Chorwacki karnawał

CHORWACKI KARNAWAŁ – RELACJA Z BOLA

Karnawał to czas kiedy cała Chorwacja wesoło bawi się na ulicach swoich miejscowości. Mieszkańcy Chorwacji już kilka tygodni wcześniej przygotowują się do zabawy karnawałowej, szyjąc kolorowe stroje oraz szykując ciekawe spektakle.
Największy chorwacki karnawał odbywa się w mieście Rijeka, które należy do Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych. Pierwsza, oficjalna parada karnawałowa pojawiła się w tym mieście w 1982 roku i od tego czasu wpisała się do tradycji Rijeki.

Udział w roztańczonym korowodzie jest niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich osób odwiedzających miasto na czas karnawału. W tym roku wszystkie hotele wypełnione były po same brzegi turystami ściągającymi ze wszystkich stron świata.
Cały karnawał rozpoczyna się od uroczystej ceremonii podczas której wybierana jest Królowa Karnawału. Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym zabawie karnawałowej jest „Pariz – Bakar” – parodia znanego wszystkim rajdu „Paryż – Dakar”. Każdy uczestnik wyścigu, sędzia a także pojazd musi być całkowicie zamaskowany. Bez spełnienia tego warunku nie ma możliwości wzięcia udziału w zabawie.
Oprócz głównego karnawału, zazwyczaj jeden, dwa dni wcześniej odbywa się również karnawał dla dzieci. Mali uczestniczy przygotowują swoje przebrania w przedszkolach i szkołach razem z wychowawcami, a później dumnie prezentują swoje kreacje na ulicach miasta.
Szaleństwa karnawałowe odbywają się także w innych miejscowościach a każda z nim ma swoje małe tradycje.

W Bolu parada karnawałowa miała miejsce wczorajszego dnia. Przejściu paradzie po miejscowości towarzyszyła muzyka, śpiewy oraz głośne wycie motorowych silników. Następnie wszyscy uczestnicy spotkali się na placu głównym gdzie odbyła się reszta ceremonii – prezentacja strojów, występy, oraz humorystyczne sceny karnawałowe. Pod koniec całej części artystycznej nastąpiło „czytanie testamentu” czyli żartobliwy opis wydarzeń jakie miały miejsce w Bolu na przestrzeni ostatniego roku. Kulminacyjnym i najważniejszym wydarzeniem tego dnia było spalenie kukły noszącej nazwę „Jure Karnavol”. Paląca się kukła symbolizuje bowiem odejście wszystkich zmartwień i złych rzeczy z miejscowości oraz od ich mieszkańców.

Chorwacki karnawałJure Karnavol

Chorwacki karnawałWystępy karnawałowe

Chorwacki karnawałWystępy karnawałowe – pantomima

Chorwacki karnawał

Chorwacki karnawałWystępy karnawałowe 

Chorwacki karnawałUczestnicy karnawału

Chorwacki karnawałPokaz stroju karnawałowego

Chorwacki karnawał

Chorwacki karnawałParada karnawałowa

Chorwacki karnawałSpalenie kukły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *