Miasto Vis usytuowane jest w głęboko schowanej w lądzie zatoce, po północno – wschodniej części wyspy Vis. Miasto powstało na skutek połączenia się niegdyś dwóch osad Kut (wschodnie wybrzeże) i Luka (zachodnie wybrzeże).
Połączenie się osad w jedną miejscowość spowodowane było przede wszystkim budową kościoła Gospe od Spilica (Matki Bożej jaskiniowej), który wznosi się do dnia dzisiejszego w miejscu dawnej granicy.
Kościół należy do głównej świątyni miasta Vis a jego nazwa pochodzi od wielu jaskiń jakie znajdują się pod jego fundamentami. Kościół ma aż pięć ołtarzy, a w ich wnętrzach znajdują się nagrobki księży, pisarzy oraz szlachty. Na przeciwko świątyni położony jest stary, zamknięty już cmentarz.
Kościół Gospe od Spilica – miejsce dawnej granicy osiedli Kut i Luka
Całe miasto Vis należy do wielkiego zabytku, gdyż na jego terenie do dnia dzisiejszego zachowało się wiele pozostałość antycznego miasta Issa, które jest potwierdzeniem tego, że Vis należy do najstarszej siedziby miejskiej w Chorwacji. Do najciekawszych obiektów z tamtych czasów jakie zobaczyć można w mieście zalicza się termy rzymskie, pozostałości teatru oraz cmentarz hellenistyczny.
W całym mieście jest wiele ciekawych obiektów historycznych na które warto zwrócić uwagę odwiedzając te strony. Twierdze wznoszące się na wzgórzach miasta, kościoły oraz liczne pałace są nierozerwalnym elementem historii i krajobrazu miasta Vis.
Pałace w mieście Vis:
-
- pałac Jakinova
- pałac Ranka Marinkovića (poety)
- pałac Petrinovića i Gazarovića
- pałac Mardešića
- pałac Radošijeva
- pałac Vukašinovica – Dojmijeva
- pałac Tramontana
Pałac Madrešić wybudowany został w XVIII wieku jako trzypiętrowy budynek z dziedzińcem po północnej jego stronie. W pałacowym ogrodzie znajdowały się kamienne ogrodzenia z wyszlifowanymi kątami, które służyły jako wielkie wazony dla kwiatów a na tarasie umieszczone były lampy oświetlające winorośle. Cały taras pałacu wykorzystywany był do zbierania deszczówki, która spływała przez wyprofilowane, kamienne rynny.
Pałac Tramontana jest budynkiem w stylu neorenesansowym, posiadającym dwa piętra z licznymi zdobieniami w kamieniu. Środkowa część zewnętrznej strony budynku ma pozłacane mozaiki, a na jego dachu wznosi się posąg kobiety z podniesioną pochodnią w ręku. Umieszczony herb na pałacu wskazuje datę budowy przypadającą na rok 1911 a także hasło „Praca i wytrwałość”.
Po zachodniej części wybrzeża miasta, na półwyspie Prirovo wznosi się klasztor Franciszkański, w podstawy którego wmurowane są pozostałości historycznego teatru. To właśnie na półwyspie Prirovo znajdowało się kiedyś osiedle Dionizego, założyciela miasta Vis.
Na półwyspie, tuż za klasztorem rozciąga się malownicza plaża w obrębie której zlokalizowane jest boisko do gry w piłkę nożną oraz siatkówkę.
Muzeum Miasta Vis mieszczące się w austriackiej warowni Baterija posiada w swoich zbiorach drogocenne przedmioty sztuki antycznej – wykonane z brązu popiersie bogini Artemidy, ceramiczne wazy jak i również kolekcję amfor wydobytych z głębin Adriatyku.
Kolejnym zabytkiem miasta jest Kula Perast, czyli wysoki budowla służąca do obrony przed wojskami tureckimi. Kula Perast wybudowana została w 1617 roku przez imigranta Vicko z rodu Perast. Na ścianach wieży widnieją czarne ślady od pocisków karabinowych.
Vis to życie wśród zieleni, palm i winorośli. Uprawy winorośli zapoczątkowane zostały jeszcze w czasach antycznych i do dzisiaj uważane są za najważniejszą czynność wśród mieszkańców. Kolejnym zajęciem przynoszących dochody dla miasta i społeczeństwa jest niewątpliwie rybołówstwo. Liczne, bogate łowiska ryb w obrębach miasta są źródłem utrzymania nie jednego mieszkańca.
W okresie letnim dla odwiedzających Vis, miasto oferuje aktywny wypoczynek. Centrum sportowo – rekreacyjne z kilkoma boiskami, kluby żeglarskie oraz centra nurkowe zapraszają wszystkich chętnych do sportowej aktywności. Poza miastem uprawiać można wspinaczkę górską bądź też jazdę na rowerze.
Wybierając się na wyspę Vis pamiętać należy, że promy kursują tylko do miasta Vis. Na wyspie nie ma innego portu z którego moglibyśmy dostać się na ląd. Wybierając się do Visu dobrze jest więc, już wcześniej dokładnie zaplanować swój pobyt w tym miejscu.