Bura

BURA, CZYLI PORWISTY WIATR ZIMOWY

Bura – rodzaj wiatru występujący w Chorwacji, uderzający z północnego wschodu. Najczęściej najsilniejszą burę spotkać można w okresie jesienno – zimowym. Wiatr ten potrafi osiągną prędkość, aż do 300km/h. Najsilniejszy atak bury w Chorwacji zmierzony został w grudniu 2003 roku kiedy to powiewy wiatru osiągnęły 307km/h. Ten rodzaj wiatru powstaje na skutek ruchu zimnego frontu atmosferycznego, pochodzącego ze środkowej części kraju. Wiatr ten, w przeciwieństwie do jugo jest wiatrem suchym, powodującym ogólny spadek wilgotności powietrza.

Bura kiedy zetknie się z taflą morza, tworzy na niej, krótkie fale z których jednocześnie wyrywa wodną pianę. Takie zdarzenie na morzu wygląda bardzo ciekawie i interesująco. Biała piana wodna wygląda z daleka niczym mgła nad powierzchnią morza.
Porywy wiatru mogą trwać przez 2 – 3 dni z czego najsilniejsze zazwyczaj występują w godzinach porannych oraz wieczornych. Niestety bura należy do nieprzewidywalnych wiatrów i ciężko jest wcześniej określić jej nadejście. Podczas bury pogoda jest zawsze bezdeszczowa, niebo czyste a przejrzystość powietrza bardzo wysoka.
Oprócz tradycyjne bury występuje tzw. „bora scura” czyli bura ciemna i jest ona o wiele bardziej niebezpieczna niż klasyczna. Powiązana jest bowiem z przejściem niżu a skutkiem takiego wiatru jest wilgotne powietrze, zachmurzenie a także opady śniegu.

wiatr na wyspie Brač

wiatr na wyspie Brač

BuraWiatr bura w miejscowości Bol

Wiatr bura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *