Wzgórze Srđ w Dubrovniku

WZGÓRZE SRĐ W DUBROVNIKU – WJAZD KOLEJKĄ LINOWĄ

Mówi się, że Dubrovnik to Perła Chorwacji. Widziany na pocztówkach, zdjęciach i folderach informacyjnych zawsze robił na mnie wrażenie. Przez długi, długi czas planowałam odwiedzić to cudowne miasto, aż w końcu się udało!
Teraz mogę z czystym sumieniem potwierdzić powyższe słowa – Dubrovnik jest Perełką Chorwacji. Wszystkim, którzy biją się z myślami – odwiedzić, czy nie, stanowczo mówię tak! To miejsce obowiązkowo trzeba zobaczyć planują wizytę w Chorwacji.

Jeśli macie do dyspozycji tylko jeden dzień w Dubrovniku, tak jak i było w moim przypadku, to proponuję żebyście za pierwszy punkt wycieczki obrali sobie Srđ – wzgórze wznoszące się tuż nad miastem, a dopiero później wyruszyli na zwiedzanie Starego Miasta i murów obronnych.
Wzgórze Srđ ma 412 m n. p. m i jest najfajniejszym oraz najbardziej spektakularnym punktem widokowym Dubrovnika. Ze wzgórza widać całą panoramę miasta oraz zanurzoną w turkusach Adriatyku tajemniczą wyspę Lokrum.

 

Jak dostać się na wzgórze Srđ w Dubrovniku

Istnieją trzy możliwości dostania się na wzgórze. Auto, piesza wędrówka lub kolejka linowa. Ja zdecydowałam się na tą ostatnią przyjemność, czyli kolejkę linową. Może i jest to najfajniejsze i najciekawsze rozwiązanie, ale należy do najdroższych. Bilet w dwie strony na kolejkę linową kosztuje 140 kun za osobę dorosłą (cena w roku 2018), natomiast autem i pieszo na wzgórze Srđ dostaniemy się bez żadnych opłat. Oczywiście nie licząc wysiłku fizycznego, czy spalonego paliwa.
Kolejka linowa rusza z ul. kralja Petra Krešimira. Zaraz za murem miasta, na ulicy Iza Grada znajduje się drewniana tabliczka informująca o kolejce linowej (Žičara Dubrovnik – Dubrovnik Cable Card). Kolejka czynna jest od godziny 9.00 do północy (w okresie letnim) a podczas okresu zimowego zamykana jest w godzinach wieczornych. Jeden wagonik mieści w sobie (tak na moje oko) do 25 pasażerów. Wszystkie miejsca są stojące. Kolejka porusza się bardzo spokojnie i delikatnie, nie szarpie i nie rusza się na wszystkie strony. Myślę, że osoby z lękiem wysokości nie będą miały się czego bać. Wjazd kolejką to czysta przyjemność.

 

Lokalizacja kolejki linowej

Na wzgórzu Srđ

Kolejka zatrzymuje się na niższym placu widokowym. Wyższy znajduje się tuż nad nim, wystarczy tylko przespacerować się schodkami do góry. Z punktów widokowych rozciąga się malownicza panorama na wyspę Lokrum, półwysep Pelješac, wyspy Elafickie, oraz wyspę Korčula i Mljet. Podobno, przy bardzo dobrej widoczności można dostrzec również kontury Włoch. Z drugiej strony tarasu widać pasma gór położone na terenach Czarnogóry i granicę z Bośnią i Hercegowiną.

Restauracja
Na dużym tarasie, pod parasolami mieści się restauracja. Posiłek w takim miejscu, to podwójna przyjemność. Poza rozkoszą smaku rozkoszujemy się też cudownym widokiem. W restauracji serwowane są dania obiadowe, przystawki, desery oraz ciepłe i zimne napoje. Uwaga tylko na ceny, mogą powalić na kolana.

Sklep z pamiątkami
Tuż przy kolejce linowej mieści się fajny sklep z ciekawymi pamiątkami z Dubrovnika. Można w nim kupić małe drobiazgi zaczynając od pocztówek, długopisów, magnesów na lodówkę, a kończąc na koszulkach z grafiką Dubrovnika, pięknych obrazach czy kamiennych wyrobach. Myślę, że każdy znajdzie w nim coś interesującego dla siebie.

Twierdza Srđ – Fort Imperial
Na wzgórzu tuż przy parkingu dla aut wznosi się twierdza z XVIII wieku, w której na dzień dzisiejszy znajduje się muzeum nawiązujące do tematyki oblężenia Dubrovnika. W muzeum zaprezentowane są eksponaty związane z wojną o niepodległość. Wejście do muzeum jest płatne.

Pamiętajmy też, że to właśnie z tego wzgórza, podczas wojny domowej, miasto Dubrovnik ostrzelane było przez Czarnogórców. Podczas ataków w 1991 roku, twierdza została poważnie uszkodzona i znaczna jej część spalona.

Osobiście polecam odwiedzić wzgórze Srđ w porannych godzinach. Słońce w Dubrovniku daje o sobie znać ze zdwojoną siłą. Nie zapomnijcie też o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i butelce zimnej wody 🙂

Wzgórze Srđ w DubrovnikuWidok z kolejki linowej

Wzgórze Srđ w Dubrovniku

Wzgórze Srđ w DubrovnikuWidok na Dubrovnik i okolicę z kolejki linowej

Wzgórze Srđ w DubrovnikuTaras widokowy restauracji

Wzgórze Srđ w Dubrovniku

Wzgórze Srđ w DubrovnikuWidoki z kolejki linowej

Wzgórze Srđ w DubrovnikuParking na wzgórzu Srđ

Wzgórze Srđ w DubrovnikuRestauracja i plac widokowy

Zjazd kolejką linową ze wzgórza Srđ

5 Replies to “WZGÓRZE SRĐ W DUBROVNIKU – WJAZD KOLEJKĄ LINOWĄ”

  1. Ale to ślicznie wygląda wszystko z góry. Szkoda, że nie będę mogła tego zobaczyć 🙁 Próbowałam namówić rodzinkę na wycieczkę do Dubrovnika, ale, niestety, chyba tylko ja jestem chętna. I tak krążymy między Makarską, Omiszem i Splitem, ech… A Dubrovnik przecież nie jest tak daleko! Pochwalę się tylko, że udało nam się w końcu popłynąć Na Brac, do Bolu 🙂

  2. Pani Ewelino bardzo interesujący wpis. W tym roku byliśmy tak blisko (jechaliśmy do Cavtatu z Podacy) a jednak odłożyliśmy wjazd na górę na następny raz. Żałuję bardzo a po Pani wpisie jeszcze bardziej 🙂

    1. Ceny podane były tylko w kunach, więc szczerze nie wiem czy euro wchodzą w grę. Ja płaciłam kunami. Na pewno jest możliwość dokonania zapłaty kartą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *