Kaštela

Kaštela – siedem miejscowości połączonych wspólnym elementem

Dzisiejszym wpisem przenosimy się do Kaštela, grupy siedmiu dalmatyńskich miejscowości położonych na wybrzeżu Dalmacji, pomiędzy znanym Splitem i Trogirem. Nazwa „kaštela” dosłownie oznacza „zamek / pałac” i to właśnie ten obiekt architektury jest wspólnym elementem łączącym wszystkie miejscowości.

Historia głosi, że po VII wieku na terenie dzisiejszego miasta dostojnicy kościelni oraz możnowładcy, chcąc uchronić swoje dobra materialne i żyzne plony, wybudowali nad brzegiem morza ufortyfikowane pałace. To właśnie od nich miasto zawdzięcza swoją nazwę.
Pałace od strony morskiej wyglądały jak renesansowe zamki z pięknymi balkonami i szerokimi oknami, natomiast od strony lądowej przypominały twierdze – posiadały baszty, mosty zwodzone i okopy.
Z czasem wokół pałaców zaczęli osiedlać się mieszkańcy przybywający z małych wiosek położonych na stoku góry Kozjak. Ludność, która znalazła w tym miejscu schronienie żyła głównie z uprawy oliwek i winorośli. Wraz z upływem lat miasto Kaštela stało się małym centrum przemysłowym.

Pod względem administracyjnym Kaštela to jedno miasto przypadające do województwa Splitsko – dalmatyńskiego mające około 43 tysiące mieszkańców.

Kaštela – liczba mnoga, wszystkie miejscowości jako całość
Kaštel – liczba pojedyncza, określona miejscowość

 

Kaštela – grupa siedmiu miejscowości, w skład których wchodzi:

Miejscowości wymienione są w kolejności ich położenia, gdzie Kaštel Sućurac jest najbliżej Splitu, a Kaštel Štafilić jest ostatnią miejscowością najbliżej Trogiru.
Najbardziej zaludniony i popularny jest Kaštel Stari liczący około 6,450 mieszkańców, natomiast najmniejszy pod względem ludności jest Kaštel Štafilić w którym zamieszkuje około 3,045 osób.

Miasto ma idealne połączenie za Splitem. Do Kaštela można dojechać autobusem (który zatrzymuje się w każdej miejscowości) lub pociągiem, tak jak zrobiłam to ja. Podróż pociągiem zajmuje 20 – 30 minut, w zależności od naszego punktu docelowego. Polecam szczególnie tą drugą opcję transportu. Nie stoi się w korkach i bilet jest tańszy od biletu  autobusowego.

Kaštela

Kaštela

Wszystkie miejscowości są bardzo sympatyczne i dają się lubić. Jeszcze do niedawna były niechętnie odwiedzane, a dzisiaj coraz bardziej otwarte na turystów. W miejscowościach powstają nowe luksusowe apartamenty i hotele, nie brakuje również dobrych restauracji i miłych kawiarni. Pomimo rozkwitu turystycznego, po dzień dzisiejszy w Kaštelach zachowały się piękne starówki z autentyczną dalmatyńską architekturą, domy z zegarami słonecznymi, oraz dawne konoby w których przechowywano żywność i beczki z winem.Booking.com

Osoby, które nadal myślą, że w Kaštelach jest brudna woda i nie ma plaża, są w bardzo dużym błędzie. Nagłośniony niegdyś problem z kanalizacją jest już dawno zażegnany, a plaże są czyste i bardzo urokliwe.
Dużym plusem jest to, że Kaštela można bez problemu obejść pieszo. Miejscowości łączy ze sobą nadmorska promenada idealna na spokojne spacery lub przejażdżki rowerowe. 
Sama obeszłam pięć z nich w piątkowe przedpołudnie. Taki jesienny spacer połączony ze zwiedzaniem był dla mnie czystą przyjemnością! 
W Kaštelach spodobało mi się także to, że podczas zwiedzania nie byłam w  stanie w jakikolwiek sposób dostrzec granicę pomiędzy jedną a drugą miejscowością. Jest to jeden długi i idealnie zharmonizowany ciąg zabudowań.

Każda z miejscowości zasługuje na szczególną uwagę i niesie ze sobą ciekawą historię, którą warto poznać. Ten wpis to dopiero wstęp do opowieści o Kaštelach. Musicie liczyć się z tym, że w kolejnych wpisach na Polako królować będą jesienne Kaštela! 

Kaštela

Kaštela

Kaštela – nadmorska promenada

Kaštela

Kaštela

Kaštela

Podziel się wpisem z przyjaciółmiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × four =