Kaštel Lukšić

KAŠTEL LUKŠIĆ – MIEJSCOWOŚĆ Z RENESANSOWYM PAŁACEM VITTURI

Kaštel Lukšić rozpoznawalny jest przede wszystkim po renesansowym pałacu Vitturi, który jest piękną ozdobą tej miejscowości. Pałac Vitturi po dzień dzisiejszy zachował się w bardzo dobrym stanie, dzięki czemu ma za sobą tylko niewielka renowację. Pałac prezentuje się okazale i dopiero po dokładnym obejrzeniu budynku można dostrzec na nim ślady upływającego czasu.

Pałac wybudowany został w roku 1564 dla szlacheckiej rodziny Vitturi pochodzącej z Trogiru. Od strony południowej pałac pełnił rolę rezydencji. Ta część pałacu posiadała balkon oraz oddzielne wyjście na morze w razie ataku wroga. Północną stronę pałacu Vitturi strzegły dwie wieże obronne oraz most zwodzony, który w XVIII wieku został zastąpiony mostem kamiennym.

Tuż przy pałacu powstał również niewielki park noszący tę samą nazwę co pałac. W roku 1968 park Vitturi został ogłoszony zabytkiem architektury parkowej.

Kaštel LukšićKaštel LukšićKaštel LukšićPałac Vitturi

Każda osoba, jeśli tylko ma na to ochotę może bezpłatnie wejść na dziedziniec pałacu i zobaczyć jak budynek prezentuje się od wewnątrz.
Pałac na dzień dzisiejszy pełni funkcję obiektu kulturalnego. W pomieszczeniach budynku znajdują się: Muzeum Miasta Kaštela, Wspólnota Miasta Kaštela, oraz innego rodzaju instytucje kulturalne tego regionu. Poza tym pałac jest miejscem, w którym odbywają się liczne wystaw, pokazy, przedstawienia teatralne i niewielkie koncerty.

Pałac ma w sobie niezwykle romantyczną duszę. To właśnie tutaj mieszkała Dobrila (córka z rodu Vitturi), która zakochała się w przystojnym młodzieńcu o imieniu Miljenko. Niestety ich namiętna miłość była powodem licznych kłótni i nieporozumień pomiędzy rodzinami. Do dnia dzisiejszego Miljenko i Dobrila porównywani są do pary Romeo i Julia.
Jeśli jesteście ciekawi jak skończyła się miłosna historia kochanków z miejscowości Kaštel Lukšić, to koniecznie wypatrujcie kolejnego wpisu na blogu.

Kaštel Lukšić

Kaštel Lukšić

Kaštel LukšićDziedziniec pałacu Vitturi


Pałac Vitturi i Muzeum Miasta Kaštela

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *