Mury Obronne Korčuli

MURY OBRONNE KORČULI – FORTYFIKACJA STRZEGĄCA PRZED ATAKAMI WROGA

Cała część Starego Miasta Korčuli skrywa się za wysokimi murami obronnymi. Jak wiele miast położonych na wybrzeżu Dalmacji, tak samo i Korčula była narażona na wielokrotne ataki i najazdy wroga, nie tylko od strony lądowej, ale przede wszystkim od strony wodnej. Żeby zapobiec ewentualnemu zniszczeniu budynków mieszkalnych i ochronić ludność przed niebezpieczeństwem, stawiane były wysokie mury obronne, które miały ustrzec całe społeczeństwo.

Zwiedzając Dalmację natkniemy się na wiele miast, w których do dnia dzisiejszego zachowały się mury obronne – Dubrovnik, Ston, Zadar, Trogir, Primošten, można by tak wymieniać bardzo długo. W zależności od zaistniałych warunków topograficznych, mury stawiane były dookoła całego miasta lub tylko w określonej części zabudowań. Wjazd do wnętrza miasta zapewniały najczęściej dwie lub cztery bramy nad którymi bardzo często wznosiły się wieże strzelnicze.
W niektórych murach obronnych powstawały też niewielkie, praktycznie niewidoczne otwory strzeleckie przez które można było niespodziwanie zaatakować wroga. Takie otwory zobaczycie chociażby w wieży Revelin strzegącej Korčuli.

 

Mury obronne Korčuli

Baszta Wszystkich Świętych

Znajdująca się po południowo – wschodniej stronie Baszta Wszystkich Świętych (Kula Svih Svetih) pochodzi z roku 1493. Jest to jedna z dwóch południowych baszt chroniących miasto przed natarciem wroga. Na Baszcie mieszczą się trzy eksponaty dawnych armat, które były wykorzystywane podczas obrony Korčuli. 

Korčula

Mury obronne KorčuliBaszta Wszystkich Świętych

Wieża Revelin

Nad Bramą Lądową wnosi się jedna z najciekawszych i najokazalszych wież murów obronnych miasta. Wieża Revelin (Kula Revelin) przez którą przejdziemy do wnętrza Starówki wzniesiona została na przestrzeni 1493 – 1496 roku. Na wieży widnieją dwie kamienne tablice. Jedna z nich przedstawia skrzydlatego lwa św. Marka jako symbol rządów Republiki Weneckiej natomiast płyta druga to pamiątka na 1000-lecie koronacji pierwszego króla Chorwacji Tomislava – U spomen krunidbe hrvatskoga kralja Tomislava” czyli „Na pamiątkę konoracji chorwackiego króla Tomislava”.

Mury obronne Korčuli

Wieża Revelin

Wieża Revelin – rok 1940

Baszta i Wieża Gubernatora

Druga baszta nazywana jest Wielką Basztą Gubernatora (Velika Kneževa Kula) i znajduje się tuż obok Małej Wieży Gubernatora (Mala Kneževa Kula). Te elementy fortyfikacji wybudował Gubernator Lombardo, nadając im nazwy swoim tytułem.

Baszta Gubernatora wniesiona była w roku 1483, czyli nieco później niż znajdująca się obok niej Wieża Gubernatora z roku 1449. Baszta jest najbardziej masywnym elementem murów obronnych Korčuli. Wokół baszty znajdują tablice pamiątkowe z rożnych okresów. Wcześniej, w latach 20 XX wieku, na baszcie widniał lew wenecki (zobaczysz go na poniższym czarno – białym zdjęciu), który po II wojnie światowej został usunięty i zastąpiony tablicą upamiętniającą wyzwolenie miasta.

Mury obronne Korčuli

Baszta i Wieża Gubernatora

Mury obronne Korčuli

Wieża Gubernatora

Baszta I Wieża Gubernatora – rok 1920

Wieża Morska

Niewielka kwadratowa Wieża Morska znajduje się tuż przy Bramie Morskiej. Wieża bezpośrednio oparta jest o wschodnią stronę murów miejskich więc trzeba się uważnie rozejrzeć żeby ją dostrzec. Wieża ma dwa otwory armatnie oraz dwa wejścia. Na elewacji wieży można zobaczyć słynnego weneckiego lwa wykonanego z kamienia. Obecnie we wnętrzu mieści się galeria sztuki, w której kupić można ciekawe ręcznie wyrabiane przedmioty oraz obrazy na płótnie.

Mury obronne KorčuliWieża Morska

Wieża Morska – rok 1900

Wieża Kanavelić

Wieża znajduje się po północno – zachodniej stronie murów obronnych. Wybudowana został w latach 1485 – 1488 pod rządami Augustino Barbarigo, stąd też można się spotkać z jej inną nazwą – Wieża Barbarigo. Częściej jednak używana jest pierwsza nazwa, wywodząca się od poety o nazwisku Petar Kanavelić, który swego czasu mieszkał w budynku znajdującym się tuż przy samej wieży.
Wieża Kanavelić przeszła gruntową renowację i odnowę w 2006 roku co można zauważyć po jej nowej kamiennej fasadzie. Jak dla mnie jest najładniejszą i najbardziej reprezentacyjną wśród wszystkich wież.

Mury obronne Korčuli

Wieża Kanavelić

Wieża Kanavelić – rok 1920

Wieża Zakerjan

Wieża wzniesiona na przestrzeni lat 1481 – 1483 pod rządami Giovanniego Mocenigo. Na wieży znajdują się dwa herby – herb Mocenigo widniejący od strony morza i herb Tiepolo znajdujący się na fasadzie wieży od strony miasta.
Obecnie w wieży mieści się popularny bar Massiom, serwujący drinki na tarasie widokowym zlokalizowanym na samym szczycie wieży.

Mury obronne Korčuli

Wieża Zakerjan

Wieża Zakerjan – rok 1900

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *