Graffiti na Gradele

GRAFFITI NA GRADELE PO RAZ SZÓSTY W BOLU

W tegoroczne lato, po raz szósty odbył się w Bolu festiwal Graffiti Na Gradele (GNG). Jest to największy regionalny festiwal graffiti i street artu, który od 2012 roku zagościł na wyspie Brač. Graffiti na Gradele to przede wszystkim młodzieżowa inicjatywa, która gromadzi wielu zdolnych artystów – muzyków, pisarzy, malarzy, projektantów oraz osoby zainteresowane wszelkiego rodzaju życiem artystycznym. W tym roku na festiwalu w Bolu pojawiło się wiele ciekawych i znanych nazwisk ze świata graffiti i sztuki ulicznej. Artyści ozdobili swoimi dziełami stare budynki niefunkcjonującego już kompleksu hotelowego Bijela Kuća, oraz kilka ulicznych murów.


Metro na jednym z hotelowych pawilonów


Autorzy
: Jace x Lunar x Smack184
W tym roku, na jednym z hotelowych pawilonów pojawiły się kolorowe wagony metra. Pokaźne graffiti to dzieło trzech przyjaciół o pseudonimach Jace (Francja), Lunar (Zagrzeb) i Smack184 (Zagrzeb).
Artyści wykorzystując fasadę starego budynku, stworzyli graffiti przedstawiające wagony pędzącego metra. W miejscach, w których dawniej znajdowały się drzwi budynku powstały wejścia do przedziałów, a rozbite okna zastąpiły okna w metrze.

Graffiti Na Gradele

Wagony metra na opuszczonych pawilonach hotelowych

Graffiti Na Gradele – najciekawszy mural „Dionysus”


Autor:
 Lonac
Grecja, wino, płodnośc, teatr – to główne hasła jakimi kierował się artysta podczas tworzenia największego graffiti w Bolu. Trzeba przyznać, że graffiti o nazwie „Dionysus” robi ogromne wrażenie!
Graffiti zostało bardzo dokładnie przemyślane przez autora i powstawało w kilku etapach. Na początku Lonac (Zagrzeb) sfotografował swojego przyjaciela ubranego w białą płachtę, z tacą zielonych winogron w ręce oraz ozdobionego wieńcem laurowym. Później cały obraz został przeniesiony na papier a następnie powstał na fasadzie pawilonu.
Autor wykorzystując swoje niezwykłe umiejętności malarskie stworzył przepiękny obraz, który zdobi zrujnowany budynek, dodając mu zupełnie innego, weselszego wyrazu.
Oglądając graffiti można zauważyć wszystkie najdrobniejsze szczegóły – to w jaki sposób pada światło na twarz Dionysusa, jego mimikę twarzy, oraz to co mi się podoba najbardziej – ręka jakby była stworzona w formacie 3D, ma się wrażenie że jest poza ścianą. Dzieło sztuki!

Koniecznie sprawdźcie profil artysty. Jego dzieła zdobią też inne miasta w Chorwacji w tym Zagrzeb i Rijeka 🙂

Graffiti na Gradele

Graffiti na Gradele

Graffiti na Gradele

„Dionysus” robi wrażenie!

Ta sama fasada budynku w roku 2016


Rok temu na tej samej fasadzie budynku znajdował się równie ciekawy mural, przedstawiający dwóch mężczyzn wznoszących toast (myślę, że za zdrowie mieszkańców Bola). Oprócz kolorowego graffiti widniał napis Brač na Bolu – żartobliwie oznajmujący, że to nie miasto znajduje się na wyspie, ale cała wyspa jest w mieście 🙂

Graffiti Na Gradele

„Brač na Bolu”

Inne graffiti z jakimi spotkacie się w Bolu

Graffiti na Gradele

Graffiti na Gradele

Graffiti na Gradele

Graffiti na Gradele

Graffiti na Gradele

Graffiti na Gradele

Graffiti na Gradele

Graffiti na Gradele

Graffiti Na Gradele

„Dionysus” to nie jest jedyne dzieło wybitnego artysty Lonac jakie widnieje w Bolu. W ubiegłym roku na fasadzie letniego kina pojawiło się też graffiti tego samego autora pod tytułem „Ta crna morska”. 
Tytuł graffiti nawiązuje do jeżowców z którymi pewnie każdy z nas miał do czynienia podczas pobytu nad Adriatykiem.

Graffiti Na Gradele

„Ta crna morska”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *