Bol - łódź podwodna

ŁÓDŹ PODWODNA – ATRAKCJA CHORWACJI

Panorama dna Adriatyku jest już w zasięgu naszej ręki. Każdy kto chce z bliska zobaczyć podwodny świat może udać się na małą wycieczkę łodzią podwodną, którą znaleźć można w przybrzeżnych miejscowościach.
Łódź podwodna a raczej pół łódź podwodna bo tylko jedna jej część zanurzona jest w morzu stała się wielką atrakcją w Chorwacji. Szklane dno łodzi w którym siedzą turyści zanurza się około 2 metry w wodach Adriatyku dzięki czemu z łatwością podziwiać można otaczające nas z każdej strony skarby morza.

Wielkość szklanego pomieszczenia nie jest duża, około 10 metrów długości na 2,5 szerokości. W zależności od łodzi podwodnej na jej pokład może wejść 10 – 14 osób. Łodzie pływają zarówno w dzień jak i w godzinach nocnych. Nocą dla dobrej widoczności głębiny Adriatyku podświetlane są światłami padającymi bezpośrednio z łodzi podwodnej.

Podwodny środek transportu spotkać można w wielu turystycznym miejscowościach w tym takich jak:

  • Hvar
  • Krk
  • Biograd
  • Split
  • Trogir
  • Baška Voda
  • Dubrovnik
  • Korčula
  • Podgora

W roku 2014 łódź podwodna zawitała także do Bola i od razu stała się punktem zainteresowania turystów. Co ciekawsze, wszystkie łodzie podwodne jakie ja spotkałam w Chorwacji miały kolor czerwony, natomiast ta w Bolu jest żółta i nosi nazwę Val czyli fala.
Przyjemność przepłynięcia się żółtą łodzią to koszt 80 kun za osobę dorosłą i 50 kun za dziecko do wieku przedszkolnego. Czas trwania tej przyjemności to pół godziny.
Łódź podczas pływania raczej nie oddala się daleko od brzegu, pływa tak, żeby zawsze było dobrze widoczne dno. Co za tym idzie? Wydaje mi się, że osoby pływające z maską i rurką nie zobaczą nic nowego jeśli zdecydują się na przepłynięcie łodzią ale dla dzieci oraz osób którzy nie widzieli podwodnego świata na pewno będzie to duża atrakcja i fajne doświadczenie. Żółta łódź kursuje każdego dnia od godziny 11.00 do 23.00.
Z łodzią podwodną w Bolu wiążą się dwa śmieszne wydarzenia. Pierwsze z nich to historia amfor a druga rejsów wieczornych. 

A mianowicie…

Właściciel łodzi by nieco więcej urozmaicić dno i całą wycieczkę, jeszcze w okresie zimowym zatopił w morzu betonowe amfory. Podczas tych kilku miesięcy amfory ładnie zarosły trawami i muszlami dzięki czemu do złudzenia zaczęły przypominać swoim wyglądem amfory muzealne. Pewien turysta nurkując i podziwiając dno w Bolskim porcie, zauważył 3 z nich po czym powiadomił policję o wartościowym znalezisku. Wiadomość ta trafiła także do instytutu oceanologii i oceanografii. Kiedy powyższe instytucje przyjechały zbadać znalezisko turysty okazało się, że nie ma ono żadnej wartości a cała prawda wyszła na jaw. Turysta nie zyskał sławy, natomiast łódź podwodna skorzystała na darmowej reklamie i rozgłosie 😉

Druga ciekawostka dotycząca rejsów wieczornych również jest wesoła. Podczas wycieczki nocnej, łódź przepływa w pobliżu betonowego pomostu a kapitan łodzi na chwilę gasi światła. Podczas trwania ciemności z pomostu do wody wskakuje nurek i podpływa do obiektu tak by był widoczny dla wszystkich pasażerów. Kiedy kapitan ponownie zapala światła a nurek ukazuje się oczom turystów będących na pokładzie łodzi to po falach morza rozchodzą się piski i krzyki podróżujących. Nurek później jeszcze parę razy nurkuje pod łodzią, pokazując morską florę i faunę zaciekawionym pasażerom.
Jakby nie było, można powiedzieć, że kapitan łodzi podwodnej postarał się urozmaicić standardową ofertę, dodając fajne elementy zaskoczenia.

Łódź podwodna - atrakcja Chorwacji

Łódź podwodna - atrakcja ChorwacjiŁódź podwodna

Łódź podwodna - atrakcja ChorwacjiŁódź podwodna nocą

4 Replies to “ŁÓDŹ PODWODNA – ATRAKCJA CHORWACJI”

  1. Witam serdecznie! Świetny blog! Jestem pod wrażeniem 🙂 Będę zaglądać na bloga gdyż w tym roku po raz pierwszy byłam w Chorwacji i ten kraj całkowicie mnie zauroczył…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *