Vrboska

CZY VRBOSKA JEST BOSKA? POZNAJCIE MAŁĄ WENECJĘ NA WYSPIE HVAR

Podczas wrześniowej podróży na wyspę Hvar zwiedziłam malowniczą Jelsę, oraz odwiedziłam też położoną w głębokiej zatoce miejscowość Vrboska. Vrboska bardzo często nazywana jest małą Wenecją i szczerze, nie bez powodu. Przez sam środek zabudowań mieszkalnych ciągnie się kanałek nad którym wznoszą się mniejsze i większe kamienne mosty, łączące dwie strony miejscowości. Taki obraz kojarzy się właśnie z romantyczną Wenecją.

Vrboska należy do jednej z mniejszych miejscowości na wyspie Hvar. Mieszka w niej około 550 osób, z czego wiele z nich na czas jesieni i zimy przenosi się do większych miast na lądzie. Osoby pozostające w Vrboskiej przez cały rok, żyją głównie z turystyki, uprawy winorośli, oliwek oraz z rybołówstwa.
Vrboska to miejsce zdominowane przez stare, kamienne domy oraz wąskie alejki. Spacerując wzdłuż całego kanału będziemy mijać wiele interesujących domów w stylu gotyckim i barokowym. Im głębiej w wyspę, tym zabudowania będą coraz bardziej ciekawsze i odzwierciedlające charakterystyczne cechy dalmatyńskiej architektury. 

Vrboska to dobre miejsce dla żeglarzy
Czynna przez cały rok Marina Vrboska posiada ponad 100 stanowiska na morzu dla odwiedzających ją jachtów i łodzi. Położenie w głębokiej zatoce zapewnia żeglarzom ochronę przed silnymi wiatrami i wysokimi falami. Marina spełnia najważniejsze wymagania, oferując swoim gościom miły i bezpieczny pobyt w Vroboskiej.

Vrboska

Promenada

Vrboska

Widok na miejscowość – ależ tutaj cisza i spokój

Vrboska

Mała wysepka na środku zatoki

Vrboska

Widok na główny most

Vrboska

VrboskaMalownicza alejka

Ciekawe obiekty:

Muzeum Rybackie

Bardzo ciekawym i wartym do odwiedzenia miejscem w Vrboskiej jest Muzeum Rybactwa (Ribarski Muzej) jakie zostało założone w 1972 z inicjatywy Centrum Dziedzictwa Kulturowego na wyspie Hvar. Wystawione eksponaty w muzeum to przede wszystkim narzędzia, które były wykorzystywane do połowu ryb w dawniejszych czasach. W skład muzeum wchodzi stary dom rybacki ze sprzętem, przedmiotami oraz pozostałościami po dawnych maszynach używanych w fabryce przetwórstwa rybnego.

Muzeum czynne jest: od maja do października w godzinach 10.00 – 13.00 i 18.00 – 21.00
Cena biletu: 20 kun osoba dorosła, 5 kun dzieci oraz grupy.

Kościół – twierdza

Kościół i jednocześnie twierdza św. Maryi Miłosierdzia (Crkva – tvrđava sv. Marije od Milosrđa) to fortyfikacja widniejąca w górnej części miejscowości. Twierdza stanowi jeden z najciekawszych i moim zdaniem najładniejszych zabytków jakim może poszczycić się Vrboska.
Kościół św. Maryi Miłosierdzia wzniesiony został przez pierwsze osiedlające się tutaj osoby i tak naprawdę od niego zaczęła się cała historia i dalszy rozwój Vrboskiej. Następnie w roku 1575, po tym jak świątynia ulega dużemu zniszczeniu, mieszkańcy postanawiają na jej pozostałościach wybudować masywną twierdzę, która ma za zadanie chronić ich przed atakami tureckimi.

Vrboska

Vrboska

VrboskaKościół – twierdza

Chcąc bliżej poznać małą Wenecję na wyspie Hvar zapraszam do wirtualnego spaceru po okolicy, dzięki któremu na chwilę przeniesiecie się do zupełnie innego świata. Szczególnie zwróćcie uwagę na architekturę – piękne kamienne domy, oraz nie zapomnijcie policzyć wszystkie mosty 🙂Booking.com

Vrboska to niewielka miejscowość, dlatego cieszy się powodzeniem wśród turystów szukających ciszy, sielanki i dalmatyńskiego klimatu.
Miejscowość ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową, oferując swoim gościom apartamenty w rożnych cenach.

Vrboska na mapie – wirtualny spacer

Buy coffee

One Reply to “CZY VRBOSKA JEST BOSKA? POZNAJCIE MAŁĄ WENECJĘ NA WYSPIE HVAR”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *