Witam w kolejnym wpisie o zachwycającym mieście Trogir. Po tym jak przeszliśmy się promenadą miasta nadszedł czas na spacer wąskimi alejkami Starówki oraz poznanie jej największych zabytków.
Starówka Trogiru uważana jest za jedną z piękniejszych w całej Chorwacji. Trudno się z tym nie zgodzić. Mnie także, zachwyciła swoim urokiem i niepowtarzalną architekturą. Praktycznie na każdej kamienicy czy budynku znajdziemy ozdoby, napisy, i herby. Zachowane liczne kościoły, pałace i zabytkowe budynki tworzą niezwykły klimat tego miejsca.
Do serca Starówki wchodzi się przez Bramę Lądową (Kopnena Vrata) w kształcie łuku triumfalnego, wyrzeźbioną w białym kamieniu. Na gzymsie, tuż nad łukiem bramy mieści się, a raczej mieścił napis UNESCO, po którym (z przyczyn niewiadomych) pozostał tylko ślad 😉 Nad wejściem znajduje się figura patrona miasta – błogosławionego Ivana Ursiniego z Trogiu.
Brama Lądowa podobnie jak i znajdująca się od strony promenady Brama Morska zlokalizowana jest w pozostałościach muru obronnego miasta.
Po przejściu Bramą Lądową zaczyna się całe piękno Starego Miasta. Idąc labiryntem krętych alei, gdzie przy każdej z nich wznoszą się wspaniałe kamienice i stare domy, w powietrzu odczuć można historię tego miejsca. Na próżno szukać tutaj zazielenionych podwórek z drzewami oliwnymi, kwiatami i inną roślinnością. Zamiast tego przed domami ujrzymy kamienne place i arkady.
Spacerując klimatycznymi alejkami dotrzemy do głównego placu noszącego nazwę Trg Ivana Pavla II.
Charakterystyczne dla Chorwacji, drewniane okiennice
Trg Ivana Pavla II jest główną atrakcją starej części miasta ponieważ w jego obrębie zlokalizowane są najważniejsze zabytki Trogiru.
Zalicza się do nich:
- Ratusz swoim wyglądem przypominający weneckie pałace. W dziedzińcu ratusza znajduje się kamienne podwórko z historyczną studzienką
- wieża zegarowa
- Katedra świętego Wawrzyńca (Sv. Lovre) wraz z dzwonnicą. Katedra została wzniesiona na przestrzeni kilkunastu stuleci (XII – XVII) a wejście do niej zdobi przepiękna loggia przedstawiająca całe życie Jezusa – od narodzin do zmartwychwstania. Po obu stronach loggii znajdują się kamienne lwy na których wznoszą się postacie Adama i Ewy. Małe kolumny zdobiące wejście do katedry ozdobione są licznymi płaskorzeźbami Apostołów oraz scenami z ich życia.
- Pałac Čipiko znajdujący się po przeciwnej stronie katedry. Pałac w stylu renesansowym składa się z dwóch budynków, które połączone są ze sobą małym mostkiem wznoszącym się nad alejką. Pałac Čipiko wybudowany został w 1457 roku dla najzamożniejszej na tamte czasy, trogirskiej rodziny Čipiko. Pałac w swoim wyglądzie wyróżnia się białymi triforiami z balustradą na krańcach których znajdują się cztery figury aniołów.
Dzwonnica katedry świętego Wawrzyńca
Będąc w Trogirze warto również poświęcić czas na zobaczenie Pałacu Stafileo z charakterystycznymi oknami w stylu weneckim, które zdobione są rzeźbami o motywie roślinnym. Na uwagę zasługuje także kościół Świętego Jana Chrzciciela z XIII wieku o nietypowej budowie oraz dzwonnicy umieszczonej na dachu świątyni.
Trogir jest jednym z tych miast do którego chce się wracać, i do którego na pewno jeszcze nie jeden raz zawitam.
Te niewielkie okiennice w kamienicach i ciasne uliczki faktycznie mają ogromny urok. Właśnie to mnie tam zachwyciło 🙂
Kocham Trogir. Zawsze chętnie do niego wracam i za każdym razem odnajduję „nowe” perełki – Najładniejsze miasto w Chorwacji.