Supetar_kwiaty

SUPETAR, CZYLI NAJWIĘKSZE MIASTO NA WYSPIE BRAČ

Muszę przyznać, że pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza. Słońce i deszcz wzajemnie walczą każdego dnia. Jeszcze nigdy nie spotkałam się w Chorwacji z takimi zmianami pogody jakie są w tym roku.
Bądź co bądź mi taka pogoda w żaden sposób nie wadzi a nawet powiem, że chłodniejsze dni o wiele bardziej sprzyjają zwiedzaniu niż typowe, chorwackie upały. Tak też korzystając z pogodowych uroków pojechałam zobaczyć co słychać w Supetar.

Supetar jest największą miejscowością znajdującą się na wyspie Brač i liczy około 3,500 mieszkańców a jego nazwa pochodzi od świętego Piotra, po chorwacku Petra. Oprócz tego, że miasto pełni funkcję łącznika mieszkańców wyspy z lądem poprzez linię promową to również zaliczane jest do jednego z głównych centrów turystycznych Dalmacji.

Będąc w tym mieście warto zwiedzić kościół z XVIII wieku z wysoką dzwonnicą i kościelnym muzeum jak i również znajdujące się obok niego mozaiki z czasów wczesnochrześcijańskich. Centrum Supetar stanowi mały plac znajdujący się w pobliżu portu od którego rozciągają się nadmorska promenada z wieloma kawiarniami i restauracjami. Oczywiście nie obeszło się bez kawy w jednej z nich.

Na promenadzie znajdują się także liczne stoiska i małe sklepiki z pamiątkami dla turystów. Jak w większości turystycznych miasteczek i tutaj największym powodzeniem cieszyły się pamiątki wykonane z popularnego kamienia wydobywanego na wyspie Brač. Miasto pochwalić się może piękną architekturą oraz wieloma starymi budynkami, które mnie zainteresowały najbardziej. Z miejscowością związany był sławny chorwacki rzeźbiarz Ivan Rendić, którego rzeźby w dniu dzisiejszym znajdują się 51 miastach Europy. To właśnie tutaj  artysta próbował (niestety bezskutecznie) otworzyć swoją szkołę i kolonie w której uczyłby sztuki rzeźby. Pamiątka jaka została po Ivanie Rendić to jego galeria mieszcząca się nieopodal portu.

W miejscowości znajduje się kilka plaż w tym jedna z wysoką (płatną) zjeżdżalnią oraz wiele atrakcji dla dzieci takich jak place zabaw, trampoliny, bilard, automaty do gier oraz boiska do gry w piłkę nożną i piłkę siatkową.

Supetar

Supetar

SupetarSupetar

SupetarSupetar – promenada

SupetarSupetar – pamiątki

SupetarSupetar – plaża

SupetarSupetar – plaża z dużą zjeżdżalnią

SupetarSupetar – kościół Wniebowzięcia NMP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *