Chorwackie Boże Narodzenie

CHORWACKIE BOŻE NARODZENIE

Święta Bożego Narodzenia to piękne chwile przepełnione dobrocią, miłością i pokojem. Podczas świąt spędzamy czas z rodziną, okazując sobie wzajemną troskę i życzliwość a tym samym zapominamy o wszelkich żalach .
W Chorwacji Boże Narodzenie nosi nazwę Božić i obchodzone jest w tych samych dniach co w Polsce. Podobnie jak i w naszym kraju, tak i w Chorwacji symbolem świąt jest choinka ozdobiona kolorowymi światełkami, bombkami oraz własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Jednakże nie zawsze tak było.

Zwyczaj przyozdabiania choinek pojawił się w Chorwacji dopiero pod koniec XIX wieku. Wcześniej w domach gościły drzewka liściaste, najczęściej udekorowane owocami i słodyczami. Na drzewka zakładało się lampiony i świece, które zastępowały dzisiejsze światełka. Do mieszkania wnoszono również gałązki sosny, szałwii i rozmarynu symbolizujące siłę życia.

Wigilia

Noc Wigilijna – Badnjak, związana jest w Chorwacji z kilkoma zwyczajami.
Jednym z nich jest wnoszenie do domów w dzień Wigilii trzech pni drzew, które są symbolem Trójcy Świętej. Pnie ustawiane są w kominku lub domowym palenisku a uzyskanym od nich płomieniem zapala się wszystkie świece zdobiące wigilijny stół. Ogień palących się pni ma przynieść wszystkim domownikom dobro i szczęście, dlatego też do paleniska wrzuca się trochę wigilijnego pokarmu.
Kolejną świąteczną tradycją jest przynoszenie do domu słomy, którą umieszcza się pod obrusem świątecznym. Czynność przyniesienia i udekorowania słomą wigilijnego stołu powierzana jest najstarszemu bądź najważniejszemu członkowi rodziny.
Jeśli chodzi o tradycję wolnego miejsca przy stole wigilijnym to w Chorwacji jest ona mniej znana i praktykowana. Nie zmienia to jednak faktu, że Chorwaci z otwartymi rękami i wielką życzliwością przyjmą do siebie niezapowiedzianego gościa lub podróżującego. Na pewno osoba potrzebująca znajdzie schronienie i zostanie sycie ugoszczona przy świątecznym stole.
W Noc Wigilijną o północy wszyscy domownicy udają się na mszę świętą zwaną Polnoćka, która zwiastuje nam Narodziny Jezusa. Podczas mszy świętej w kościele śpiewane są kolędy a także charakterystyczne dla poszczególnych regionów pieśni wigilijne.

Potrawy Wigilijne

Większość Chorwatów podczas Wigilii nie spożywa potraw mięsnych. Na stole wigilijnym znaleźć za to można przepyszne potrawy rybne i warzywne. Tak jak w Polsce za wigilijną rybę uważa się karpia, tak w Chorwacji na stole gości suszony bakalar (dorsz atlantycki). Do jednego z posiłków wigilijnych zalicza się też aromatyczną zupę rybną, podawaną zazwyczaj na początku kolacji. Podczas Wigilii nie może zabraknąć potrawy przygotowanej ze smażonej fasoli zmieszanej z mocno ukiszoną kapusty i cebulą.
W zależności od regionu Chorwacji doszukać się można zróżnicowanych posiłków wigilijnych. Tak jak w Dalmacji na stole dominować będą ryby morskie oraz owoce morza tak w Centralnej Chorwacji na stołach wigilijnych pojawią się już ryby rzeczne.

Chorwackie Boże Narodzenie

Całe Święta Bożego Narodzenia obfitują w pyszne jedzenie i smakołyki przygotowywane tylko na te wyjątkowe i magiczne dni. Na świątecznych stołach nie brakuje zarówno popisowych dań mięsnych jaki i słodkich ciast.
Najbardziej tradycjonalnym ciastem świątecznym w Chorwacji jest božić pletenica – ciasto zaplecione w warkocz z dodatkiem migdałów, orzechów i rodzynek oraz odrobiną gałki muszkatołowej. Kolejnym smakołykiem, którego nie może zabraknąć podczas Bożego Narodzenia jest badnji kruh – chleb przygotowany z suszonych owoców, orzechów i naturalnego miodu oraz kruchych kroštuli – odpowiednika faworków.
Co do potraw mięsnych najbardziej znana jest pašticada – duszona wołowina w aromatycznym sosie z czosnku, cebuli, marchewki, pietruszki, rozmarynu i przede wszystkim z dodatkiem czerwonego wina. W Chorwacji podczas świąt serwowana jest również sarma – mięsne nadzienie zawinięte w liściach kiszonej kapusty. Jednym słowem na stole królują same pyszności!

Podczas świąt większe miejscowości oświetlane są migoczącymi światełkami a na placach i rynkach pojawiają się świąteczne symbole – choinki, gwiazdy, Mikołaje i Bożonarodzeniowe Szopki. W niektórych miastach i wioskach organizowane są akcje charytatywne i wyprzedaże świąteczne, a zebrane z nich pieniądze trafiają do osób potrzebujących, w trudnych sytuacjach życiowych oraz różnego rodzaju fundacji. W takich akcjach często uczestniczą dzieci i młodzież szkolna, która wystawia na sprzedaż zrobione przez siebie świąteczne ozdoby i rysunki.
Podczas Wigilii i świąt, tak samo jak i w polskim kraju wszyscy składają sobie szczere życzenia – radości, ciepła i pokoju oraz Wesołych Świąt – Sretan Božić, czego i ja serdecznie życzę moim czytelnikom!

Chorwackie Boże NarodzenieBol – świątecznie ozdobiony miejscowy port

Chorwackie Boże NarodzenieBol – świąteczny wystrój miejscowości

Chorwackie Boże NarodzenieBol – życzenia: Szczęśliwych Świąt i Nowego Roku

2 Replies to “CHORWACKIE BOŻE NARODZENIE”

  1. Witaj Ewelinko! Znaleźliśmy Twojego bloga i chętnie czytamy wszystko, co piszesz o Chorwacji, o Bolu. Moc ciekawych wiadomości, piękne zdjęcia, niebywałe miejsca. Wciąż przypominamy sobie chorwackie smaki, zapachy, widoki, sympatyczne wieczory z gościnnym ludźmi ☺.Nie możemy doczekać się kolejnego sierpnia. Super blog!!! Przeczytamy od dechy do dechy! Pozdrawiamy gorrrąco! ☺☺☺

  2. Bardzo, bardzo, bardzo dziękuję za miłe słowa! Cieszę się, że możecie znaleźć na moim blogu coś interesującego dla siebie do poczytania 🙂
    Uściski i do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *