Katedra w Zagrzebiu

KATEDRA W ZAGRZEBIU. SERCE STOLICY CHORWACJI

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu zaliczana jest do jednej z najbardziej monumentalnych budowli sakralnych w Chorwacji. Masywna i wysoka katedra widoczna jest z wielu miejsc w Zagrzebiu.
Jej dwie, spiczaste wieże mające po 108 metrów wysokości sprawiają, że patrząc na katedrę z dołu ma się wrażenie, iż nie ma ona końca. Katedra swoim wyglądem wyróżnia się wśród innych budowli stolicy. Piękne kamienne rozety, zdobienia, posągi świętych oraz wiele elementów świątyni wyrzeźbionych w kamieniu nadają katedrze jeszcze bardziej niepowtarzalnego charakteru.

Katedra w Zagrzebiu i jej historia

Pierwszą świątynią jaka została wybudowana na dzisiejszym miejscu katedry był romański kościół z XI wieku, który w roku 1242 został zniszczony podczas najazdu mongolskiego. Świątynia odbudowana została w stylu gotyckim, następnie w późniejszych latach uległa jeszcze wielokrotnej przebudowie. Ostatnie zmiany świątyni dokonane były po trzęsieniu ziemi jakie miało miejsce 1880 roku. Wtedy pod kierownictwem austriackiego architekta Hermana Bollégo kościół po raz kolejny uległ przebudowie, zyskał nowe fasady a ukoronowaniem było wybudowanie dwóch noegotyckich wież, które po dzień dzisiejszy są wizytówką stolicy.
Z okresu średniowiecznego zachowała się kaplica św. Stefana (znajdująca się w pałacu biskupim) zawierająca ciekawe, gotyckie freski, obraz „Golgota” Alberta Dürera a także peleryna króla Ladislava z XI wieku, która przechowywana jest w skarbcu.

Wygląd katedry

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny otoczona jest kompleksem średniowiecznej twierdzy, której część od strony zachodniej uległa zburzeniu. Wschodnia część twierdzy mieści w sobie pałac arcybiskupa, natomiast od strony północnej obejrzeć można dobrze zachowane wieże obronne.
Katedra to najwyższa świątynia w Chorwacji i widocznie dominuje nad całym Zagrzebiem. Do świątyni prowadzą masywne, zielone drzwi a po ich obu stronach wnoszą się rzeźby świętych. Tuż nad  wejściem do katedry znajdują się zapierające dech w piersiach zdobienia w kamieniu. Nawet najmniejsze elementy wykonane zostały z niesamowitą dokładnością i starannością co widać już na pierwszy rzut oka.

Powierzchnia – 1617 m² – mieści około 5 tysięcy osób
Szerokość – około 50 metrów
Długość – 77 metrów
Wysokość – 108 metrów

Katedra w Zagrzebiu jest największym pomnikiem wiary w całej Chorwacji. Przez wiele lat katedra była świadkiem największych wydarzeń historii narodu Chorwacji – tych tragicznych oraz tych szczęśliwych. Opieczętowana jest przeszłością, teraźniejszością i przyszłością kraju.
W roku 1994, podczas obchodów 900 rocznicy jaką obchodziła Diecezja Zagrzebia, mszę świętą w katedrze odprawił papież Jan Paweł II. To wydarzenie do dnia dzisiejszego mieszkańcy stolicy wspominają z dumą i radością.

Katedra w Zagrzebiu

Katedra w Zagrzebiu

Katedra w ZagrzebiuKatedra w Zagrzebiu

Katedra w ZagrzebiuKatedra w ZagrzebiuKatedra w Zagrzebiu

Katedra w Zagrzebiu – wejście do świątyni

Katedra w ZagrzebiuWidok na katedrę z lotu ptaka(fot. źródło: zagrzeb.lovetotravel.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *