Mój pierwszy post jaki ukazał się na blogu nosił tytuł Bol – urocze miasteczko na wyspie Brač. Umieściłam w nim wtedy podstawowe informacje o miejscu, w którym miało się toczyć moje dalsze życie. Jako, że były to dosłownie moje początki w prowadzeniu bloga i nie miałam jeszcze doświadczenia w przelewaniu swoich słów na piśmie, to post był dość szczegółowy i krótki. Teraz chciałam to nadrobić i przedstawić Wam mój ukochany Bol pod kątem zwiedzania, atrakcji oraz wakacji.
Bol to najstarsze miasto na wyspie Brač – jego historia sięga początku ery chrześcijańskiej. W mieście do dnia dzisiejszego zachowały się pozostałości z czasów pierwszych mieszkańców. Warto chociażby zwrócić uwagę na ruiny zbiornika wodnego z czasów rzymskich, jakie znajdują się w lesie tuż nad plażą Zlatni Rat.
Bol w swoich początkach był wioską, w której nie brakowało owiec, kóz i innych zwierząt gospodarczych, a ludzie żyli głównie z rybołówstwa, które było dla nich źródłem utrzymania. Z upływem lat, Bol rozwinął się pod względem turystycznym, dzięki czemu dawna wioska przekształciła się w jedną z najczęściej odwiedzanych destynacji turystycznych w Chorwacji.
Miasto zapewnia swoim gościom wiele atrakcji i ciekawych rozrywek. Ponad 20 kortów tenisowych, szeroki wybór sportów wodnych, liczne ścieżki rowerowe, szlaki dla pieszych, paintball w okolicznych lasach, wycieczki statkami turystycznymi, place zabaw skierowane dla najmłodszych czy letnie kino pod gwiazdami, to tylko niektóre z propozycji miasta Bol.
W mieście znajduje się wiele pięknych i ustronnych plaż z nieskazitelnie czystym morzem i ciekawym dnem. W tym roku powstała też, pierwsza plaża dla osób niepełnosprawnych, osób mających problemy z chodzeniem oraz poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na plaży znajduje się chodnik dla wózków inwalidzkich i specjalna winda pozwalająca osobie chorej bezpośredni zjazd do wody.
Co warto zwiedzić w Bolu – moje propozycje:
1. Klasztor Dominikanów
Klasztor Dominikanów znajdujący się na półwyspie Glavica zasługuje na szczególną uwagę. Początki budowy świątyni przypadają na rok 1475, natomiast w późniejszych latach, na koszt mieszkańców Bola została dobudowana północna nawa klasztoru. W jednym z budynku należącego do kompleksu klasztornego, mieści się bogate w zbiory muzeum. Zobaczyć w nim można prehistoryczne przedmioty, nagrobki, ceramiczne naczynia, wiele książek, rękopisów i starych druków, obszerną kolekcję monet czy chociażby wiele obrazów z późniejszych okresów.
Teren wokół klasztoru zdobi zadbany i bujny w roślinność ogród, który przeznaczony jest do użytku duchownym.
Klasztor Ojców Dominikanów widziany od strony plaży
Wnętrze muzeum – amfory
Jeden z licznych obrazów znajdujących się w muzeum
2. Galeria Dešković
Przenosząc się z muzeum, należałoby odwiedzić także ciekawą galerię, znajdującą się przed wejściem do portu. Galeria Dečković posiada liczne zbiory malarzy i rzeźbiarzy pochodzących z wyspy Brač. W galerii obejrzeć można dawne dzieła nieżyjących już artystów, jak i również ciekawe eksponaty wykonane przez młode pokolenie. Podczas lata, galeria organizuje różnego rodzaju wystawy, które są w większości bezpłatne dla zwiedzających.
3. Kościół parafialny
Mały ,parafialny kościół w centrum miasta, to kolejny zabytek Bola. Świątynia wybudowana w stylu barokowym, z pięknym wnętrzem i zdobieniami w kamieniu. Tuż nad wejściem do kościoła, znajduje się kamienna rzeźba przedstawiająca anioła trzymającego chustę Weroniki.
4. Kuća u kući – dom w domu
Do jednego z pomników kultury w Bolu zalicza się Kuća u kući czyli dom w domu. Jak sama nazwa wskazuje, są to dwa domy, gdzie we wnętrzu jednego z nich znajduje się drugi. Budowa domów wiąże się ciekawą historią ubogiego mężczyzny, który zapożyczył się u bogatych braci z rodu Vuković. Legendę o Kuća u Kući znajdziecie w moim wcześniejszym wpisie tutaj.
5. Winiarnia Stina
W piwnicach miejskiej szkoły ukryta jest klimatyczna winiarnia Stina. Miejsce, w którym odbywają się wszystkie etapy produkcji wina – od leżakowania owoców do napełniania butelek wyśmienitym trunkiem. W winiarni jest też restauracja, w której możemy skosztować wina z pierwszej ręki. Pomieszczenie jest chłodne, z kamiennymi ścianami, dzięki czemu w upalne dni i wieczory degustacja w takim miejscu jest czystą przyjemnością.
Winiarnia Stina
6. Zlatni Rat
Plaża Zlatni Rat już od wielu lat uznawana jest za symbol Dalmacji. Plaża jest idealnym miejscem odpoczynku zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci. Plaża słynie z tego, że potrafi zmienić swój kształt poprzez zderzenie dwóch prądów morskich. Ciekawostką jest także to, że każde ramię plaży ma zupełnie inne warunki do plażowania. Z jednej strony wieją wiatry, powstają duże fale ale woda jest o wiele cieplejsza, niż z drugiej strony plaży, gdzie nie ma wiatru a Adriatyk jest spokojny.
Plaża Zlatni Rat widziana ze szczytu Vidova Gora
7. Małe kapliczki
W Bolu oprócz kościoła parafialnego i klasztoru znajduje się kilka małych kapliczek. Fajnym sposobem na spędzenie wolnego może być spacer w ich poszukiwaniu. Kapliczki położone są w różnych zakątkach miasta więc na ich odnalezienie poświęcić możemy cały dzień. Dobra zabawa gwarantowana, a przy okazji bliższe poznanie Bola. Wydreptując swoje ścieżki, zawsze można natrafić na jakieś „perełki” o których wcześniej nie miało się pojęcia.
Kapliczki w Bolu
8. Gotycki pałac
W porcie, wznosi się letnia rezydencja, która jest przykładem późnogotyckiej budowli powstałej na przestrzeni XV – XVI wieku. Uwagę przyciągają okna z kamiennymi rozetami wykonanymi w stylu weneckim. Na tyłach pałacu, na otwartej przestrzeni znajduje się mała wystawa z miedzianymi rzeźbami.
Gotycki pałac
9. Park megalityczny
Osoby zainteresowane tematyką antropologii mogą wybrać się na poszukiwanie zaginionej cywilizacji. Nad miastem Bol położony jest park megalityczny, w którym mieszczą się przykładowe, kamienne budowle megalityczne. Twórcą pomysłu jest znany antropolog i socjolog historii – dr. Semir Osmanagich, odkrywca starożytnego kompleksu piramid znajdujących się na terenie Bośni i Hercegowiny.
10. Vidova Gora
Najwyższy szczyt na wyspie to Vidova Gora, która ma 778 m n. p. m. Co prawda szczyt nie leży w Bolu, ale widać go praktycznie z każdego punku miasta. Warto więc udać się na małą wycieczkę w góry, czy to autem czy o własnych siłach ścieżką dla pieszych, i rozkoszować się widokami jakie rozciągają się ze szczytu. Najlepsze widoki są zawsze w godzinach porannych, kiedy słońce dopiero pokazuje się na niebie. Wyprawa na szczyt w południe nie jest najlepszym pomysłem.
Widok ze szczytu Vidova Gora
Oczywiście jak na turystyczną miejscowość przystało, Bol to liczne kawiarnie, puby oraz restauracje. Te ostatnie słyną z lokalnego jedzenia, owoców morza oraz mięsnych specjałów kuchni regionu Dalmacji.
W każde wakacje w Bolu realizowany jest program „Bolsko Lito” – czyli różnego rodzaju wydarzenia, koncerty, wystawy i pokazy jakie odbywają się na przestrzeni miesiąca czerwiec – wrzesień. Broszurę w wykazem wydarzeń letnich nabyć można w punkcie informacji turystycznej miasta Bol.
Bol
Ale super! 🙂 Akurat zastanawialiśmy się, na jaką wycieczkę wybrać się z rodzicami z Omisa i chyba jednak zdecydujemy się na mały rejsik na Bol 🙂 Ale opisałaś tyle miejsc, że nie wiem, czy wszystkie zdołamy zobaczyć w ciągu kilku godzin! Pozdrawiam cieplutko 🙂
Bardzo fajny blog 🙂 i bardzo ciekawy wpis. Bloga obserwuje już od chyba 2 lat, jak nie więcej, jako wielbicielka Chorwacji 🙂 Wybieram się po raz kolejny do Chorwacji (tym razem pierwszy raz we wrześniu), na 6 dni, tym razem na Brać i w dodatku samodzielnie 🙂 i mam takie pytanie bardziej praktyczne: gdzie warto jest zajrzeć na wyspie Brać do dobrych knajpek, ale nie takich turystycznych, tylko tam gdzie zaglądają ludzie lokalni? I czy są jakieś potrawy, czy wino, czy dżem itp typowe dla tej wyspy? A może jest już wpis gdzieś na blogu na ten temat?
Dziękuję za miłe słowa 🙂 Co do knajpek na wyspie polecam wstąpić do konoby Kopačina miejscowość Donji Humac (mają tu najlepszą jagnięcinę na wyspie i inne mięsne specjały), restauracji Nono Ban przed miejscowością Gornji Humac, restauracja Kaštil Gospodnetic w małej wiosce Dol (tutaj polecam zjeść na deser ciastko hrapačuša, które pochodzi właśnie z tej miejscowości. Jeśli chodzi o wino to polecam spróbować tutejszy Plavac Mali 🙂
Witam,
Bardzo fajny blog, pomocny przy planowaniu pobytu: Wybieram się za kilka dni na tydzień na wyspę Brać do miasta Bol. Słyszałam dużo dobrego o restauracji/ karczmie Kononba Kopacina i bardzo chciałabym ja odwiedzić.
Jak można się tam dostać gdy nie ma się własnego transportu? Wypożyczalnia rowerów? Autobus?
Czy na wyspie są jakieś miejsca z muzyka na żywo?
Pozdrawiam 🙂
Cześć 🙂
Dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że mój blog jest pomocny. Konoba Kopačina jest w miejscowości Donji Humac, można się tam dostać autobusem z Bola (przystanek jest na stacji paliw). Rowerem będzie ciężko bo są duże wzniesienia i podjazdy więc trasa tylko dla zaprawionych sportowców 😉 W mieście jest też wypożyczalnia samochodów i skuterów. Skoro już mowa o Bolu to tutaj polecam restaurację Ranč i Santo. Dobre, domowe posiłki przygotowane od serca. W każdą środę w centrum miasteczka wieczorami odbywają się „rybackie noce”. Można natrafić na koncerty na żywo, chociaż teraz w czasach pandemii trochę się to pozmieniało. Jeśli lubicie zabawę to w Varadero (koktajbar) w centrum Bola oraz Auro (na plaży Zlatni Rat) późnym wieczorem są dyskoteki i zazwyczaj ktoś gra na żywo na skrzypcach, gitarze itp.
Pozdrawiam!