miejscu jest bowiem bardzo ciekawe, pełne rozgwiazd, jeżowców oraz innych morskich stworzeń i roślinności.

15 miejsc jakie trzeba odwiedzić na wyspie BračSchron dla statków

One Reply to “15 MIEJSC JAKIE TRZEBA ODWIEDZIĆ NA WYSPIE BRAČ”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *