KUĆA U KUĆI, CZYLI HISTORIA RODU VUKOVIĆ

Do jednego z Bolskich pomników kultury należy Kuća u kući czyli dom w domu. Miejsce często odwiedzane przez turystów wiąże się z legendą nie żyjącej już rodziny Vuković i pewnego mieszkańca Marka.
Historia prawie jak z kryminału. Marko miał wielodzietną rodzinę. Często brakowało mu środków do życia przez co zmuszany był do pożyczania pieniędzy od 6 braci Vuković. Byli oni bowiem dość zamożni, 3 z nich uprawiało handel na morzu a pozostałych 3 było duchownymi. Marko z każdym dniem coraz bardziej zapożyczał się u braci, jednak nie zwracał określonych kwot. Nie mając jak oddać długów, podarował braciom ziemię znajdującą się dookoła swojego domu.

Pewnego dnia 3 z braci postanowiło wybudować pałac dla swoich wybranek. Prosili Marka o sprzedanie im reszty swojej ziemi na co on nie przystał. Aby zmusić go do zmiany decyzji rozpoczęli budowę pałacu po zewnętrznej stronie jego domu. Zdążyli postawić ściany boczne kiedy zabrakło im materiałów do dalszej budowy. Wszyscy bracia wypłynęli więc po resztę materiałów jednak w drodze powrotnej zastali duży sztorm i utonęli. Marko przez resztę życia mieszkał w swoim domu otoczony wysokim murem niedoszłego pałacu.
Najfajniejsze zdjęcia Kući u kući są z lotu ptaka jakich mi nie udało się zrobić z przyczyn oczywistych, niestety nie posiadam (jeszcze) prywatnego samolotu 😉 Zdjęcie zrobione z góry możecie zobaczyć tutaj

Kuća u kući

Kuća u kući

Kuća u kućiKuća u kući w Bolu

3 Replies to “KUĆA U KUĆI, CZYLI HISTORIA RODU VUKOVIĆ”

  1. Cześć. Prowadzisz bardzo fajny blog. Ja tak samo jak Ty jestem miłośniczką Dalmacji i chętnie wybieram się w podróże do tego malowniczego kraju. W wakacje miałam możliwość spędzić kilka dni w Bolu i muszę przyznać Ci rację, Bol jest piękny. Z ciekawością będę czytać kolejne wpisy. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *