Chorwackie Obiekty UNESCO

CHORWACKIE OBIEKTY UNESCO – LISTA ZABYTKÓW

Światowa Lista Dziedzictwa UNESCO jest zbiorem miejsc, które stanowią obiekty historyczne i kulturowe, powiązane z dziejami ludzkimi i przede wszystkim stanowiące szczególne dobro dla całej ludzkości.
Na liście UNESCO znajduje się 10 chorwackich obiektów materialnych, stanowiących unikatowe pomniki kulturalne oraz naturalne (przyrodnicze). Każdy z tych obiektów jest wyjątkowy i godny uwagi. Będąc więc w Chorwacji warto wygospodarować wolny czas na obejrzenie chociaż części z tych niezwykłych zabytków.

 

Ważne chorwackie obiekty UNESCO:

1. Park Narodowy Jezior Plitwickich – wpisany na listę w roku 1979

Park położony w środkowej części Chorwacji, około 140 kilometrów od Zagrzebia. Atrakcją parku są przede wszystkim jeziora krasowe łączące się ze sobą licznymi kaskadami i wodospadami.
Pierwszy rezerwat jaki znalazł się na terenie parku założony został w 1982 roku a w roku 1949 park rozpoczął swoją działalność. Granice Parku Narodowego Jezior Plitwickich były kilkakrotnie zmieniane, poszerzane aż ostatecznie objęły powierzchnię 29 500 ha.
Więcej o Jeziorach Plitwickich przeczytasz tutaj.

Chorwackie obiekty UNESCOPark Narodowy Jezior Plitwickich

2. Równina Starego Gradu – wyspa Hvar – wpisana na listę w roku 2008

Jeden z rezerwatów przyrody. Krajobraz nienaruszony przez działanie człowieka, zachowany w niezmienionej formie od czasu istnienia kolonii Greków w IV w p. n. e. Na terenie Równiny Starego Gradu zachowały się pozostałości kamiennych murów, kamiennych szałasów i małych domków, które są świadectwem dawnego podziału ziem jakim posługiwali się starożytni Grecy.

3. Pałac Dioklecjana – Split – wpisany na listę 1979 roku

Ruiny pozostałości pałacu Dioklecjana zbudowanego na przełomie III i IV wieku są jedną z główniejszych atrakcji Dalmacji. W pałacu miał zamiar osiąść cesarz Dioklecjan po zamierzonej abdykacji w 305 roku. Cała budowla jest wzorem „castrum romanum” czyli warownego obozu rzymskiego w kształcie prostokąta. Zabudowania pałacu przecinały dwie ulice wzdłuż których wznosiły się wysokie kolumny. Ulice miały za zadanie rozdzielić pałac na część dla gwardii cesarskiej i cześć reprezentacyjną dla samego cesarza.
Więcej zdjęć i informacji znajdziesz tutaj.

Chorwackie obiekty UNESCOW tle część pałacu Dioklecjana

4. Bazylika Eufrazjusza – Poreč – wpisana na liste w roku 1997

Budynek bazyliki wzniesiony został w VI wieku na miejscu kościoła i mniejszej bazyliki, które się tam wcześniej znajdowały. W bazylice znajdują się pozostałości pierwotnych mozaik, dekoracje z XVI wieku a także cyborium czyli obudowa ołtarza głównego (składająca się z czterech kolumn i baldachimu).
Bazylika jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów wczesnej architektury bizantyjskiej w regionie Morza Śródziemnego.

5. Stare miasto – Trogir – wpisane na listę w 1997 roku

Starówka Trogiru mieści się na małej, przybrzeżnej wysepce oddzielona fosą od lądu a Kanałem Trogirskim od sąsiedniej wyspy. Największym zabytkiem starówki i całego miasta jest katedra św. Wawrzyńca z licznymi zdobieniami i wysoką dzwonnicą. Wejście do świątyni zdobi piękna loggia przedstawiająca sceny z życia Chrystusa.
Starówka jest plątaniną wąskich, kamiennych alejek przy których wznoszą się stare budowle, rozciągają małe placyki i arkady.
Więcej zdjęć i informacji o starówce w mieście Trogir znajdziesz tutaj.

6. Stare miasto – Dubrovnik – wpisane na listę w roku 1979

Stare miasto w Dubrovniku to przede wszystkim zachowany w całości urbanistyczny układ średniowiecznego miasta łącznie z jego umocnieniami obronnymi jakimi są słynne mury odwiedzane przez rzesze turystów. Na starym mieście znajdują się praktycznie wszystkie najważniejsze zabytki Dubrovnika – mury, baszty, bramy, fortece, pałace i inne ciekawe obiekty.
Podczas wojny z Serbia i Czarnogórą, miasto przeszło przez siedmiomiesięczne oblężenie przez co stare miasto zostało poważnie uszkodzone. W ciągu kilku następnych lat zniszczenia zostały naprawione i odbudowane.
Jeśli chcesz poczytać o Dubrovniku kliknij tutaj.

7. Katedra Św. Jakuba – Šibenik – wpisana na listę w roku 2000

Budowana ponad 120 lat katedra św. Jakuba jest unikalnym zabytkiem architektury sakralnej w Chorwacji. Katedra jest przykładem stylu gotyku jak i renesansu. Fasadę świątyni zdobi 74 kamiennych głów (najprawdopodobniej są to głowy mieszkańców oraz znanych ludzi żyjących w tamtym okresie).
Katedra wybudowana jest wyłącznie z samego kamienia przywożonego z wyspy – Brač, Korčula, Rab, Krk i Susak.

Chorwackie obiekty UNESCOCzęść katedry św. Jakuba

8. Stećci – wpisane na listę w 2016 roku

Stećci to wykonane z kamienia wapiennego, późnośredniowieczne nagrobki, które znaleźć można na obszarach Dalmacji. Ich kształt jest nieregularny, ozdobione licznymi arkadami, symbolami religijnymi, symbolami związanymi z niebem, gwiazdami i ziemią, lub motywami zwierząt. Najstarszy nagrobek przypada na drugą połowę XII wieku, przy czym, najwięcej nagrobków stećci, powstało w XIV – XVI wieku. Na dzień dzisiejszy zachowało się ponad 4 tysiące nagrobków. 
Stećci położone są w miejscowości Cista Velika (okolice Splitu) oraz miejscowości Dubravka (okolice Dubrovnika).

9. Lasy bukowe – wpisane na listę w 2017 roku

Lasy bukowe rozciągają się przez państw w Europie, w tym Chorwację. Cześć lasów bukowych które zostały wpisane na listę UNESCO porastają dwa chorwackie parki: Park Narodowy Paklenica oraz Park Narodowy Velbit.

10. Wenecki system obronny – wpisany na listę w 2017 roku

Fortyfikacje obronne miast Šibenika i Zadaru stanowią dwa z sześciu obiektów istnienia wyjątkowego systemu obronnego w Chorwacji z z XVI i XVII wieku. Do dnia dzisiejszego można podziwać duże pozostałości mocnych murów obronnych, które ochroniły miasta przed zniszczeniem podczas najazdów wroga.

One Reply to “CHORWACKIE OBIEKTY UNESCO – LISTA ZABYTKÓW”

  1. Wow! Całkiem fajna lista zabytków. Chciałabym je wszystkie zobaczyć a w szczególności odwiedzić tą kamienną katedrę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *