Kaštel Lukšić

Kaštel Lukšić – miejscowość z renesansowym pałacem Vitturi

Kaštel Lukšić rozpoznawalny jest przede wszystkim po renesansowym pałacu Vitturi, który jest piękną ozdobą tej miejscowości. Pałac Vitturi po dzień dzisiejszy zachował się w bardzo dobrym stanie, dzięki czemu ma za sobą tylko niewielka renowację. Pałac prezentuje się okazale i dopiero po dokładnym obejrzeniu budynku można dostrzec na nim ślady upływającego czasu.

Pałac wybudowany został w roku 1564 dla szlacheckiej rodziny Vitturi pochodzącej z Trogiru. Od strony południowej pałac pełnił rolę rezydencji. Ta część pałacu posiadała balkon oraz oddzielne wyjście na morze w razie ataku wroga. Północną stronę pałacu Vitturi strzegły dwie wieże obronne oraz most zwodzony, który w XVIII wieku został zastąpiony mostem kamiennym.

Tuż przy pałacu powstał również niewielki park noszący tę samą nazwę co pałac. W roku 1968 park Vitturi został ogłoszony zabytkiem architektury parkowej.

Kaštel LukšićKaštel LukšićKaštel LukšićPałac Vitturi

Każda osoba, jeśli tylko ma na to ochotę może bezpłatnie wejść na dziedziniec pałacu i zobaczyć jak budynek prezentuje się od wewnątrz.
Pałac na dzień dzisiejszy pełni funkcję obiektu kulturalnego. W pomieszczeniach budynku znajdują się: Muzeum Miasta Kaštela, Wspólnota Miasta Kaštela, oraz innego rodzaju instytucje kulturalne tego regionu. Poza tym pałac jest miejscem, w którym odbywają się liczne wystaw, pokazy, przedstawienia teatralne i niewielkie koncerty.

Pałac ma w sobie niezwykle romantyczną duszę. To właśnie tutaj mieszkała Dobrila (córka z rodu Vitturi), która zakochała się w przystojnym młodzieńcu o imieniu Miljenko. Niestety ich namiętna miłość była powodem licznych kłótni i nieporozumień pomiędzy rodzinami. Do dnia dzisiejszego Miljenko i Dobrila porównywani są do pary Romeo i Julia.
Jeśli jesteście ciekawi jak skończyła się miłosna historia kochanków z miejscowości Kaštel Lukšić, to koniecznie wypatrujcie kolejnego wpisu na blogu.

Kaštel LukšićKaštel LukšićKaštel LukšićDziedziniec pałacu Vitturi


Pałac Vitturi i Muzeum Miasta Kaštela

Podziel się wpisem z przyjaciółmiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − 12 =