Kaštel Kambelovac

Kaštel Kambelovac – zwiedzanie miejscowości baletowym krokiem

Kaštel Kambelovac to pierwsza z miejscowości, jaką miałam przyjemność odwiedzić podczas jesiennego spaceru po wybrzeżu Kaštela. To właśnie ta miejscowość była punktem startowym mojego pieszego zwiedzania kolejnych  tak zwanych „kasztelańskich osad”.

Miejscowość o tej porze roku wyglądała bardzo spokojnie i sielanko. Tutejsi mieszkańcy zajęci byli swoimi podwórkowymi pracami, w kawiarniach panowała totalna cisza, i tylko na placu głównym siedziała niewielka grupka ludzi pieczołowicie zajęta rozmową.
Pełna porannej energii i radości, tanecznym krokiem niczym primabalerina rozpoczęłam więc swoje zwiedzanie. Jak się za chwilę dowiecie, wcale nie bez powodu przemierzałam miejscowość baletowym krokiem 😉

Kaštel Kambelovac, tak jak i w przypadku pozostałych 6 kasztelańskich miejscowości nie posiada dużo zabytków i atrakcji. Tym bardziej jesienią i zimą, kiedy na miejscu pozostają tylko stali mieszkańcy, robi się tutaj całkowicie cicho i można powiedzieć, że nudno. Nie mniej jednak, osoby chcące się na chwilę wyciszyć, zwolnić tempo i odciąć od miast na pewno poczują się tutaj bardzo dobrze.

Kaštel KambelovacKaśtel KambelovacKościół parafialny i główny plac w miejscowości

Tego nie można pominąć:

Szkoła baletu w Dalmacji

Czy wiecie, że to właśnie w tej miejscowości, w ubiegłym wieku została otworzona pierwsza w Dalmacji szkoła baletowa? Założycielami szkoły byli Anna Roje i Oskar Harmoš, w swoim czasie wybitni pedagodzy oraz światowi tancerze na scenie baletowej.
Para, oprócz wielkiej miłości do baletu, pałała również wielką miłością do siebie nawzajem. Anna i Roje byli małżeństwem i tanecznym krokiem przeszli przez swoje wspólne życie. Ich miłość przeplatana była tańcem, a taniec miłością.
W budynku szkoły odbywały się lekcje baletu na poziomie podstawowym, gdzie uczniowie poznawali zarówno teorię baletu jak i pierwsze kroki taneczne.

P.S – jeśli zgłodniejecie podczas zwiedzania, polecam wstąpić do dobrej i cenionej w tym regionie restauracji, która znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie budynku szkoły i żeby było zabawniej nosi nazwę „Baletna Škola”.

Kaštel KambelovacBudynek dawnej szkoły baletowej. Aktualnie mieści się w nim szkoła muzyczna

Wieża Cambi

Wszystkie Kaštela początek swojej historii powiązany mają z wybudowaniem zamku lub pałacu dla zamożnej rodziny. Podobnie jest w przypadku Kaštel Kambelovac, ale tutaj zamek, jako jedyny ze wszystkich, posiada cylindryczną wieżę obronną.
Pomijając niewielkie uszkodzenia i ślady czasu, to pierwotnie wieża Cambi, wyglądała identycznie jak na chwilę obecną. Zachowała się jej nienaruszona wysokość z trzema piętrami oraz dodatkową kondygnacją z której właściciele bez problemu nadzorowali pobliskie tereny i morze. Nie zmienił się również wymiar zewnętrznej średnicy wieży, mający około 6 metrów.
Wieża znajdowała się po północno – wschodniej stronie ufortyfikowanego  dziedzińca zamku, dzięki czemu mieszkańcy zamku mogli czuć się jeszcze bardziej bezpiecznie.
Zarówno pałac jak i wieża powstały na życzenie dwóch braci o nazwisku Cambio. Pierwsze zmianki o samej wieży przypadają na rok 1491. Według historii, samo pozwolenie na budowę pałacu w tym miejscu datuje się na rok 1478.

Kaśtel KambelovacKaštel KambelovacKaštel KambelovacWieża Cambi i pozostałości pałacu

Pomnik miejskich zabawiaczy

„Mali, wielcy ludzie”. Tak mieszkańcy mówili i nadal mówią, o dwóch braciach Dražin, których pomnik widnieje na niewielkim placu w miejscowości Kaštel Kambelovac.
Fabijan i Jakov, sympatyczni i weseli bracia byli uważania za miejscowych zabawiaczy i duszę tutejszego społeczeństwa. Zawsze otwarci do pomocy, z sercem na dłoni, pomagali innym i służyli dobrą radą. Pomimo niskiego wzrostu, który był ich cechą charakterystyczną, ale i odwieczną zmorą, potrafili żartować i śmiać się sami z siebie.
Bracia, chociaż na ich drodze pojawiało się wiele życiowych niedogodności, żyli bardzo uczciwie i po dzień dzisiejszy inspirują kolejne pokolenia. 
Kaštel Kambelovac

Pomnik miejskich zabawiaczy

Letnie atrakcje

Z tego co się dowiedziałam, warto odwiedzić te strony podczas lata. W okresie wakacyjnym organizowane są tutaj liczne festyny i zabawy, a w lipcu odbywają się wieczory pieśni dalmatyńskiej, czyli „Večeri dalmatinske pisme”. Można wtedy na żywo słuchać dalmatyńskiej muzyki i poznać wiele ciekawych wykonawców.
W miejscowości znajduje się również niewielka ale bardzo sympatyczna plaża z delikatnym zejściem do morza. 

Podziel się wpisem z przyjaciółmiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixteen + 5 =