Co warto zwiedzić w Bolu

CO WARTO ZWIEDZIĆ W BOLU – NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE MIASTA

Mój pierwszy post jaki ukazał się na blogu nosił tytuł Bol – urocze miasteczko na wyspie Brač. Umieściłam w nim wtedy podstawowe informacje o miejscu, w którym miało się toczyć moje dalsze życie. Jako, że były to dosłownie moje początki w prowadzeniu bloga i nie miałam jeszcze doświadczenia w przelewaniu swoich słów na piśmie, to post był dość szczegółowy i krótki. Teraz chciałam to nadrobić i przedstawić Wam mój ukochany Bol pod kątem zwiedzania, atrakcji oraz wakacji.

Bol to najstarsze miasto na wyspie Brač – jego historia sięga początku ery chrześcijańskiej. W mieście do dnia dzisiejszego zachowały się pozostałości z czasów pierwszych mieszkańców. Warto chociażby zwrócić uwagę na ruiny zbiornika wodnego z czasów rzymskich, jakie znajdują się w lesie tuż nad plażą Zlatni Rat.
Bol w swoich początkach był wioską, w której nie brakowało owiec, kóz i innych zwierząt gospodarczych, a ludzie żyli głównie z rybołówstwa, które było dla nich źródłem utrzymania. Z upływem lat, Bol rozwinął się pod względem turystycznym, dzięki czemu dawna wioska przekształciła się w jedną z najczęściej odwiedzanych destynacji turystycznych w Chorwacji.
Miasto zapewnia swoim gościom wiele atrakcji i ciekawych rozrywek. Ponad 20 kortów tenisowych, szeroki wybór sportów wodnych, liczne ścieżki rowerowe, szlaki dla pieszych, paintball w okolicznych lasach, wycieczki statkami turystycznymi, place zabaw skierowane dla najmłodszych czy letnie kino pod gwiazdami, to tylko niektóre z propozycji miasta Bol.

W mieście znajduje się wiele pięknych i ustronnych plaż z nieskazitelnie czystym morzem i ciekawym dnem. W tym roku powstała też, pierwsza plaża dla osób niepełnosprawnych, osób mających problemy z chodzeniem oraz poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na plaży znajduje się chodnik dla wózków inwalidzkich i specjalna winda pozwalająca osobie chorej bezpośredni zjazd do wody.

Co warto zwiedzić w Bolu

Co warto zwiedzić w Bolu – moje propozycje:

1. Klasztor Dominikanów

Klasztor Dominikanów znajdujący się na półwyspie Glavica zasługuje na szczególną uwagę. Początki budowy świątyni przypadają na rok 1475, natomiast w późniejszych latach, na koszt mieszkańców Bola została dobudowana północna nawa klasztoru. W jednym z budynku należącego do kompleksu klasztornego, mieści się bogate w zbiory muzeum. Zobaczyć w nim można prehistoryczne przedmioty, nagrobki, ceramiczne naczynia, wiele książek, rękopisów i starych druków, obszerną kolekcję monet czy chociażby wiele obrazów z późniejszych okresów.
Teren wokół klasztoru zdobi zadbany i bujny w roślinność ogród, który przeznaczony jest do użytku duchownym.

Co warto zwiedzić w BoluKlasztor Ojców Dominikanów widziany od strony plaży

Co warto zwiedzić w BoluWnętrze muzeum – amfory

Co warto zwiedzić w BoluJeden z licznych obrazów znajdujących się w muzeum

2. Galeria Dešković

Przenosząc się z muzeum, należałoby odwiedzić także ciekawą galerię, znajdującą się przed wejściem do portu. Galeria Dečković posiada liczne zbiory malarzy i rzeźbiarzy pochodzących z wyspy Brač. W galerii obejrzeć można dawne dzieła nieżyjących już artystów, jak i również ciekawe eksponaty wykonane przez młode pokolenie. Podczas lata, galeria organizuje różnego rodzaju wystawy, które są w większości bezpłatne dla zwiedzających.

3. Kościół parafialny

Mały ,parafialny kościół w centrum miasta, to kolejny zabytek Bola. Świątynia wybudowana w stylu barokowym, z pięknym wnętrzem i zdobieniami w kamieniu. Tuż nad wejściem do kościoła, znajduje się kamienna rzeźba przedstawiająca anioła trzymającego chustę Weroniki.

4. Kuća u kući – dom w domu

Do jednego z pomników kultury w Bolu zalicza się Kuća u kući czyli dom w domu. Jak sama nazwa wskazuje, są to dwa domy, gdzie we wnętrzu jednego z nich znajduje się drugi. Budowa domów wiąże się ciekawą historią ubogiego mężczyzny, który zapożyczył się u bogatych braci z rodu Vuković. Legendę o Kuća u Kući znajdziecie w moim wcześniejszym wpisie tutaj.

5. Winiarnia Stina

W piwnicach miejskiej szkoły ukryta jest klimatyczna winiarnia Stina. Miejsce, w którym odbywają się wszystkie etapy produkcji wina – od leżakowania owoców do napełniania butelek wyśmienitym trunkiem. W winiarni jest też restauracja, w której możemy skosztować wina z pierwszej ręki. Pomieszczenie jest chłodne, z kamiennymi ścianami, dzięki czemu w upalne dni i wieczory degustacja w takim miejscu jest czystą przyjemnością.

Co warto zwiedzić w BoluWiniarnia Stina

6. Zlatni Rat

Plaża Zlatni Rat już od wielu lat uznawana jest za symbol Dalmacji. Plaża jest idealnym miejscem odpoczynku zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci. Plaża słynie z tego, że potrafi zmienić swój kształt poprzez zderzenie dwóch prądów morskich. Ciekawostką jest także to, że każde ramię plaży ma zupełnie inne warunki do plażowania. Z jednej strony wieją wiatry, powstają duże fale ale woda jest o wiele cieplejsza, niż z drugiej strony plaży, gdzie nie ma wiatru a Adriatyk jest spokojny.

Co warto zwiedzić w BoluPlaża Zlatni Rat widziana ze szczytu Vidova Gora

7. Małe kapliczki

W Bolu oprócz kościoła parafialnego i klasztoru znajduje się kilka małych kapliczek. Fajnym sposobem na spędzenie wolnego może być spacer w ich poszukiwaniu. Kapliczki położone są w różnych zakątkach miasta więc na ich odnalezienie poświęcić możemy cały dzień. Dobra zabawa gwarantowana, a przy okazji bliższe poznanie Bola. Wydreptując swoje ścieżki, zawsze można natrafić na jakieś „perełki” o których wcześniej nie miało się pojęcia.

Co warto zwiedzić w BoluKapliczki w Bolu

8. Gotycki pałac

W porcie, wznosi się letnia rezydencja, która jest przykładem późnogotyckiej budowli powstałej na przestrzeni XV – XVI wieku. Uwagę przyciągają okna z kamiennymi rozetami wykonanymi w stylu weneckim. Na tyłach pałacu, na otwartej przestrzeni znajduje się mała wystawa z miedzianymi rzeźbami.

Co warto zwiedzić w Bolu

Co warto zwiedzić w BoluGotycki pałac

9. Park megalityczny

Osoby zainteresowane tematyką antropologii mogą wybrać się na poszukiwanie zaginionej cywilizacji. Nad miastem Bol położony jest park megalityczny, w którym mieszczą się przykładowe, kamienne budowle megalityczne. Twórcą pomysłu jest znany antropolog i socjolog historii – dr. Semir Osmanagich, odkrywca starożytnego kompleksu piramid znajdujących się na terenie Bośni i Hercegowiny. 

10. Vidova Gora

Najwyższy szczyt na wyspie to Vidova Gora, która ma 778 m n. p. m. Co prawda szczyt nie leży w Bolu, ale widać go praktycznie z każdego punku miasta. Warto więc udać się na małą wycieczkę w góry, czy to autem czy o własnych siłach ścieżką dla pieszych, i rozkoszować się widokami jakie rozciągają się ze szczytu. Najlepsze widoki są zawsze w godzinach porannych, kiedy słońce dopiero pokazuje się na niebie. Wyprawa na szczyt w południe nie jest najlepszym pomysłem.

Co warto zwiedzić w BoluWidok ze szczytu Vidova Gora

Oczywiście jak na turystyczną miejscowość przystało, Bol to liczne kawiarnie, puby oraz restauracje. Te ostatnie słyną z lokalnego jedzenia, owoców morza oraz mięsnych specjałów kuchni regionu Dalmacji.
W każde wakacje w Bolu realizowany jest program „Bolsko Lito” – czyli różnego rodzaju wydarzenia, koncerty, wystawy i pokazy jakie odbywają się na przestrzeni miesiąca czerwiec – wrzesień. Broszurę w wykazem wydarzeń letnich nabyć można w punkcie informacji turystycznej miasta Bol.

Co warto zwiedzić w BoluBol

5 Replies to “CO WARTO ZWIEDZIĆ W BOLU – NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE MIASTA”

 1. Ale super! 🙂 Akurat zastanawialiśmy się, na jaką wycieczkę wybrać się z rodzicami z Omisa i chyba jednak zdecydujemy się na mały rejsik na Bol 🙂 Ale opisałaś tyle miejsc, że nie wiem, czy wszystkie zdołamy zobaczyć w ciągu kilku godzin! Pozdrawiam cieplutko 🙂

 2. Bardzo fajny blog 🙂 i bardzo ciekawy wpis. Bloga obserwuje już od chyba 2 lat, jak nie więcej, jako wielbicielka Chorwacji 🙂 Wybieram się po raz kolejny do Chorwacji (tym razem pierwszy raz we wrześniu), na 6 dni, tym razem na Brać i w dodatku samodzielnie 🙂 i mam takie pytanie bardziej praktyczne: gdzie warto jest zajrzeć na wyspie Brać do dobrych knajpek, ale nie takich turystycznych, tylko tam gdzie zaglądają ludzie lokalni? I czy są jakieś potrawy, czy wino, czy dżem itp typowe dla tej wyspy? A może jest już wpis gdzieś na blogu na ten temat?

  1. Dziękuję za miłe słowa 🙂 Co do knajpek na wyspie polecam wstąpić do konoby Kopačina miejscowość Donji Humac (mają tu najlepszą jagnięcinę na wyspie i inne mięsne specjały), restauracji Nono Ban przed miejscowością Gornji Humac, restauracja Kaštil Gospodnetic w małej wiosce Dol (tutaj polecam zjeść na deser ciastko hrapačuša, które pochodzi właśnie z tej miejscowości. Jeśli chodzi o wino to polecam spróbować tutejszy Plavac Mali 🙂

 3. Witam,
  Bardzo fajny blog, pomocny przy planowaniu pobytu: Wybieram się za kilka dni na tydzień na wyspę Brać do miasta Bol. Słyszałam dużo dobrego o restauracji/ karczmie Kononba Kopacina i bardzo chciałabym ja odwiedzić.
  Jak można się tam dostać gdy nie ma się własnego transportu? Wypożyczalnia rowerów? Autobus?
  Czy na wyspie są jakieś miejsca z muzyka na żywo?
  Pozdrawiam 🙂

  1. Cześć 🙂
   Dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że mój blog jest pomocny. Konoba Kopačina jest w miejscowości Donji Humac, można się tam dostać autobusem z Bola (przystanek jest na stacji paliw). Rowerem będzie ciężko bo są duże wzniesienia i podjazdy więc trasa tylko dla zaprawionych sportowców 😉 W mieście jest też wypożyczalnia samochodów i skuterów. Skoro już mowa o Bolu to tutaj polecam restaurację Ranč i Santo. Dobre, domowe posiłki przygotowane od serca. W każdą środę w centrum miasteczka wieczorami odbywają się „rybackie noce”. Można natrafić na koncerty na żywo, chociaż teraz w czasach pandemii trochę się to pozmieniało. Jeśli lubicie zabawę to w Varadero (koktajbar) w centrum Bola oraz Auro (na plaży Zlatni Rat) późnym wieczorem są dyskoteki i zazwyczaj ktoś gra na żywo na skrzypcach, gitarze itp.
   Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *