Kaštel Novi i Kaštel Stari

POZNAJCIE KAŠTEL NOVI I KAŠTEL STARI

Są takie miejsca, które od razu przypadają nam do gustu i takie miejscowości, w których człowiek czuje się po prostu dobrze i wie, że chętnie do nich wróci. Kto śledzi mojego bloga zdążył zauważyć, że ostatnio pojawiające się na nim wpisy dotyczą miasta Kaštela, jakie często pomijane jest przez turystów pędzących w stronę Splitu.

Trochę szkoda, że zapominamy o takich mniej popularnych miejscach, bo osobiście uważam, że Kaštela warto odwiedzić. Przy bliższym poznaniu dużo zyskują!

 

Kaštel Novi

W roku 1512 możnowładca Pavao Antun Ćipiko wybudował swój zamek w kształcie czworokątnej wieży, dookoła którego powstało niewielkie osiedle. Budynki od trzech stron otoczone były murem obronnym, a od strony południowej morzem. Z czasem osiedle przekształcało się na większe i powstała miejscowość o nazwie Kaštel Novi.

Pomnik Zwiastun wolności (Spomenik Vjesnik Slobode)

Punktem orientacyjnym, który stanowi przybrzeżną granicę pomiędzy miejscowością Kaštel Novi a Kaštel Stari jest wysoki pomnik przedstawiający jeźdźca na koniu. Pomimo, że pomnik przypada pod Kaštel Novi, to dokładnie przy nim przebiega linia oddzielająca te dwie sąsiadujące ze sobą miejscowości.

Konoba Intrada

Bardzo dobrą opinią w miejscowości cieszy się konoba Intrada z otwartym widokiem na Adriatyk. Konoba Intrada poleca swoim klientom przede wszystkim domowe specjały kuchni dalmatyńskiej w tym: ryby, zupy, domowe sery, mięso i owoce morza pieczone pod peką, čevapčići, pizzę oraz słodkie desery.

Kaštel Novi i Kaštel Stari

Widok na Kaštel Novi

Kaštel Novi i Kaštel Stari

Pomnik Wolności

Kaštel Novi i Kaštel Stari

Kaštel Novi i Kaštel Stari

Kościół św. Piotra Apostoła oraz kościelna dzwonnica

Kaštel Stari

Kaštel Stari jest najstarszy ze wszystkich siedmiu miejscowości. Podobnie jak i w pozostałych miejscowościach, tak i tutaj znajdują się pozostałości zamku, który był wybudowany dla zamożnego arystokraty.
Jeśli miałabym wybrać pomiędzy Nowym a Starym Kasztelem wybrałabym Kaštel Stari. Najbardziej w miejscowości spodobał mi się niewielki plac wokół którego wznoszą się stare dalmatyńskie budynki, a w samym jego centrum powiewa flaga w barwach Chorwacji. Plac przez mieszkańców traktowany jest jako miejsce spotkań oraz zamienia się w poranne targowisko. Można tutaj kupić świeże owoce i warzywa oraz domowe przetwory.

Hotel Palace

W miejscowości zobaczyć możecie dawny hotel Palace, wybudowany na zlecenie dr. Petra Kambera. Budynek powstawał przez siedem lat, a jego ostatni etap budowy został zakończony w 1928 roku. Hotel Palace swego czasu zaliczany był do jednego z najbardziej popularnych i reprezentacyjnych hoteli w Dalmacji Środkowej. Najbardziej cieszył się powodzeniem wśród europejskiej klasy średniej, która bardzo chętnie przyjeżdżała tutaj na wakacje. 
Niestety na dzień dzisiejszy budynek hotelu stanowi tylko wspomnienie „złotych lat”. Pomimo dość ładnego wyglądu z zewnątrz, jego środek jest całkowicie zrujnowany, a o reaktywacji póki co nie ma mowy.

Kaštel Novi i Kaštel Stari

Stary hotel Palace

Kaštel Novi i Kaštel Stari

Kaštel Novi i Kaštel Stari

Plac miejski i targowisko

Kaštel Novi i Kaštel Stari

Kaštel Novi i Kaštel Stari

Nadmorska promenada i plaża

Kaštel Novi i Kaštel Stari

Kaštel Novi i Kaštel Stari

Mały ale bardzo zadbany miejski skwer

Kaštel Novi i Kaštel Stari – podstawowe różnice

Kaštel Novi
Miejscowość ma bardzo krótką linię brzegową i nie posiada żadnej plaży. Co prawda na siłę można znaleźć miejsce na morską kąpiel, ale nie liczcie, że znajdziecie tutaj przestrzeń na rozłożenie ręcznika i przyjemne opalanie.
W miejscowości nie ma stacji kolejowej więc podróż pociągiem odpada. Pamiętajcie jednak, że zawsze możecie wysiąść na sąsiedniej stacji i resztę drogi pokonać pieszo. 

Kaštel Stari
W miejscowości znajduje się sympatyczna i naprawdę spora plaża. Kaštel Stari ze względu na długą linię brzegową, ma również piękną nadmorską promenadę wzdłuż której po obu stronach rośnie ozdobny tamaris.

Kaštel Stari ma stację kolejową, więc śmiało można tutaj dojechać pociągiem ze Splitu.

Buy coffee

2 Replies to “POZNAJCIE KAŠTEL NOVI I KAŠTEL STARI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *