Klapa Braciera

Klapa Braciera – męskie wokale będące dumą mieszkańców Bola

Dzisiejszy wpis to totalna klapa! Cóż, czasami mi się zdarza, jak to w życiu. Nie zdziwi mnie jednak, jeśli klapa będzie także podczas Twojego pobytu w Chorwacji. Słońce, palmy, morze, odkręcasz się za siebie a tutaj… klapa! Ale nie ma co płakać. Klapa w Chorwacji jest bardzo popularna i ceniona. Bez klapy jakże smutne i ponure byłoby życie tutejszych mieszkańców.

Bo klapa to nic innego jak wokalna grupa składająca się najczęściej od 5 do 8 osób, która śpiewa przede wszystkim utwory o tematyce miłości mężczyzny do kobiety.
Klapa wywodzi się z Dalmacji. Początkowo składała się tylko z mężczyzn, jednak wraz ze swoją ewolucją, zaczęły powstawać klapy żeńskie jak i mieszane. Śpiew klapy odbywa się bez akompaniamentu muzycznego, lub tylko przy delikatnym brzmieniu jednego instrumentu.

W roku 2012 klapy zostały wpisane przez UNESCO na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Europy.


Klapa Braciera – początki istnienia, historia, osiągnięcia


Kalpa Braciera powstała w roku 2000, w miejscowości Bol. Dokładnie rok później, po raz pierwszy klapa wzięła udział w znanym „Festiwalu Klap w Omišu” gdzie otrzymała nagrodę publiczności. Przez następne dwa lata Braciera zniknęła ze sceny ze względu na nieobecność niektórych członków grupy. W 2003 roku ponownie pojawia się na scenie i zaczyna odnosić sukcesy w sferze klap dalmatyńskich. Mężczyźni z klapy coraz częściej umilają letnie wieczory w Bolu pojawiając się na wszelkich wydarzeniach kulturalnych. Poprzez liczne występy bardzo szybko stają się popularną klapą w Dalmacji.

Braciera zdobywa trzy pierwsze nagrody – nagrodę publiczność (Zlatnu kulu Cambi), nagrodę za najlepsze wykonanie oraz nagrodę od jury (Zlatne kaštelanske trešnje). Ale to nie wszystko. W roku 2007 na XVIII Międzynarodowym Festiwalu w Weronie, klapa Braciera otrzymuje złoty medal jako męska kapela, a rok później podczas trwania Międzynarodowego Konkursu Folklorystycznego w Barcelonie zdobywa pierwsze miejsce w swojej kategorii.
Przez następne lata, Braciera zdobywa nagrody na różnych festiwalach oraz przeglądach piosenek w Dalmacji. Nie brakuje jej też w Omišu, na Festiwalu Klap Dalmatyńskich, gdzie na przestrzeni 2010 – 2016 roku do ich rąk trafiają kolejne nagrody i odznaczenia.

Skład klapy – wokale (licząc od lewej strony na dolnym zdjęciu):

  • tenor – Krešimir Ivičić
  • tenor – Srećko Damjanović
  • tenor – Ivica Kusanović
  • baryton – Pero Žuljević
  • baryton – Nikola Damjanović
  • bas –  Andrej Jugović

Oprócz wymienionych powyżej mężczyzn, w klapie śpiewa także  Josip-Bepo Marinković – tenor, Tonči Prugo – baryton, Vice Damjanović – bas.

Klapa Braciera

Klapa Braciera – wieczorny występ w Bolu

Podziel się wpisem z przyjaciółmiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seventeen + 2 =