Kolač na wyspie Brač

KOLAČ NA WYSPIE BRAČ – FORMACJA SKALNA NAZYWANA CIASTKIEM

Udając się w głąb wyspy Brač, mogę Was zapewnić, że zawsze natraficie na jakieś fajne i ciekawe miejsce. Do jednego z nich można zaliczyć Kolač (w tutejszej gwarze – Koloč), czyli skalny łuk utworzony przez siły przyrody. Kiedy dwa lata temu odwiedziłam to miejsce zastała mnie ponura i deszczowa pogoda, a zdjęcia wyszły mi całkowicie rozmyte i smutne. Postanowiłam więc ponownie udać się do Kolača, (ale tym razem w towarzystwie słonecznej pogody) i jeszcze raz dokładniej przyjrzeć się imponującej skale.

Jak zapewne wiecie i zdążyliście już to zauważyć, bardzo lubię zapuszczać się w „dzikie” tereny wyspy i poznawać miejsca, które są znane tylko tutejszym mieszkańcom lub małej garstce przyjezdnych osób. Oczywiście jeszcze więcej radości daje mi to, że mogę się z Wami tymi miejscami podzielić 🙂 Jeśli będziecie więc na Braču koniecznie udajcie się do miejscowości Nerežišća i stamtąd wyruszcie na małą wędrówkę do Kolača.

 


Skała Kolač na wyspie Brač

Kolač w przetłumaczeniu na jeęzyk polski dosłownie oznacza ciastko. Oryginalna i zarazem zabawna nazwa skały ma bardzo duży związek z jej wyglądem, ale chyba jednak nie wszyscy patrząc na nią dostrzegają okrągłe ciastko z dziurką. Dla mnie Kolač kształtem przypomina jaszczurkę i wesołego nosorożca.
Skała ma około 12 metrów wysokości. Cały łuk skalny powstał na skutek działania procesu erozji – stopniowego niszczenia okolicznego terenu przez wodę wiatr oraz słońce. Niegdyś w tym miejscu przepływał potok, który również odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu się Kolača. Mówi się, że Kolač na wyspie Brač to fenomen przyrodniczy na skalę całej  Dalmacji. Kolač w roku 1986 otrzymał miano pomnika przyrody.

 

Jak dojść do skały

Kolač oddalony jest 2 kilometry od miejscowości Nerežišća. Żeby do niego trafić należy zostawić swoje auto w centrum Nerežišća (na placu św. Piotra) i udać się drogą w kierunku zachodnim. Na pewno zobaczycie tabliczki informacyjne w która stronę należy się kierować. Osoby chcące skrócić sobie spacer mogą podjechać autem aż do końcowego odcinka trasy (ślepa uliczka odbijająca w lewo – zdjęcie poniżej) tam zostawić auto i przejść pieszo około 15 minut. Droga jest kamienna i wyboista ale przejezdna. Ostrzegam tylko, że nie ma tam parkingu i samochód trzeba sprawnie ulokować na wąskiej alejce tak, żeby nie blokować przejazdu innym pojazdom. 

Kolač na wyspie Brač

Początek pieszej trasy do skały Kolač

Kolač na wyspie Brač

Kolač na wyspie Brač

Kolač na wyspie Brač

Kolač na wyspie Brač

Czy też widzicie jaszczurkę całującą wesołego nosorożca?

Kolač na wyspie Brač

Kiss, kiss

Kolač na wyspie Brač

Kolač na wyspie Brač

Kolač na wyspie Brač

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *