Jaskinia Vranjača to miejsce, które nawet w samym środku letniego sezonu pomijane jest przez większość turystów. Podążając w kierunku morza, często nie dostrzegamy uciekających obok nas ciekawych miejsc, jakie ma do zaoferowania Chorwacja. Jaskinia Vranjača w gminie Dugopolje jest właśnie takim miejscem do którego dociera tylko znikoma garstka ludzi. Szkoda, bo naprawdę warto udać się w tym kierunku i zwiedzić nie tylko samą jaskinię ale również zieloną i sielską okolicę ukrytą za pasmem górskim Mosor.
Tutejszy region ma do zaoferowania wiele ciekawych tras rowerowych, górskich szlaków oraz malowniczych krajobrazów. Dla kogoś kto lubi aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, długie spacery i wspinaczki górskie ten obszar może okazać się strzałem w dziesiątkę!
Jaskinia Vranjača – geomorfologiczny pomnik przyrody
Jaskinia jest własnością prywatną, otwartą dla turystów od roku 1929. Od tamtego też czasu jaskinią zarządza jedna rodzina, która przekazuje sobie ten piękny pomnik przyrody z rąk do rąk, z pokolenia na pokolenie, dbając o bezpieczeństwo i zadowolenie wszystkich osób ją odwiedzających. Obecny właściciel pełni również rolę przewodnika. Od niego dowiemy się o początkach tego miejsca oraz ukształtowaniu jaskini.
Jaskinia podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich znana jeszcze z czasów starożytnych – to obszar tworzący wejście do jaskini, bez żadnych zdobień i dodatków utworzonych przez człowieka. Druga część – to reszta jaskini, którą w roku 1903 odkrył Stipe Punda – właściciel ziemi.
Wnętrze jaskini składa się z kilku poziomów podzielonych na korytarze, miejsca widokowe oraz niewielkie hale. Najpiękniejszą część jaskini tworzy jej najniższy poziom – podziemny świat stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów. Zwiedzając ten poziom z każdej strony otaczają nas unikatowe rzeźby utworzone przez siły natury oraz tysiącletnią cyrkulację wody. Bogactwo naturalnej dekoracji, niezwykłe kształty i formy stanowią, że jaskinia Vranjača uznawana jest za perłę zjawiska krasowego w Dalmacji.
W 1963 roku jaskinia uznana została za chroniony geomorfologiczny pomnik przyrody.
Jedna ze specyfikacji jaskini Vranjača polega na tym, że przez cały okrągły rok temperatura powietrza wewnątrz jest stała i wynosi około 15°C. Bez względu na pogodę i porę roku.
Całą jaskinię zwiedza się w przeciągu jednej godziny. Łączna długość podziemnych korytarzy wynosi 360 metrów. Do pokonania jest też ponad 500 kamiennych stopni schodów, które miejscami są mokre i wyślizgane. Właściciel zadbał jednak o bezpieczeństwo i przy każdych większych schodach poprowadzona jest barierka za którą możemy się złapać i swobodnie zejść na dół.
Lokalizacja jaskini
Jaskinia Vranjača leży u podnóża środkowej części pasma gór Mosor po ich północnej stronie. Pomimo, że jaskinia oddalona jest od popularnego i znanego miasta Split niecałe 30 kilometrów, to tak naprawdę mało kto o niej słyszał i niewiele osób do niej trafiło. Żeby dojechać do jaskini trzeba odbić z głównej autostrady w stronę Dugopolje i cały czas kierować się do maleńkiej wsi Kotlenice. Tam już bez problemu odnajdziemy dalszą drogę do jaskini.
Kilka metrów przed wejściem na teren jaskini znajduje się bezpłatny parking do którego zaprowadzą nas tabliczki informacyjne. Bilet do jaskini nabywa się u właściciela już na miejscu.
Godziny otwarcia
Miesiące: kwiecień i październik – od 10.00 do 18.00
Miesiące: maj i wrzesień – od 9.00 do 19.00
Miesiące: czerwiec, lipiec i sierpień – od 9.00 do 20.00
Miesiące: od listopada do marca – wejście po dokonaniu rezerwacji (+385 98 749 000)
Cena biletu do jaskini – 50 kun.
Droga do jaskini prowadząca ze wsi Kotlenice
Wejście do jaskini
Pierwsza część jaskini
Piękne zjawiska krasowe – stalaktyty, stalagmity i stalagnaty
Największa i najgłębsza sala w jaskini
Stalaktyty
Zejście do kolejnego poziomu jaskini
Stalagnaty