Korčula

KORČULA – MALOWNICZE MIASTO PODRÓŻNIKA MARCO POLO

Do jednego z najpiękniejszych punktów na mapie Dalmacji zalicza się miasto Korčula położone na wyspie o takiej samej nazwie. Korčula słynie przede wszystkim z tego, że na jej Starówce znajduje się dom znanego nam wszystkim podróżnika Marko Polo. I chociaż do dnia dzisiejszego nie jest do końca pewne, czy Marko Polo urodził się w Korčuli, czy może jednak pochodzi z Wenecji, to w mieście na każdym kroku czuć obecność wielkiego podróżnika. Z miastem kojarzony jest też ludowy taniec Moreška, ale do jego tematu powrócimy przy innej okazji.

Najpiękniejszą częścią Korčuli jest oczywiście Stare Miasto schowane za murami z XIV wieku. Z lotu ptaka swoim wyglądem przypomina szkielet ryby, gdzie główna ulica stanowi kręgosłup, a odchodzące od niej wąskie alejki to ości ryby. Taki styl budownictwa i rozmieszczenia ulic miał pomóc ludności w szybkiej ewakuacji podczas najazdów wroga, oraz chronić przed wiatrami i zbytnim nasłonecznieniem w upalne lato. Korčula ze względu na swoją architekturę nazywana jest „małym Dubrovnikiem” czego nie lubią mieszkańcy. Uważają, że ich miasto jest jedyne w swoim rodzaju i nie ma, co go porównywać do jakiegokolwiek innego.

Wiele zabytków, starych kamienic, historycznych budynków, pałaców i małych kościołów jakie skrywają się za murami miasta podkreślają wyjątkowość i niezwykły klimat Korčuli. Na mnie Korčula zrobiła bardzo pozytywne wrażenie. Jest to jedno z tych miast, do których chce się wracać. 



Booking.com

Historia miasta

Na początku Korčula była niewielką osadą założoną przez Greków i IIlirów, a następnie przeszła w ręce Rzymian. Kiedy nastąpił upadek Cesarstwa zachodnio-rzymskiego miasto należało do Gotów i Bizancjum. Zmiany zaszły w X wieku, kiedy miasto przeszło pod panowanie Wenecjan i otrzymało nazwę Curzola. W roku 1214 miasto i wyspa uzyskały niepodległość i otrzymały statut miasta i wyspy Korčula (w najstarszym prawnym dokumencie Słowian). Po raz kolejny miasto przeszło pod panowanie Wenecjan w roku 1256. Rok 1298 przynosi ze sobą morską bitwę pomiędzy Wenecją a Genuą, w której udział wziął sam Marco Polo.
Druga połowa XIV wieku to rządy króla chorwacko – węgierskiego, króla bośniackiego oraz księcia Splitu. Miasto przez kolejne lata przeżywa liczne najazdy oraz epidemię dżumy, po czym wraz z upadkiem Republiki Weneckiej znajduje się pod władaniem austriackim, a później pod okupacją włoską. Od roku 1991, po odłączeniu się Chorwacji od Jugosławii Korčula do dnia dzisiejszego należy do mieszkańców Chorwacji.

 

Najważniejsze zabytki:

Brama Morska i Brama Lądowa

Na Starym Mieście znajdują się dwie bramy przez które możemy dostać się za mury obronne miasta. Jedną z nich jest Brama Morska mieszcząca się po zachodniej stronie murów. Składa się ona z barokowych schodów rozchodzących się na prawą i lewą stronę oraz kamiennych balustrad. Ta brama jest mniejsza i mniej pokaźna niż Brama Lądowa.
Ciekawostką jest, że tuż przy bramie znajduje się miejska loggia z 1548 roku, która przez wiele lat była jedynym budynkiem mieszczącym się poza murami Starego Miasta.

Brama Lądowa po południowej stronie stanowi główne wejście do wnętrza Starówki i jest częstym obiektem fotograficznym. Brama Lądowa przechodzi przez charakterystyczna Wieżę Revelin, która została wzniesiona w latach 1493 – 1496. Tuż nad wejściem widnieją dwie kamienne tablice. Jedna z nich przedstawia skrzydlatego lwa św. Marka – jako symbol rządów Republiki Weneckiej. Płyta druga to pamiątka na 1000-lecie koronacji pierwszego króla Chorwacji Tomislava.

Korčula

Brama Morska

KorčulaBrama Lądowa – kamienne płyty nad wejściem

Korčula

Brama Lądowa 

Katedra św. Marka

Mieszkańcy twierdzą, że najważniejszym i najpiękniejszym zabytkiem starego miasta jest gotycko – renesansowa Katedra św. Marka. Wybudowana w XV wieku na miejscu dawnego, romańskiego kościoła. Świątynia została wzniesiona przez kilku architektów, jednak największym mistrzem wśród nich okazał się Marco Andrijić, który swoimi rękami stworzył przepiękne cyborium przy główny ołtarzu katedry, główne wejście do świątyni  z figurą św. Marka, czy górną część dzwonnicy. We wnętrzu katedry zobaczyć można obraz światowego malarza Jacop Tintoretti przedstawiający św. Marka, św. Bartłomieja i św. Hieronima.

Korčula

Korčula

Katedra św. Marka

Dom Marko Polo

Tego miejsca nie można pominąć. Dom rodziny Marko Polo. To w tym budynku (najprawdopodobniej) urodził się wielki podróżnik. Co prawda nie jest to do końca potwierdzone, ale wiele dokumentów, przedmiotów i zachowanych pamiątek świadczy, że to właśnie w tym domu urodził się i żył Marko Polo. Bezpośrednio do budynku mieszkalnego przylega mała wieża, w której obecnie mieści się niewielkie muzeum poświęcone tematyce podróży i życia podróżnika.

Podróżnik Marko Polo – urodził się w 1254 roku, a zmarł w 1324. Razem ze swoim ojcem i stryjem podróżował na daleki wschód, odkrywając nieznane dotąd ludziom miejsca. Odbył podróż do Chin przemierzając Jedwabny Szlak. Był pierwszym Europejczykiem, który przekazał informacje na temat Zipingu – czyli nazywanej tak przez niego Japonii. Podróżując morzem odwiedził Indonezję, Wybrzeże Malabarskie i Sokotrę.
Po wielu latach podróży Marko powrócił do Wenecji, gdzie podczas bitwy na morzu w roku 1298 został pojmany do niewoli. To właśnie w więzieniu, kiedy relacjonował swoje wyprawy współwięźniom, powstaje jego pierwszy przewodnik po miejscach, które odkrył podczas swoich dalekich podróży.

Korčula

KorčulaDom Marko Polo

Ciekawe muzea:

Muzeum Miasta Korčula

Pałac Gabrijelis to przykład architektury mieszkalnej XV i XVI wieku. W środku budynku na dzień dzisiejszy mieści się bogate w zbiory Muzeum Miasta Korčula. Podziwiając eksponaty tradycyjnego rzemiosła przeniesiemy się w prehistoryczne czasy oraz wzbogacimy naszą wiedzę o historię kulturową i gospodarczą Korčuli. Zbiory w muzeum ilustrują najważniejsze czynności dawnych mieszkańców miasta – rzemiosło w kamieniu oraz budownictwo okrętowe. Poza tym w muzeum przechowywane są dawne akta i cenne dokumenty przedstawiające tożsamość Korčuli.

Muzeum Marko Polo

W mieście Marko Polo nie mogłoby zabraknąć muzea upamiętniającego postać podróżnika i jego wspaniałe podróżnicze dokonania. W muzeum znajdują się przedmioty odnoszące się do wydarzeń z życia podróżnika, eksponaty powiązane z tematyką podróży oraz woskowe figury przedstawiające osoby powiązane z Marko Polo. W muzeum odgrywane są też krótkie, kilkuminutowe scenki z rożnych etapów życia i podróży Marko Polo.

KorčulaPodróże Marko Polo

Korčula na zdjęciach

Miasto jest bardzo malownicze i pięknie prezentuje się na zdjęciach. Nie trzeba specjalnie szukać idealnych kadrów, bo wszędzie gdzie spojrzymy rozciągają się ładne widoki. Stare Miasto widziane z każdej perspektywy robi duże wrażenie – czy to od strony morza, czy z górnej części miasta stanowi raj dla oczu.

Korčula

Widok na Korčule z okna trimaranu

Korčula

Nic tylko siedzieć i podziwiać

Korčula

Stare MiastoWidoki na Stare Miasto

Architektura miasta

Architektura miasta

Sklep i muzeum Marco Polo

Sklep i muzeum Marko Polo

Architektura miasta

Atrium Pałacu Gubernatora

Sklep Marco Polo

Wszechobecny duch Marka Polo

Buy coffee

One Reply to “KORČULA – MALOWNICZE MIASTO PODRÓŻNIKA MARCO POLO”

  1. Wyspa Korcula to wyjątkowe miejsce. Idealne dla przyjezdnych na półwysep Peljesac. Ma świetne połączenie promowe z portowym miastem Orebić. To co mnie zauroczyło to kameralność starego miasta i duży spokój po zmroku nawet w szczycie sezonu letniego. Warto odwiedzić tą wyspę i zagubić się pośród wąskich uliczek, tak charakterystycznych dla tego regionu z historycznego punktu widzenia. Podobno jest nazywana małym Dubrownikiem, lecz w odróżnieniu od tego miasta w moich wspomnieniach wpisała się zdecydowanie mocniej i wyraźniej. Świetny, merytoryczny blog. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *