Okres przedświąteczny w Chorwacji

OKRES PRZEDŚWIĄTECZNY W CHORWACJI

Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Nadszedł magiczny czas ubierania choinek, robienia ozdób i stroików świątecznych, wybierania i kupowania prezentów dla najbliższych nam osób.
Już niedługo w każdej kuchni unosić się będzie zapach pieczonych ciast, jarzynowych sałatek i rybnych potraw. Zacznie się wielkie gotowanie, pieczenie, smażenie i dopinanie wszystkiego na ostatni guzik. Nie ominie nas także generalne sprzątanie domu, bieganie po zatłoczonych sklepach czy zmaganie się z ciężkimi torbami zakupów 😉 Każdy z nas chce, żeby Święta Bożego Narodzenia były niezapomniane i pozostały w naszych sercach jak najdłużej.

 

Jak wygląda okres przedświąteczny w Chorwacji?

Przygotowania do Bożego Narodzenia w Chorwacji zaczynają się już miesiąc przed świętami. Przełomową datą, która rozpoczyna okres przedświąteczny jest 25 listopada czyli dzień w którym obchodzone jest święto Świętej Katarzyny. Następnie rozpoczyna się Došašće – Adwent. Podobnie jak i w Polsce, podczas trwania Adwentu, mieszkańcy Chorwacji uczęszczają na poranne msze Zornice czyli Roraty.
W większości domach pojawia się ręcznie robiony wieniec z gałązek iglastych a w nim cztery świece symbolizujące 4 niedziele adwentu.

6 grudnia, upragniony przez wszystkie dzieci dzień Świętego Mikołaja również stanowi ważną datę w okresie przedświątecznym. Sveti Nikola (Święty Mikołaj) w Chorwacji uważany jest za patrona wszystkich podróżujących a w szczególności marynarzy, przez co, darzony jest w tym kraju niezwykłym szacunkiem. Świętego Mikołaja w Chorwacji można spotkać nie tylko zimą. Latem Sveti Nikola odwiedza różne, turystyczne miejscowości, kąpie się w morzu i opala na plaży.

Kolejnym ważnym terminem w Chorwacji jest dzień Świętej Łucji przypadający na datę 13 grudnia. Tego dnia jak tradycja nakazuje, wysiewa się na małych talerzykach ziarenka pszenicy, które później, pięknie wykiełkowane stanowią dekorację stołu wigilijnego. Zielone i młode kiełki pszenicy symbolizują nowe życie i płodność. Cały zielony stroik dodatkowo oplata się cienką, trójkolorową wstążką w barwach Chorwacji (czerwony-biały-niebieski).

Okres przedświąteczny w ChorwacjiKiełki pszenicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *