Wiekowe drzewo oliwne

WIEKOWE DRZEWO OLIWNE – POMNIK PRZYRODY W MIEJSCOWOŚCI KAŠTEL ŠTAFILIĆ

We wcześniejszym wpisie o miejscowości Kaštel Štafilić napomknęłam kilka słów na temat starego drzewa oliwnego. Chciałam powróci do tematu, ponieważ podczas mojej wizyty w miejscowości, właśnie oliwka zachwyciła mnie najbardziej.

Drzewo oliwne, nazywane przez mieszkańców Mastrinka, ma ponad 1500 lat. Przypuszcza się, że oliwka została sprowadzona z południowej części Włoch lub Grecji, gdyż na tamtych terenach znajdowały się pozostałości dóbr rolniczych po rzymskich weteranach.

Rozmiary drzewa oliwnego:

  • wysokość: 10 metrów
  • średnica korony: 22 metry
  • obwód pnia drzewa: 6 metrów
  • system korzeni: powierzchnia 100 metrów

Pień drzewa oliwki jest szczególnie interesujący, gdyż właśnie po nim widać, że drzewo ma już swoje lata. W wielu miejscach na pniu drzewa zaobserwować można liczne pęknięcia, uszkodzenia a gdzieniegdzie nawet niewielkie ślady próchna.
Bardzo ciekawie wyglądają również gałęzie oliwki, które są wymyślnie poskręcane i dodają całej oliwce jeszcze bardziej oryginalnego wyglądu.

Oliwka, pomimo swojego dostojnego wieku nadal obradza w plony, a z zebranych oliwek wytwarza się cenną oliwę, którą w niewielkiej buteleczce można kupić jako tutejszy upominek.


W roku 1990 drzewo oliwne otrzymało tytuł pomnika przyrody.


Wiekowe drzewo oliwne

Wiekowe drzewo oliwne

Wiekowe drzewo oliwne

Wiekowe drzewo oliwne

Wiekowe drzewo oliwneWiekowe drzewo oliwne – Kaštel Štafilić

Buy coffee

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *