Nerežišća

NEREŽIŠĆA – WIOSKA W CENTRALNEJ CZĘŚCI BRAČA

Miejscowość Nerežišća położona jest w centralnej części Brača, tuż na skrzyżowaniu głównej drogi wyspy. Przez wiele wieków miejscowość stanowiła granicę górnej i dolnej części wyspy oraz była centrum administracyjnym Brača.
Miejscowość wznosi się 382 m. n. p. m. a z jej obrzeży rozciąga się piękny widok na wybrzeże oraz linię brzegową Splitu. W centrum Nerežišća na środku placu świętego Piotra mieści się mała kaplica z XIV wieku. Kaplica uważana jest za największą atrakcję w miejscowości, gdyż na jej dachu rośnie ponad stuletnia sosna. W 1969 roku iglaste drzewko wpisane zostało na listę Pomników Przyrody i tym samym jest ono pod ochroną. Sosna ze względu na swoje ciężkie warunki do życia (jej korzenie znajdują się pomiędzy kamiennymi płytami dachu) osiągnęła metr wysokości i przestała dalej rosnąć. Na placu świętego Piotra znajduje się także kamienny pomnik świętego z wygrawerowanymi słowami Petar Stijena czyli Piotr Skała.

Oprócz charakterystycznej kaplicy świętego Piotra, w Nerežišća znajdują się jeszcze inne małe kapliczki oraz parafialny kościół pod wezwaniem Matki Bożej z Karmel, wznoszący się w górnej części miejscowości. Kościół wybudowany został w XV wieku jednak w drugiej połowie wieku XVIII uległ przebudowie i tym samym ze stylu renesansowego świątynia przybrała styl barokowy.
Tuż na przeciwko kościoła widnieje, stary, zachowany z 1545 roku słup sztandarowy, na którym powiewa flaga Chorwacji.
W pobliżu Nerežišća, około godziny pieszej wędrówki górskim terenem, znajduje się kamienny łuk zwany „Koločem” czyli „Ciastem”. Jest on naturalnym fenomenem geologicznym na tym terenie. Niestety akurat w ten dzień nie miałam tyle wolnego czasu żeby się do niego wybrać, tak więc Koloč będzie moim celem do odwiedzenia przy następnej wizycie.
Z miejscowości istnieje również możliwość pieszej wędrówki na szczyt Vidova Gora.

NerežišćaGłówna ulica miejscowości 

NerežišćaSchody do kościoła parafialnego

NerežišćaStare zabudowania miejscowości

NerežišćaKościół parafialny

NerežišćaOzdoby znajdujące się na drzwiach kościoła parafialnego

NerežišćaKaplica świętego Piotra

NerežišćaSosna – Pomnik Przyrody

NerežišćaZabytkowy dzwon kościelny

NerežišćaWidok na kościelną dzwonnicę

NerežišćaPomnik świętego Piotra – „Piotr Skała”

NerežišćaZabytkowy słup sztandarowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *