Kaštel Sućurac to już ostatnia miejscowość ze wszystkich Kaštela o której dla Was piszę. Pomimo, że byłam tutaj wielokrotnie, to nigdy wcześniej nie zwiedzałam miejscowości. Zawsze mój przyjazd w te strony związany był z zakupami w pobliskich sklepach z asortymentem gospodarstwa domowego. Cieszę się, że to nadrobiłam, gdyż Kaštel Sućurac wydał mi się naprawdę miłą miejscowością.
Dlaczego to właśnie Kaštel Sućurac spodobał mi się najbardziej ze wszystkich siedmiu miejscowości położonych na kasztelańskiej riwierze? Przeczytajcie!
Kaštel Sućurac
Na dzień dobry przywitał mnie nadmorski plac na którym było gwarno, wesoło i tak jakoś swojsko. Nie trudno było domyślić się, że właśnie ten plac pełni w miejscowości rolę miejsca spotkań mieszkańców.
Starsi ludzie siedzieli na drewnianych ławkach i co chwila naprzemiennie obejmowali wzrokiem raz morze, raz moją postać. Biegająca osoba z aparatem fotograficznym o tej porze roku wzbudziła wśród nich nie lada zainteresowanie. Padły nawet pytania skąd jestem i czy nie mam ochoty przysiąść się do nich na pogawędkę. Było mi bardzo miło zamienić z mieszkańcami kilka zdań oraz wysłuchać parę żartobliwych słów (jak to na Dalmatyńczyków przystało, humor ich nie opuszczał).
Oprócz starszych osób na placu siedziała też niewielka grupka moich rówieśników popijając kawę i głośno dyskutując na temat ostatniej szalonej pogody.
Ciekawym dla mnie miejscem okazało się też niewielkie podwórko schowane za murami pałacu. Szczerze z ciekawości zajrzałam co kryje się za kamiennym łukiem, w ogóle się nie spodziewając, że zobaczę tak fajny widok. Piękna dalmatyńska architektura zrobiła na mnie szczególne wrażenie.
Kwintesencja dalmatyńskiej architektury
W miejscowości Kaštel Sućurac znajduje się najstarsza (biorąc pod uwagę pozostałych sześć miejscowości) obronna baszta, którą w 1392 roku zbudował splitski arcybiskup. Baszta miała chronić chłopów ze wsi Putalj położonej na okolicznych stokach góry Kozjak. Wraz z upływem lat oraz realizacją różnych przedsięwzięć tuż przy baszcie powstał pałac dla arcybiskupa Averaldo.
Pałac Arcybiskupi
Pałac dla arcybiskupa wybudowany był w roku 1488, ale to dopiero w roku 1509 przybrał swój ostateczny kształt i wygląd. Pałac Arcybiskupi bądź też jak inni nazywają willa arcybiskupa składała się z ufortyfikowanego dziedzińca a jego południowa ściana została pięknie ozdobiona oknami w tylu późnego gotyku.
Na czas, kiedy pałac stał się częścią murów obronnych miejscowości, gotyckie okna zostały przeniesione na stronę wewnętrzną budynku, a następnie wróciły na swoje pierwotne miejsce.
We wnętrzu pałacu mieści się niewielkie muzeum przybliżające historię powstania miejscowości Kaštel Sućurac.
Tuż przy samym pałacu położona jest kościelna dzwonnica, która była częścią kościoła z XVI wieku. Niestety kościół został całkowicie zburzony podczas bombardowania przez aliantów w 1943 roku.
Wszelkie pamiątki i odzyskane elementy po starym kościele przechowywane są w skarbcu obecnego kościoła parafialnego. Wśród cennych elementów znajdują się złote i srebrne przedmioty liturgiczne, część drewnianego ołtarza oraz kamienny łuk.
Pałac Arcybiskupi
Plac schowany za murami pałacu
Dzwonnica, czyli jedyna pozostałość po dawnym kościele parafialnym
Co poza tym?
Opuszczając główną część miejscowości polecam przejść się nadbrzeżem w kierunku wschodnim, gdzie zobaczycie fajną zatokę oraz ciekawy kamienny mur z kameralnymi miejscami do odpoczynku. Można sobie tutaj przysiąść na ławce i poobserwować okolicę z nieco wyższego poziomu.
Jeśli miałabym wybrać jedną kasztelańską miejscowość, to bez zastanowienia mój głos padłby na Kaštel Sućurac.
Nadmorska część miejscowości
Kaštel Sućurac
Fajne miejsce 🙂 Mamy nadzieję, że kiedyś je też odwiedzimy 😉
Świetny blog ,widze,że Kasztele mają swój niepowtarzalny urok, bylam tylko w jednym i to chwilę przejazdem, teraz podesłałam link mojemu synowi, który zatrzymał się w Kastel Luksic , aby z” polako..eu” zwiedził wszystkie, i nie żałował jak ja dziękuję ?
Bardzo się cieszę, że mój wpis przyczynił się do polecenia jakiegoś miejsca w Chorwacji 🙂 Dziękuję za miłe słowa!