Klapa Braciera

KLAPA BRACIERA – MĘSKIE WOKALE BĘDĄCE DUMĄ MIESZKAŃCÓW BOLA

Dzisiejszy wpis to totalna klapa! Cóż, czasami mi się zdarza, jak to w życiu. Nie zdziwi mnie jednak, jeśli klapa będzie także podczas Twojego pobytu w Chorwacji. Słońce, palmy, morze, odkręcasz się za siebie a tutaj… klapa! Ale nie ma co płakać. Klapa w Chorwacji jest bardzo popularna i ceniona. Bez klapy jakże smutne i ponure byłoby życie tutejszych mieszkańców.

Bo klapa to nic innego jak wokalna grupa składająca się najczęściej od 5 do 8 osób, która śpiewa przede wszystkim utwory o tematyce miłości mężczyzny do kobiety.
Klapa wywodzi się z Dalmacji. Początkowo składała się tylko z mężczyzn, jednak wraz ze swoją ewolucją, zaczęły powstawać klapy żeńskie jak i mieszane. Śpiew klapy odbywa się bez akompaniamentu muzycznego, lub tylko przy delikatnym brzmieniu jednego instrumentu.

W roku 2012 klapy zostały wpisane przez UNESCO na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Europy.


Klapa Braciera – początki istnienia, historia, osiągnięcia


Kalpa Braciera powstała w roku 2000, w miejscowości Bol. Dokładnie rok później, po raz pierwszy klapa wzięła udział w znanym „Festiwalu Klap w Omišu” gdzie otrzymała nagrodę publiczności. Przez następne dwa lata Braciera zniknęła ze sceny ze względu na nieobecność niektórych członków grupy. W 2003 roku ponownie pojawia się na scenie i zaczyna odnosić sukcesy w sferze klap dalmatyńskich. Mężczyźni z klapy coraz częściej umilają letnie wieczory w Bolu pojawiając się na wszelkich wydarzeniach kulturalnych. Poprzez liczne występy bardzo szybko stają się popularną klapą w Dalmacji.

Braciera zdobywa trzy pierwsze nagrody – nagrodę publiczność (Zlatnu kulu Cambi), nagrodę za najlepsze wykonanie oraz nagrodę od jury (Zlatne kaštelanske trešnje). Ale to nie wszystko. W roku 2007 na XVIII Międzynarodowym Festiwalu w Weronie, klapa Braciera otrzymuje złoty medal jako męska kapela, a rok później podczas trwania Międzynarodowego Konkursu Folklorystycznego w Barcelonie zdobywa pierwsze miejsce w swojej kategorii.
Przez następne lata, Braciera zdobywa nagrody na różnych festiwalach oraz przeglądach piosenek w Dalmacji. Nie brakuje jej też w Omišu, na Festiwalu Klap Dalmatyńskich, gdzie na przestrzeni 2010 – 2016 roku do ich rąk trafiają kolejne nagrody i odznaczenia.

Skład klapy – wokale (licząc od lewej strony na dolnym zdjęciu):

  • tenor – Krešimir Ivičić
  • tenor – Srećko Damjanović
  • tenor – Ivica Kusanović
  • baryton – Pero Žuljević
  • baryton – Nikola Damjanović
  • bas –  Andrej Jugović

Oprócz wymienionych powyżej mężczyzn, w klapie śpiewa także  Josip-Bepo Marinković – tenor, Tonči Prugo – baryton, Vice Damjanović – bas.

Klapa Braciera

Klapa Braciera – wieczorny występ w Bolu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *