Kaštel Štafilić

KAŠTEL ŠTAFILIĆ – ZAMEK ROTONDO, BASZTA NEHAJ I ULICA ZAGADKA

Poznajcie Kaštel Štafilić, ostatnią z siedmiu (licząc od strony Splitu) miejscowość należącą do miasta Kaštela. Wpisy zaczynam właśnie od niej i kolejno podążać będę przez sympatyczną Riwierę Kaštela w stronę Splitu.

Od samego przyjazdu do Kaštela (nie wiem dlaczego) z góry zakładałam, że tutejsza okolica nie powali mnie na kolana. Moje nastawienie mogło być spowodowane negatywnymi opiniami, na jakie trafiłam przeglądając różne fora i strony internetowe. Wiele osób pisało, że Kaštela to „wiocha” i nie ma nic fajnego do zaoferowania.
Owszem, wszystkie z siedmiu miejscowości są małe, spokojne i na próżno szukać w nich niezapomnianych atrakcji, jakie oferują nam typowo turystyczne miasta Chorwacji. To jednak nie powinno być głównym powodem żeby omijać  Kaštela szerokim łukiem. Mam cichą nadzieję, że po bliższym poznaniu całych Kaštela polubicie je tak samo jak ja. 

 

To warto zobaczyć w miejscowości Kaštel Štafilić

  • Zamek Rotondo

Do jednego z charakterystycznych budynków miejscowości Kaštel Štafilić zalicza się zamek Rotondo. Zamek został wybudowany w 1508 roku na zlecenie możnowładcy Stjepana Štafileo. Nie trudno domyślić się dlaczego Kaštel Štafilić nosi właśnie taką a nie inną nazwę.
Budynek powstał na planie dużego prostokąta. Część mieszkalna, dla bezpieczeństwa znajdowała się wyłącznie po stronie południowej zamku. Dlaczego? Ponieważ zamek od strony morskiej posiadał bramę, przy której niezauważalnie mógł zacumować statek, a mieszkańcy zamku bezpiecznie opuścić budynek.

O samym właścicielu zamku Rotondo wiadomo tyle, że przybył on do Chorwacji z Grecji, a następnie poślubił kobietę z Trogiru. Bardzo szybko stał się szanowanym człowiekiem w nowym społeczeństwie.
Jego syn Ivan Štafilić był biskupem diecezji Šibenik, otrzymał również tytuł doktora habilitowanego, wykładał prawo w Rzymie a nawet nauczał polską szlachtę. Ivan od Króla Polski Zygmunta I Starego otrzymał w darze obraz pt. „Bogurodzica z dzieciątkiem” który obecnie znajduje się w Muzeum Miasta Kaštela

Kaštel Štafilić

Pozostałości zamku Rotondo

  • Baszta Nehaj

W zachodniej części miejscowości zobaczycie niewielką basztę Nehaj (występującą również pod nazwą Lodi) z 1548 roku. Budowę baszty rozpoczęli bracia Lodi, Ljudevit i Ivan ale nie doprowadzili jej do końca. Prace budowlane zostały przerwane wraz z ich śmiercią. Jako, że jeden ani drugi nie miał syna, a córki i ich mężowie zrezygnowali z dalszej budowy, baszta Nehaj pozostała niedokończona.

Chociaż baszta Nehaj ze względu na historię oraz swoje niewielkie rozmiary może wydawać się mniej atrakcyjna niż zamek Rotondo, to jest obiektem fascynacji malarzy i poetów. Przy baszcie często odbywają się także romantyczne sesje ślubne.

Kaštel Štafilić

Baszta Nehaj

  • Ulica Turistička – zagadka szachtów instalacyjnych

Wiecie, że Kaštel Štafilić skrywa w sobie uliczkę na której znajduje się aż 118 szachtów instalacyjnych: za wodę, kanalizację i linię telefoniczną. Jest to jedyna taka w Chorwacji ulica, która za swoją wyjątkowość mogłaby zostać wpisać do księgi Guinnessa 😂

Ulica ma około 90 metrów długości i ciągnie się od wybrzeża do centrum miejscowości. Przyznać trzeba, że mieszkańcom mającym swoje domy przy ulicy z szachtami nie jest do śmiechu. Głównym problemem jest hałas tworzący się  podczas przejazdu samochodów czy skuterów. Tutaj możecie obejrzeć filmik i usłyszeć szachtową muzykę 😉 

Kaštel Štafilić

Kaštel Štafilić

Ulica Turistička

  • Drzewo oliwne

Poza historycznymi obiektami, Kaštel Štafilić pochwalić się może niesamowitym pomnikiem przyrody. Przypuszczam, że kto z Was był w tutejszej okolicy słyszał o starym drzewie oliwnym. Miejscowa oliwka ma ponad 1500 lat i jest nieco młodsza (jeśli 100 lat różnicy można określić słowem „nieco”) od najstarszego w Chorwacji drzewa oliwnego rosnącego na wyspie Pag. Do tematu oliwki powrócę w jednym z przyszłych wpisów.

Kaštel Štafilić

Ciężko sobie wyobrazić, że to drzewo ma ponad 1500 lat

Kaštel Štafilić

Dwa w jednym – plac zabaw i naleśnikarnia

Kaštel Štafilić

Kaštel Štafilić

Plaże – jest żwirek, kamyki, trochę piasku a nawet zielona polana

Kaštel Štafilić

Wieża kościoła parafialnego

Kaštel Štafilić

Kaštel Štafilić

Stare, dalmatyńskie budynki

W miejscowości znajduje się popularne w tym regionie lotnisko „Zračna luka Split”. Obecnie lotnisko przechodzi małe zmiany. Powstaje nowy terminal pasażerski, który będzie mógł pomieścić więcej osób i umożliwi liczniejsze połączenia lotnicze. Warto mieć to na uwadze podczas planowaniu swojego urlopu w tej okolicy.

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *