Splitska

SPLITSKA – ZNAKOMITE MIEJSCE NA ODPOCZYNEK

Urokliwe miasteczko Splitska z pięknymi plażami i bajeczną roślinnością położone jest po północnej stronie wybrzeża Brač w odległości 7 kilometrów od Supetar.
W czasach starożytnych na terytorium w którym obecnie położona jest miejscowość, znajdował się port z którego transportowano biały kamień do budowy Pałacu Dioklecjana w mieście Split. Na dzień dzisiejszy miasteczko nastawione jest głównie na turystykę ale spora liczba mieszkańców nadal żyje z uprawy oliwek i winorośli.

Dziedzictwem kulturowym tego miasteczka jest piękny kościół Blazene Djevice Marije u Stomorni, który został wybudowany na ruinach wcześniejszego kościoła z 1228 roku

Cała miejscowość rozciąga się wzdłuż malowniczej zatoki z licznymi plażami i miejscami do morskich kąpieli. Wspaniała przyroda, soczysta zieleń roślinności, sosny pochylone w stronę Adriatyku i charakterystyczne agawy to krajobraz niczym z pocztówki. Dodatkowo dookoła miasteczka wznoszą się sosnowe lasy, które sprawiają, że miejsce to widziana z góry wygląda jak kąpielisko w lesie 🙂 Jadąc główną ulicą z Splitska – Supetar podziwiać można wspaniałe widoki, z jednej strony zieleń wysokich drzew a z drugiej turkus i błękit głębi Adriatyku. Dla mnie coś niesamowitego.
Osobom kochających aktywny wypoczynek, miejscowość przygotowała korty tenisowe, trasy joggingowe i spacerowe oraz ścieżkę na pieszą wędrówkę do sąsiedniej miejscowości Škrip o której będziecie mogli przeczytać w następnym poście.

Splitska

SplitskaSplitska – kościół Błogosławionej Dziewicy Maryi

SplitskaSplitska

SplitskaSplitska – plaża

SplitskaSplitska – okoliczna plaża

Splitska

SplitskaSplitska – widok na zatokę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *