Kaštela

KAŠTELA – SIEDEM MIEJSCOWOŚCI POŁĄCZONYCH WSPÓLNYM ELEMENTEM

Dzisiejszym wpisem przenosimy się do Kaštela, grupy siedmiu dalmatyńskich miejscowości położonych na wybrzeżu Dalmacji, pomiędzy znanym Splitem i Trogirem. Nazwa „kaštela” dosłownie oznacza „zamek / pałac” i to właśnie ten obiekt architektury jest wspólnym elementem łączącym wszystkie miejscowości.

Historia głosi, że po VII wieku na terenie dzisiejszego miasta dostojnicy kościelni oraz możnowładcy, chcąc uchronić swoje dobra materialne i żyzne plony, wybudowali nad brzegiem morza ufortyfikowane pałace. To właśnie od nich miasto zawdzięcza swoją nazwę.
Pałace od strony morskiej wyglądały jak renesansowe zamki z pięknymi balkonami i szerokimi oknami, natomiast od strony lądowej przypominały twierdze – posiadały baszty, mosty zwodzone i okopy.
Z czasem wokół pałaców zaczęli osiedlać się mieszkańcy przybywający z małych wiosek położonych na stoku góry Kozjak. Ludność, która znalazła w tym miejscu schronienie żyła głównie z uprawy oliwek i winorośli. Wraz z upływem lat miasto Kaštela stało się małym centrum przemysłowym.

Pod względem administracyjnym Kaštela to jedno miasto przypadające do województwa Splitsko – dalmatyńskiego mające około 43 tysiące mieszkańców.

Kaštela – liczba mnoga, wszystkie miejscowości jako całość
Kaštel – liczba pojedyncza, określona miejscowość

 

Kaštela – grupa siedmiu miejscowości, w skład których wchodzi:

Miejscowości wymienione są w kolejności ich położenia, gdzie Kaštel Sućurac jest najbliżej Splitu, a Kaštel Štafilić jest ostatnią miejscowością najbliżej Trogiru.
Najbardziej zaludniony i popularny jest Kaštel Stari liczący około 6,450 mieszkańców, natomiast najmniejszy pod względem ludności jest Kaštel Štafilić w którym zamieszkuje około 3,045 osób.

Miasto ma idealne połączenie za Splitem. Do Kaštela można dojechać autobusem (który zatrzymuje się w każdej miejscowości) lub pociągiem, tak jak zrobiłam to ja. Podróż pociągiem zajmuje 20 – 30 minut, w zależności od naszego punktu docelowego. Polecam szczególnie tą drugą opcję transportu. Nie stoi się w korkach i bilet jest tańszy od biletu  autobusowego.

Kaštela

Kaštela

Wszystkie miejscowości są bardzo sympatyczne i dają się lubić. Jeszcze do niedawna były niechętnie odwiedzane, a dzisiaj coraz bardziej otwarte na turystów. W miejscowościach powstają nowe luksusowe apartamenty i hotele, nie brakuje również dobrych restauracji i miłych kawiarni. Pomimo rozkwitu turystycznego, po dzień dzisiejszy w Kaštelach zachowały się piękne starówki z autentyczną dalmatyńską architekturą, domy z zegarami słonecznymi, oraz dawne konoby w których przechowywano żywność i beczki z winem.Booking.com

Osoby, które nadal myślą, że w Kaštelach jest brudna woda i nie ma plaża, są w bardzo dużym błędzie. Nagłośniony niegdyś problem z kanalizacją jest już dawno zażegnany, a plaże są czyste i bardzo urokliwe.
Dużym plusem jest to, że Kaštela można bez problemu obejść pieszo. Miejscowości łączy ze sobą nadmorska promenada idealna na spokojne spacery lub przejażdżki rowerowe. 
Sama obeszłam pięć z nich w piątkowe przedpołudnie. Taki jesienny spacer połączony ze zwiedzaniem był dla mnie czystą przyjemnością! 
W Kaštelach spodobało mi się także to, że podczas zwiedzania nie byłam w  stanie w jakikolwiek sposób dostrzec granicę pomiędzy jedną a drugą miejscowością. Jest to jeden długi i idealnie zharmonizowany ciąg zabudowań.

Każda z miejscowości zasługuje na szczególną uwagę i niesie ze sobą ciekawą historię, którą warto poznać. Ten wpis to dopiero wstęp do opowieści o Kaštelach. Musicie liczyć się z tym, że w kolejnych wpisach na Polako królować będą jesienne Kaštela! 

Kaštela

Kaštela

Kaštela – nadmorska promenada

Kaštela

Kaštela

Kaštela

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *