Kaštel Gomilica

KAŠTEL GOMILICA – GRA O TRON, SARKOFAGI ORAZ MARINA KAŠTELA

Podczas jesiennego spaceru po miejscowościach Kaštela udało mi się zwiedzić pięć z nich, o których mogliście przeczytać już na blogu. Pozostałe dwie miejscowości, czyli Kaštel Gomilica oraz Kaštel Sućurac miałam przyjemność zobaczyć pod koniec lutego. Tak jak poprzednio panowała iście jesienna pogoda, tak tym razem w powietrzu czuć było już wiosenną aurę.

 

Kaštel Gomilica 

Serial „Gra o Tron”

Kaštel Gomilica to jedno z wielu miejsc w Chorwacji, gdzie kręcono sceny do popularnego serialu „Gra o Tron”.
Głównym tłem w serialowych kadrach był zamek Gomilica (Kaštilac), wybudowany na morskiej skale w 1545 roku. Zamek Gomilica do dnia dzisiejszego strzeże wysoka baszta do której prowadzi kamienny most.
Ciekawy wygląd oraz średniowieczne detale zamku były głównym powodem do nakręcenia w tym miejscu serialowych scen.
Mężczyźni przyodziani w średniowieczne stroje, małe łodzie z tamtego okresu, oraz wiele filmowych elementów idealnie stopiły się z tłem zamku tworząc zgraną całość.
Oprócz znanych aktorów, do udziału w serialu zaproszono również grupkę mieszkańców, którzy dumnie pełnili rolę statystów. 

Kaštel Gomilica

Podczas nakręcania scen do serialu „Gra o Tron”(fot. źródło: kastela.org)

Kaštel Gomilica

Kaštel Gomilica

Kaštel Gomilica

Kaštel Gomilica

Zamek Gomilica

Pozostałości sarkofagów oraz kościół z XII wieku

O istnieniu sarkofagów dowiedziałam się całkiem przypadkiem, podczas wyszukiwania informacji zupełnie nie związanych z miejscowością Kaštel Gomilica. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym podczas zwiedzania tutejszej okolicy nie poszła ich odszukać.
Okazało się, że wspomniane sarkofagi położone są przy dawnym, niewielkim kościółku, tuż po przeciwnej stronie kościoła parafialnego. Znalezienie ich nie było więc takie trudne.
Wejście na teren był swobodny, jednak na placu kościelnym aktualnie odbywały się jakieś prace budowlane, więc po zrobieniu zdjęć szybko stamtąd odeszłam.

Kościół świętych Kosmy i Damiana (crkva sv. Kuzme i Damjana)
Niewielka świątynia Kosmy i Damiana została wybudowana w  XII wieku na miejscu starej nekropolii. Ziemia na której powstała świątynia była darowizną dla sióstr benedyktynek od chorwackiego króla Zvonimira (Dymitra Zwonimira). W pozostałościach kościoła znajdują się relikwie św. Kosmy i Damiana oraz węgierskiego króla św. Stefana.
Do końca XVI wieku kościół ten pełnił funkcję kościoła parafialnego wsi Kozice (górskie tereny nad Kaštela). 
Tuż przy świątyni rośnie bardzo stary dąb omszony, przy którym (według legendy) lubił przysiadywać król Zvonimir. Dąb znajduje się na liście pomników przyrody w Chorwacji.

Kaštel Gomilica

Kaštel Gomilica

Kościół św. Kosmy i Damiana

Kaštel Gomilica

Pozostałości starochrześcijańskich sarkofagów

Kaštel Gomilica

Stary dąb omszony

Marina Kaštela

Praktycznie w połowie drogi do miejscowości Kaštel Sućurac znajduje się nowa marina, która jest bezpieczną przystanią dla prywatnych i czarterowych statków oraz jachtów.
Marina Kaštela oferuje 420 miejsc do cumowania z przyłączami energetycznymi i wodnymi, oraz 200 miejsc do przetrzymywania statków na lądzie. Poza tym dysponuje ponad 430-ma miejscami parkingowymi dla aut swoich gości.
Na terenie mariny znajduje się również pomieszczenie sanitarne z prysznicami, oraz obiekty gastronomiczne takie jak restauracja Nautik i caffe-bar BavAdria. Podobno do 2020 roku ma też powstać hotel z dużym miejscem kongresowym.

Kaštel Gomilica

Kaštel Gomilica

Marina Kaštela – największa marina w tej okolicy

Miejscowość posiada całkiem sporą plażę z delikatnym zejściem do morza przy której w okresie letnim czynna jest niewielka kawiarnia. W tle plaży pięknie prezentuje się zamek Gomilica.
Oprócz nadmorskiej części tuż przy zamku, reszta miejscowości wyglądała na zaniedbaną i nie będę ukrywać, że brudną. Na chodnikach co chwila natrafiałam na papierki po batonach, foliowe reklamówki i puszki po piwie. Nawet z metalowych koszów na śmieci wysypywały się odpadki po jedzeniu.
Może akurat była to sprawka mocnego wiatru, który miał miejsce dwa dni wcześniej i poroznosił po okolicy śmieci, a może właśnie tak wygląda okolica na co dzień.

Kaštel Gomilica

Kaštel Gomilica

Kaštel GomilicaPlaża w Kaštel Gomilica

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *