ZAGRZEB PODCZAS ADWENTU – ŚWIĄTECZNE ATRAKCJE

Zagrzeb, stolica i zarazem największe miasto Chorwacji. Liczy ponad 790 tysięcy mieszkańców. Centrum gospodarcze, administracyjne, kulturalne oraz naukowe Chorwacji. W roku 2017, po raz trzeci z rzędu, Zagrzeb otrzymał tytuł „Best Christmas Market” za najpiękniejszą destynację świąteczną w Europie! Dzięki temu stał się najbardziej pożądanym miejscem do spędzenia Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia. Przepiękne aranżacje świąteczne ściągają do miasta wielu turystów z różnych stron Europy.

W 2015 roku udało mi się odwiedzić Zagrzeb podczas Adwentu. Mogłam na własne oczy ujrzeć te wszystkie magiczne, kolorowe, świąteczne wystawy i stoiska. Pamiętam, że jak tylko dotarłam do centrum miasta to od razu poczułam niesamowitą magię świąt. Przede mną ukazała się bajeczna kraina, jak gdybym przekroczyła jakieś drzwi do zupełnie innego świata.
Przepiękne jarmarki, różnorodne wystawy świąteczne, zapach choinek, dźwięk kolęd oraz roześmianych ludzi od razu wprawiły mnie w bardzo dobry nastrój. Zagrzeb podczas Adwentu przepełniony jest mnóstwem atrakcji skierowanych zarówno do dorosłych jak i do dzieci. Niesamowicie odzwierciedla świąteczną aurę, którą czułam na każdym kroku.


Zagrzeb podczas Adwentu – atrakcje:

Jarmark bożonarodzeniowy – Trg Bana Josipa Jelačića

Liczne stoiska z upiminkami świątecznymi, w większości wykonanymi własnoręcznie. Fajne pomysły na prezenty i drobiazgi dla najbliższych. Spacer pomiędzy świątecznymi jarmarkami to czysta przyjemność i dla oka i dla duszy, uhm może tylko niekoniecznie dla portfela 😉
Na Trgu Josipa Jelačića znajduje się także piękna „Bożonarodzeniowa bajka” czyli oddzielona część terenu z oświetlonymi choinkami między którymi mieszczą się stoiska z grzanym winem, ciepłymi przekąskami oraz przysmakami świątecznymi. Warto też zwrócić uwagę na adwentowy wieniec wokół małej fontanny. Cztery, czerwone świece wieczorem oświetlają teren i przyciągają uwagę przechodniów. Kto będzie miał szczęście obok wieńca spotkać może św. Mikołaja, który chętnie zapozuje do zdjęcia, uściska i złoży świąteczne życzenia.

Zagrzeb podczas Adwentu i Świąt Bożego NarodzeniaBożonarodzeniowa bajka

Zagrzeb podczas Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia

Zagrzeb podczas Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia

Zagrzeb podczas Adwentu i Świąt Bożego NarodzeniaBożonarodzeniowa bajka

Zagrzeb podczas Adwentu i Świąt Bożego NarodzeniaŚwiąteczne jarmarki

Zagrzeb podczas Adwentu i Świąt Bożego NarodzeniaWieniec adwentowy

Żywa szopka – Zagrebačka katedrala

Tuż obok Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obejrzeć można żywą szopkę. Biorące w niej udział osoby przedstawiają historię narodzin i pierwszych chwil życia Jezusa. Święta Rodzina, Trzej Królowie, pasterze oraz inne osoby uczestniczące w przedstawieniu mają na sobie bardzo dopracowane stroje, które w pełni odzwierciedlają tamten czas. Cała szopka oraz pozostałe tło scenografii wykonane są z drewna, słomy i siana. Historia narodzin Jezusa odgrywana jest w konkretnych godzinach i dniach.

Muzyczne i filmowe atrakcje – Europski Trg

Podczas Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia w Zagrzebiu organizowanych jest dużo koncertów i przedstawień. Posłuchać można zarówno występów małych dzieci, chórów kościelnych czy lokalnych zespołów. W przedstawieniach biorą też udział uczniowie szkół, którzy wcześniej przygotowują swoje świąteczne repertuary. Wspólny śpiew kolęd udziela się każdemu.

Dekoracje świąteczne i jarmarki – ulica Bogovićeva

Kolejne miejsce, w którym zlokalizowanych jest dużo świątecznych jarmarków. Podobnie jak na głównym placu tak i tutaj znaleźć można ciekawe ozdoby świąteczne i upominki a także oryginalne, drewniane przedmioty wykonane przez lokalnych rzemieślników. Cała ulica Bogovićeva oświetlona jest w kolorach flagi chorwackiej. Migoczące światełka szczególnie podczas nocy, wyglądają jak kolorowa fala unosząca się nad ulicą.

Zagrzeb podczas Adwentu i Świąt Bożego NarodzeniaUlica Bogovićeva

Zagrzeb podczas Adwentu i Świąt Bożego NarodzeniaMagnesy na lodówkę

Impreza kulturalno – gastronomiczna (Fuliranje) – Tomićeva ulica

Miejsce pachnące świątecznymi piernikami i pysznymi ciastami. Tutaj każdy smakosz znajdzie coś pysznego dla siebie. Impreza kulinarna przyciąga co roku wiele osób. Oprócz słodkości kupić tutaj można mięso, kiełbaski, sery oraz regionalne potrawy. Co najważniejsze żadne z tych potraw nie zawierają w sobie jakichkolwiek sztucznych dodatków. Nie dziwne jest więc, że bardzo chętnie sięgają po nie mieszkańcy i przyjezdne osoby.

Puszczanie lampionów – Tržnica Dolac

To wydarzenie jest doścć popularne w Zagrzebiu. Tuż przed świętami na rynku Dolac wypuszczanych jest kilka tysięcy, zapalonych lampionów a w nich umieszczane są karteczki z życzeniami i prośbami. Oczywiście lampiony można nabyć na miejscu, tak więc każdy, nawet nieprzygotowany na to wydarzenie przechodni może wziąć w nim udział i wypuścić swój lampion w powietrze.

Park lodowy – Trg Kralja Tomislava

Najbardziej spektakularnym miejscem w Zagrzebiu jest park lodowy. Cały plac Kralja Tomislava przeznaczony został na jedno wielkie lodowisko, które oświetlone jest kolorowym i migoczącym światłem. Lodowisko oprócz tradycyjnej powierzchni do ślizgania, posiada jeszcze kilka wąskich tras i przejazdów. Podczas jazdy na łyżwach z głośników wydobywa się wesoła muzyka, która jeszcze bardziej wprawia człowieka w ruch. Kiedy zmęczą nas już poczynania na lodzie usiąść możemy w knajpce z tarasem widokowym na całe lodowisko. Grzane wino czy gorąca czekolada to dobry pomysł na rozgrzanie organizmu po zimowych szaleństwach na lodzie.

Zagrzeb podczas Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia

Zagrzeb podczas Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia

Zagrzeb podczas Adwentu i Świąt Bożego NarodzeniaTeren parku lodowego

Fontanny oświetlone kolorowymi światełkami – Park Zrinjevac

Park z licznymi dekoracjami świątecznymi oraz ciekawymi stoiskami. Oświetlone drzewa, fontanny i estrady to tylko część atrakcji jakie znajdują się w parku. Występy muzyczne, specjalne programy artystyczne dla dzieci, wspólne śpiewanie kolęd to wszystko czeka na odwiedzających gości. W tym miesjcu kupić można również ciepłe przekąski takie jak pieczone jabłaka i strucle.

Ja od siebie mogę powiedzieć, że stolica Chorwacji na czas Adwentu staje się magicznym miejscem. Wszystkie atrakcje przygotowane przez miasto są naprawdę przepiękne. Cieszę się, że chociaż w tamtym roku mogłam przez kilka dni poczuć ten klimat świąt na własnej skórze.
Miłym zaskoczeniem dla mnie były też małe restauracje i knajpki pośrodku wąskich alejek. Niby nic szczególnego, ale wszystkie znajdowały się pod gołym niebem lub schowane były pod prowizorycznymi daszkami. Każdy klient dostawał ciepły koc lub mógł usiąść bezpośrednio przy włączonym, przenośnym ogrzewaniu. Większość knajpek oświetlona była tylko światłem ulicznych latarni, świeczkami i lampionami co dawało tym miejscom bardzo romantycznego klimatu.

Zagrzeb podczas Adwentu i Świąt Bożego NarodzeniaPark Zrinjevac

Zagrzeb podczas Adwentu i Świąt Bożego NarodzeniaPark Zrinjevac

Park Zrinjevac

One Reply to “ZAGRZEB PODCZAS ADWENTU – ŚWIĄTECZNE ATRAKCJE”

  1. akurat puszczaniem lampionów bym się nie emocjonował zbytnio… fakt- ładnie wygląda, ale nie ma żadnej pewności w którą stronę one polecą i gdzie wylądują oraz dość często powodują szkody w przyrodzie albo zwyczajne pożary. To tak jakby komuś na dom nagle spadł rozpalony grill… w sumie dziwię się, że jeszcze tak dużo imprez tym się szczyci.

    A ogólnie to pozdrawiam, podejrzewam, że temperatury w Zagrzebiu też mało zimowe 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *