Taniec Moreška

TANIEC MOREŠKA – DWAJ KRÓLOWIE WALCZĄCY O MIŁOŚĆ KSIĘŻNICZKI

Zwiedzając miasto Korčula w wielu miejscach czy punktach informacyjnych ujrzycie napis Moreška lub natkniecie się na plakaty tańczących z mieczami w ręku rycerzy. Bo Korčula oprócz podróżnika Marko Polo słynie też z jednego z najstarszych w Europie tańców tradycyjnych jakim jest taniec Moreška. Tak więc dzisiaj pozostajemy jeszcze w temacie Korčuli żeby poczuć jej taneczny klimat.

 


Taniec Moreška – cóż to takiego?


Moreška jest starym, ludowym tańcem wywodzącym się z tańców obrzędowych.
Jego nazwa pochodzi od słowa moro – ciemny. Na początku taniec był elementem procesji rytualnych, następnie przerodził się w ludowe maskarady i zabawy. Pomiędzy XVI – XVII wiekiem, na tańcu wzorowane były intermedia baletowe (intermezzo) – czyli pokazy dramatyczno – muzyczne o charakterze komicznym wykonywane przez przebranych w dziwne stroje tancerzy. Do dzisiaj nie jest pewne, czy taniec Moreška dotarł na wyspę Koručala z Hiszpanii czy też z Włoch. Pewne jest za to, że należy do jednego z najstarszych tańców tradycyjnych w Europie.

Czasy średniowiecza to okres, kiedy na wyspie Korčula pojawia się taniec Moreška. Najprawdopodobniej taniec rozwinął się po roku 1571, czyli po oblężeniu tureckim. Po dzień dzisiejszy taniec zachował się jedynie na tym terenie i jest niewątpliwie wielkim atutem miasta Korčula. Taniec Moreška przedstawia walkę dwóch królów i ich armii, walczących ze sobą na miecze o rękę muzułmańskiej księżniczki Buli.

W tańcu można rozpoznać wojsko po kolorze – czerwonym i czarnym.

Czerwone stroje to przedstawiciele wojska białego dowodzonego przez Osmana – jest to wojsko muzułmańskie. Czarne stroje to wojsko o tym samym kolorze dowodzone przez króla Moro, który porwał narzeczoną Osmana.
Całe taneczne przedstawienie rozpoczyna się dramatycznym dialogiem króla Moro z księżniczką Buli. Król wyznaje swą miłości pięknej kobiecie, lecz ona bezgranicznie kocha Osmana i zaczyna wzywać go na pomoc. Następnie sceny bitwy o księżniczkę przedstawiane są już za pomocą tańca.
Całemu spektaklowi towarzyszy muzyka, która wraz z rozwojem odgrywanej bitwy robi się coraz szybsza i głośniejsza. Walka kończy się wygraną dla wojska białego, a księżniczka trafia w ręce swojego wybranka Osmana.

Najbardziej wyczekiwanym dniem jest 29 lipca – święto miasta, kiedy przypada główny festiwal tańca Moreška organizowany na uroczystość św. Teodora. Poza tym w okresie letnim po godzinie 20.00 w wybrane dni tygodnia organizowane są uliczne pokazy taneczne.

Taniec Moreška

Taniec Moreška

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *