Chorwackie Obiekty UNESCO

Chorwackie obiekty UNESCO – lista zabytków

Światowa Lista Dziedzictwa UNESCO jest zbiorem miejsc, które stanowią obiekty historyczne i kulturowe, powiązane z dziejami ludzkimi i przede wszystkim stanowiące szczególne dobro dla całej ludzkości.
Na liście UNESCO znajduje się 10 chorwackich obiektów materialnych, stanowiących unikatowe pomniki kulturalne oraz naturalne (przyrodnicze). Każdy z tych obiektów jest wyjątkowy i godny uwagi. Będąc więc w Chorwacji warto wygospodarować wolny czas na obejrzenie chociaż części z tych niezwykłych zabytków.

 

Ważne chorwackie obiekty UNESCO:

1. Park Narodowy Jezior Plitwickich – wpisany na listę w roku 1979

Park położony w środkowej części Chorwacji, około 140 kilometrów od Zagrzebia. Atrakcją parku są przede wszystkim jeziora krasowe łączące się ze sobą licznymi kaskadami i wodospadami.
Pierwszy rezerwat jaki znalazł się na terenie parku założony został w 1982 roku a w roku 1949 park rozpoczął swoją działalność. Granice Parku Narodowego Jezior Plitwickich były kilkakrotnie zmieniane, poszerzane aż ostatecznie objęły powierzchnię 29 500 ha.
Więcej o Jeziorach Plitwickich przeczytasz tutaj.

Chorwackie obiekty UNESCOPark Narodowy Jezior Plitwickich

2. Równina Starego Gradu – wyspa Hvar – wpisana na listę w roku 2008

Jeden z rezerwatów przyrody. Krajobraz nienaruszony przez działanie człowieka, zachowany w niezmienionej formie od czasu istnienia kolonii Greków w IV w p. n. e. Na terenie Równiny Starego Gradu zachowały się pozostałości kamiennych murów, kamiennych szałasów i małych domków, które są świadectwem dawnego podziału ziem jakim posługiwali się starożytni Grecy.

3. Pałac Dioklecjana – Split – wpisany na listę 1979 roku

Ruiny pozostałości pałacu Dioklecjana zbudowanego na przełomie III i IV wieku są jedną z główniejszych atrakcji Dalmacji. W pałacu miał zamiar osiąść cesarz Dioklecjan po zamierzonej abdykacji w 305 roku. Cała budowla jest wzorem „castrum romanum” czyli warownego obozu rzymskiego w kształcie prostokąta. Zabudowania pałacu przecinały dwie ulice wzdłuż których wznosiły się wysokie kolumny. Ulice miały za zadanie rozdzielić pałac na część dla gwardii cesarskiej i cześć reprezentacyjną dla samego cesarza.
Więcej zdjęć i informacji znajdziesz tutaj.

Chorwackie obiekty UNESCOW tle część pałacu Dioklecjana

4. Bazylika Eufrazjusza – Poreč – wpisana na liste w roku 1997

Budynek bazyliki wzniesiony został w VI wieku na miejscu kościoła i mniejszej bazyliki, które się tam wcześniej znajdowały. W bazylice znajdują się pozostałości pierwotnych mozaik, dekoracje z XVI wieku a także cyborium czyli obudowa ołtarza głównego (składająca się z czterech kolumn i baldachimu).
Bazylika jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów wczesnej architektury bizantyjskiej w regionie Morza Śródziemnego.

5. Stare miasto – Trogir – wpisane na listę w 1997 roku

Starówka Trogiru mieści się na małej, przybrzeżnej wysepce oddzielona fosą od lądu a Kanałem Trogirskim od sąsiedniej wyspy. Największym zabytkiem starówki i całego miasta jest katedra św. Wawrzyńca z licznymi zdobieniami i wysoką dzwonnicą. Wejście do świątyni zdobi piękna loggia przedstawiająca sceny z życia Chrystusa.
Starówka jest plątaniną wąskich, kamiennych alejek przy których wznoszą się stare budowle, rozciągają małe placyki i arkady.
Więcej zdjęć i informacji o starówce w mieście Trogir znajdziesz tutaj.

6. Stare miasto – Dubrovnik – wpisane na listę w roku 1979

Stare miasto w Dubrovniku to przede wszystkim zachowany w całości urbanistyczny układ średniowiecznego miasta łącznie z jego umocnieniami obronnymi jakimi są słynne mury odwiedzane przez rzesze turystów. Na starym mieście znajdują się praktycznie wszystkie najważniejsze zabytki Dubrovnika – mury, baszty, bramy, fortece, pałace i inne ciekawe obiekty.
Podczas wojny z Serbia i Czarnogórą, miasto przeszło przez siedmiomiesięczne oblężenie przez co stare miasto zostało poważnie uszkodzone. W ciągu kilku następnych lat zniszczenia zostały naprawione i odbudowane.
Jeśli chcesz poczytać o Dubrovniku kliknij tutaj.

7. Katedra Św. Jakuba – Šibenik – wpisana na listę w roku 2000

Budowana ponad 120 lat katedra św. Jakuba jest unikalnym zabytkiem architektury sakralnej w Chorwacji. Katedra jest przykładem stylu gotyku jak i renesansu. Fasadę świątyni zdobi 74 kamiennych głów (najprawdopodobniej są to głowy mieszkańców oraz znanych ludzi żyjących w tamtym okresie).
Katedra wybudowana jest wyłącznie z samego kamienia przywożonego z wyspy – Brač, Korčula, Rab, Krk i Susak.

Chorwackie obiekty UNESCOCzęść katedry św. Jakuba

8. Stećci – wpisane na listę w 2016 roku

Stećci to wykonane z kamienia wapiennego, późnośredniowieczne nagrobki, które znaleźć można na obszarach Dalmacji. Ich kształt jest nieregularny, ozdobione licznymi arkadami, symbolami religijnymi, symbolami związanymi z niebem, gwiazdami i ziemią, lub motywami zwierząt. Najstarszy nagrobek przypada na drugą połowę XII wieku, przy czym, najwięcej nagrobków stećci, powstało w XIV – XVI wieku. Na dzień dzisiejszy zachowało się ponad 4 tysiące nagrobków. 
Stećci położone są w miejscowości Cista Velika (okolice Splitu) oraz miejscowości Dubravka (okolice Dubrovnika).

9. Lasy bukowe – wpisane na listę w 2017 roku

Lasy bukowe rozciągają się przez państw w Europie, w tym Chorwację. Cześć lasów bukowych które zostały wpisane na listę UNESCO porastają dwa chorwackie parki: Park Narodowy Paklenica oraz Park Narodowy Velbit.

10. Wenecki system obronny – wpisany na listę w 2017 roku

Fortyfikacje obronne miast Šibenika i Zadaru stanowią dwa z sześciu obiektów istnienia wyjątkowego systemu obronnego w Chorwacji z z XVI i XVII wieku. Do dnia dzisiejszego można podziwać duże pozostałości mocnych murów obronnych, które ochroniły miasta przed zniszczeniem podczas najazdów wroga.

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Podziel się wpisem z przyjaciółmi

One Reply to “Chorwackie obiekty UNESCO – lista zabytków”

  1. Wow! Całkiem fajna lista zabytków. Chciałabym je wszystkie zobaczyć a w szczególności odwiedzić tą kamienną katedrę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 14 =