Park Przyrody Sutivan

PARK PRZYRODY SUTIVAN – MAŁE ZOO BRAČA

Za górami, za lasami, za czterema zatokami, wśród gajów oliwnych i winorośli, tam gdzie natura i zwierzęta tworzą jedność, pomieszkuje sobie osiołek, krówka, mrówka i kaczuszka, struś, świnka i małych kózek rodzinka 😉
A wszystkie te zwierzęta oraz wiele innych spotkać można w małym zoo na wyspie Brač noszącym nazwę – Park Przyrody Sutivan. Zoo znajduje się w górnej części obrzeży miasta Sutivan, niecałe 2 kilometry od jego centrum.

Do parku wiedzie wąska, kamienista droga oznakowana strzałkami informującymi w którym kierunku powinniśmy podążać. Wejście na teren zoo kosztuje 20 kun za osobą dorosłą, natomiast dzieci w wieku przedszkolnym wchodzą za darmo. Bilet nie ma ograniczeń czasowych. Ważny jest przez cały dzień. Przed samym parkiem mieści się bezpłatny parking samochodowy dla wszystkich gości odwiedzających to miejsce.

 

Park Przyrody Sutivan – zwierzęta

W zoo znajdują się przede wszystkim zwierzęta zamieszkujące region Dalmacji (oczywiście nie licząc strusia) 😉 Każdy z nich ma swój wytyczony teren, odgrodzony od innych zwierząt. Moją uwagę natomiast przykuły ich schronienia, które wybudowane były w dalmatyńskim stylu – z kamienia. Takie domki chronią zwierzęta przed mocnym słońcem, deszczem i wiatrami.

 

W zoo znajdują się:

 • pawie niebieskie i białe
 • bażanty
 • indyki
 • kaczki
 • gęsi
 • gołębie
 • żółwie wodne
 • osły
 • dziki
 • świnie
 • kozy
 • krowa
 • struś

Niewątpliwie największą atrakcją w zoo jest osiołek, który swobodnie spaceruje sobie pośród ludzi. Osiołek jest bardzo przyjazny, można go głaskać a nawet na nim jeździć. Oczywiście ja także nie odmówiłam sobie przyjemności przejażdżki na dalmatyńskim osiołku. Nie było to jednak takie łatwe, bo osiołek był bardzo leniwy, stał w miejscu i nie chciał zbytnio się poruszać. Dopiero mała przynęta pod postacią siana, zachęciła go do zrobienie kilku kroków w kierunku jedzenia. Było bardzo wesoło, tym bardziej, że na osiołku siedziałam razem z moją siostrzenicą, która nie mogła przestać się śmiać z upartości osła. Poczynania osiołka możecie zobaczyć na umieszczonym w poście filmiku.
Podczas pobyty w parku towarzyszył nam pies gospodarza, który idąc cały czas przed nami oprowadzał nas po terytorium zoo.

Park Przyrody SutivanStruś

Park Przyrody SutivanPaw niebieski

Park Przyrody SutivanKoza

Park Przyrody SutivanIndyk

Park Przyrody SutivanCzarna świnia

Park Przyrody SutivanOsiołek

Teren parku

Cały park jest bardzo zielony, porośnięty oliwkami, rozmarynem, lawendą, ziołami leczniczymi i inną, tutejszą roślinnością. Widać, że gospodarze tego miejsca dbają o każdy, najmniejszy szczegół. W środku parku znajdują się drewniane altanki, w których można usiąść, odpocząć i schować się przed słońcem. Dzieci natomiast w tym czasie poszaleć mogą na placu zabaw w skład którego wchodzą takie przyrządy jak huśtawka, duża zjeżdżalnia, trampolina jak i również obiekty sportowe – plac do koszykówki, piłki siatkowej i kręgli. Na terenie zoo jest również niewielka restauracja w której podawane są zimne napoje, soki, kawy i lokalne wina.
Park oferuje też możliwość organizowania spotkań grupowych i rodzinnych imprez przez całą noc. W ciągu nocy park jest dyskretnie oświetlany, tak aby przebywający w nim goście mogli czuć się przyjemnie.

Park Przyrody Sutivan

Park Przyrody Sutivan

Park Przyrody SutivanPlac parku

Bardzo leniwy osiołek…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *