Zwiedzanie Dubrovnika w jeden dzień

ZWIEDZANIE DUBROVNIKA W JEDEN DZIEŃ

Dubrovnik, jedno z najciekawszych miast nad Adriatykiem. Popularny kierunek turystów z całego świata. Magiczny, niepowtarzalny i zostający w pamięci na zawsze. Kto był raz w Dubrovniku, chce wrócić ponownie.
Jeśli chodzi o mnie, była to moja pierwsza wizyta w tym mieście i wiem już na pewno, że będę musiała tutaj przyjechać raz jeszcze, chociażby po to, żeby przespacerować się murami obronnymi miasta.


Na zapoznanie się z Dubrovnikiem niestety nie miałam dużo czasu, bo to była moja jednodniowa wyprawa nad czym bardzo ubolewam. Oczywiście nie polecam nikomu takiego zwiedzania na wariata, ale przyznam, że przy dobrej organizacji i wcześniejszemu zaplanowaniu wycieczki mimo wszystko nawet jeden dzień wystarczy, żeby zobaczyć najciekawsze i najważniejsze miejsca.
Jeśli zastanawiasz się nad dłuższym pobytem, to już dzisiaj możesz wyszukać i zarezerwować swój nocleg w Dubrovniku.
Wśród ofert znajduje się dużo noclegów w promocyjnych i okazjonalnych cenach.
Booking.com


 

Dzień wcześniej, na kartce wypisałam sobie wszystkie zabytki, które chciałam zobaczyć, oraz spisałam ich lokalizację, dzięki czemu podczas zwiedzania nie marnowałam czasu na zastanawianie się, w którą stronę pójść, gdzie skręcić, gdzie szukać.
Jako, że do Dubrovnika przyjechałam przed 10.00 i słońce dawało już dość konkretnie znać o swoim istnieniu, to postanowiłam, że w tą spiekotę zrezygnuję ze spaceru po murach obronnych, a zamiast tego wybiorę się na wzgórze Srđ. Okazało się to bardzo dobrym wyborem. Miny zmęczonych i spoconych ludzi schodzących w samo południe z murów mówiły same za siebie. Jeśli jest taka możliwość, to przyjemność spaceru po średniowiecznych zabudowaniach najlepiej zostawić sobie na wieczór.

 

Zwiedzanie Dubrovnika w jeden dzień – mój plan:

1. Wzgórze Srđ 

Pierwszym miejscem jakie odwiedziłam było wzgórze Srđ położne tuż nad miastem. Jak pisałam we wcześniejszym poście, na wzgórze można się dostać na różne sposoby. Ja wybrałam kolejkę linową. Na wzgórzu mieście się punkt widokowy, restauracja, twierdza oraz mały sklep z pamiątkami.
Wzgórze Srđ to przede wszystkim piękny widok na okolicę. Zdjęcia panoramy Dubrovnika jakie można wyszukać w internecie lub przewodnikach turystycznych, najczęściej pochodzą z tego miejsca. Rzeczywiście widok zapiera dech w piersiach. Warto też wiedzieć, że Srđ jest miejsce z historią. Właśnie stąd, Czarnogórcy podczas trwającej wojny domowej ostrzelali miasto Dubrovnik.

Zwiedzanie Dubrovnika w jeden dzieńWidok ze wzgórza Srđ

2. Brama Buže – Vrata Buže

Następnym i najważniejszym punktem mojego zwiedzania oczywiście było Stare Miasto – Stari Grad, w którym spędziłam resztę swojego wolnego czasu. Do wnętrza historycznego miasta dostałam się przez bramę Buža, znajdującą się po północnej części murów. Buže jest najnowszą z pięciu bram jakie znajdują się w murach obronnych Starego Miasta. Brama przebita została w 1908 roku, kiedy mury obronne przestały już spełniać swoją rolę. Dodatkowe wejście utworzone zostało przez wojsko austriackie, po to, żeby oficerowie austriackiego garnizonu mieli jak najbliżej ze swoich kwater do miejsca rozrywki, jakim był kort tenisowy.
Po przejściu bramą na drugą stronę murów, trafiłam na wąską i malowniczą uliczkę Boškovićeva. Prowadząca mnie cały czas w dół uliczka, przepełniona była licznymi sklepikami z pamiątkami oraz kawiarniami, w których zmęczeni turyści popijali aromatyczną kawę. Po zejściu na dół dotarłam do głównej i najważniejszej ulicy Starego Miasta – Stradun.

Zwiedzanie Dubrovnika w jeden dzieńWąska uliczka Boškovićeva

3. Stradun – główna ulica Starego Miasta

Mająca około 300 metrów długości, ulica Stradun zaliczana jest do najbardziej rozpoznawalnej ulicy na Starym Mieście. Stradun rozciąga się pomiędzy dwiema bramami – Pile oraz Peskarija, gdzie z każdej strony ulicy (na jej początku i końcu) znajdują się fontanny. Wzdłuż ulicy mieści się wiele ważnych zabytków Dubrovnika, pięknych elementów architektury, pomników oraz restauracji, kawiarni i sklepów z pamiątkami. Cała ulica wyłożona jest z wapiennych bloków, które w wielu miejscach są bardzo wyślizgane. Podczas zwiedzania, trzeba bardzo czujnie stawiać kroki.
Historia mówi, że dzisiejszy wygląd ulicy ukształtował się po trzęsieniu ziemi jakie miało miejsce w 1667 roku. Przed tym wydarzeniem wznosiło się tutaj wiele budynków z bogatymi zdobieniami i arkadami, które niestety w większości uległy zniszczeniu.

Zwiedzanie Dubrovnika w jeden dzieńUlica Stradun

4. Wieża zegarowa

Na końcu ulicy Stradun, dumnie wznosi się wieża zegarowa, mająca około 40 metrów wysokości. Budowa wieży przypada na rok 1444, gdzie w 1929 została przebudowana i zyskała nowy zegar cyfrowy. Na samym szczycie wieży umieszczony jest zabytkowy dzwon z 1506 roku, który, uwaga, ma wagę ponad dwóch ton! Obok dzwonu znajdują się dwie figurki wybijające pełne godziny. Figurki te, przedstawiają postaci mężczyzn, którzy, przez mieszkańców Dubrovnika nazywani są Maro i Baro, bądź też, od ich koloru – zelenci, czyli potocznie mówiąc zieloni ludzie. Na wieży podziwiać można duży zegar astronomiczny, który pokazuje wszystkie fazy księżyca.

Zwiedzanie Dubrovnika w jeden dzięńWieża zegarowa

5. Sponza Palace

Tuż przy wieży zegarowej, po jej lewej stronie znajduje się pałac Sponza z XVI wieku. Gotycko – renesansowy pałac przyciąga uwagę pięknymi arkadami, oraz bogato zdobionymi oknami jakie mieszczą się na pierwszym piętrze budynku. Arkady i znajdująca się wewnątrz dziedzińca kolumnada są dziełem dwóch wybitnych braci Andrijić z wyspy Korčula. Niegdyś budynek pełnił kilka ról. Służył jako komora celna, był miejscem, w którym organizowane były działalności naukowe, a także pełnił rolę mennicy państwowej, w której wybijana była moneta Dubrovnika.
We wnętrzu budynku na dzień dzisiejszy znajduje się Archiwum Miejskie Dubrovnika, w którym przechowywane są dokumenty obrazujące historię miasta, a także ciekawa wystawa upamiętniająca obrońców miasta, którzy zginęli podczas wojny w 1991 roku.
Co ciekawsze, pałac jako jeden z nielicznych ocalał po trzęsieniu ziemi mającej miejsce w 1667 roku.

Zwiedzanie Dubrovnika w jeden dzieńPałac Sponza

6. Kolumna Rolanda – Orlandov stup

Tuż przy wieży zegarowej, na środku placu Luža, stoi średniowieczna kolumna przedstawiająca rycerza Rolanda. Kolumna miała symbolizować wolność i niezależność miasta od Republiki Weneckiej. Miejsce w, którym wznosi się kolumna było bardzo symboliczne. To tutaj karano przestępców, oraz ogłaszano ważne zarządzenia miasta.
Potocznie można powiedzieć że postać rycerza umieszczonego na kolumnie, swego czasu była jednostka miary długości. Prawe przedramię Rolanda (51,2 cm.) służyło jako standardowy wzór do pomiaru długości.

7. Kościół św. Błażeja  – crkva sv. Vlaha

Następnym zabytkiem Dubrovnika jaki chciałam zobaczyć był kościół św. Błażeja, patrona miasta. Nie musiałam iść daleko, gdyż świątynia znajdowała się za kolumną Rolanda. Kościół był wielokrotnie przebudowywany z powodu zniszczeń i uszkodzeń spowodowanych przez trzęsienia ziemi, pożar i wojnę domową. Na ołtarzu głównym, wykonanym z marmuru, widnieje ocalała rzeźba patrona. Św. Błażej w swoich rękach trzyma makietę, na której przedstawiony jest stary plan miasta, jeszcze sprzed historycznego trzęsienia ziemi.

Zwiedzanie Dubrovnika w jeden dzieńKościół św. Błażeja, po lewej stronie – kolumna Rolanda

8. Pałac Rektorów – Knžev dvor

Idąc dalej, po lewej stronie mijam piękny, gotycko-renesansowy budynek jakim jest Knžev dvor. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Kulturalno – Przyrodnicze, natomiast w dawnych czasach pałac był rezydencją dla zmieniającego się co miesiąc rektora. Budynek pełnił też rolę siedziby Małej Rady rządzącej miastem. Turyści odwiedzający pałac zobaczyć mogą stare komnaty rektorskie oraz więzienne lochy.

Zwiedzanie Dubrovnika w jeden dzieńSklepienie pałacu Rektorów

9. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Dubrovačka katedrala

Początek budowy katedry przypada na rok 1671 a zakończenie na rok 1713. Jest to główna i najważniejsza świątynia w Dubrovniku. Legenda mówi, że w miejscu katedry, wcześniej znajdowała się mała świątynia, wybudowana na polecenie angielskiego króla Ryszarda Lwie Serce, w podziękowaniu za ocalenie podczas wyprawy krzyżowej, gdy jego statek rozbił się o położoną w pobliżu wyspę Lokrum.
W katedrze znajduje się drogocenny skarbiec, w którym przechowywane są zbory sakralne w dużej ilości wykonane ze złota. Oprócz skarbca, wnętrze katedry skrywa w sobie wiele obrazów malarzy powiązanych ze słynnym Rafaelem Santi.

Zwiedzanie Dubrovnika w jeden dzieńKatedra w Dubrovniku

10. Kościół św. Ignacego – crkva sv. Ignacija

Na placu Poljana Ruđera Boškovića znajduje się jezuicka świątynia św. Ignacego. Żeby ją zobaczyć trzeba pokonać masywne schody z 1738 roku. Schody są dość zatłoczone, gdyż praktycznie każdy przechodni zatrzymuje się na nich żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. W świątyni znajduje się jeden, z najstarszych w Europie model groty poświęcony czci Maryi z Nazaretu.

Zwiedzanie Dubrovnika w jeden dzieńKościół św. Ignacego

11. Studnia Onofria

Tuż przed samym wyjściem ze Starego Miasta, w pobliżu bramy Pile moim oczom ukazała się Onforia, duża studnia, która podczas wojny domowej była największym źródłem czystej wody. Studnie wybudował w 1438 roku neapolitański budowniczy Onofrio della Cava. Cała studnia wykonana jest z kamienia i składa się z 16 małych maszkaronów (ozdobników architektonicznych w kształcie ludzkiej lub zwierzęce głowy) z których wydobywa się woda. Do dnia dzisiejszego woda nadaje się do spożycia i smakuje całkiem dobrze. Warto więc skorzystać z tego źródła i napełnić wodą puste butelki, żeby mieć co pić gdy dopadnie nas pragnienie.

Zwiedzanie Dubrovnika w jeden dzień

Zwiedzanie Dubrovnika w jeden dzień

Studnia Onofria

12. Brama Pile – Vrata od Pile

Ostatnim punktem mojego zwiedzania była brama główna położona w murach obronnych po ich zachodniej stronie. Brama mieści się pomiędzy dwiema basztami Puncjela i Minčeta i jest najstarszą ze wszystkich bram. Przejście to funkcjonuje już od czasu założenia miasta, i kiedyś łączyło ze sobą dwie osady.
Nad łukiem bramy zobaczyć można posąg św. Błażeja, który wyszedł spod dłuta słynnego, chorwackiego rzeźbiarza Ivana Meštrovića.

Zwiedzanie Dubrovnika w jeden dzieńGłówna Brama Pile

Zwiedzając zabytkowy Dubrovnik koniecznie trzeba, jeśli nie wejść, to chociaż obejrzeć dwa forty Lovrijenac i Revelin, które stanowiły dodatkowe wzmocnienia obronne miasta.
Fort Lovrijenac w sposób szczególny przyciąga wzrok, gdyż znajduje się na skalistym półwyspie, pomiędzy zatokami. Budowla wznosi się na masywnej skale która ma 37 m n. p. m.  Lovrijenac wybudowany został na planie trójkąta i posiada trzy poziomy. Jego ściany mają od 4 do 12 metrów grubości, dzięki czemu są praktycznie niezniszczalne.

Dubrovnik, to miasto z historią i duszą. Żeby poznać jego wszystkie tajemnice i poczuć niesamowity klimat miejsca trzeba spędzić w nim trochę więcej czasu. Wierzę, że wrócę do Dubrovnika jeszcze nie jeden raz i wtedy na spokojnie podziwiać będę jego piękno. Póki co pozostają mi cudowne zdjęcia, którymi w większości z nich podzielę się z Wami w kolejnym poście.

Szukając samolotu z Polski do Dubrovnika proponuję przejrzeć w wyszukiwarce dostępne loty.

Zwiedzanie Dubrovnika w jeden dzieńWidok na malowniczy fort Lovrijenac

4 Replies to “ZWIEDZANIE DUBROVNIKA W JEDEN DZIEŃ”

  1. Ale tam pięknie! Żałuję, że nie udało mi się namówić moich rodziców na odwiedzenie Dubrovnika 🙁 No nic, muszę się zadowolić pięknym Splitem. Pozdrawiam cieplutko :*
    PS: Piękne zdjęcia – od razu widać, że żar lał się z nieba 😉

  2. Narobiłem sobie dużego apetytu na Dubrovnik. Jeśli uda się z połączeniami to czemu nie? Ideał to polecieć w nocy, być nad ranem i nocą wracać. Bez noclegów i cały dzień na miasto. Może łącząc różne niskokosztowe linie da się to zrobić?

  3. Byłem w Chorwacji kilka lat temu. Dubrownik zdecydowanie jest najpiękniejszym miastem jakie tam widziałem. Cudowna kolorystyka i architektura, a widoki deptaków plaż i morza zapierają dech w piersiach 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *