Miasto Omiš

MIASTO OMIŠ I MALOWNICZA RZEKA CETINA

Położone w Środkowej Dalmacji, tam gdzie rzeka Cetina ma swoje ujście do Adriatyku a masyw górski Mosor otacza swoimi wzgórzami domy mieszkańców. To miasto Omiš – miejsce narodzin piractwa i bitew morskich.
Omiš znajduje się w niewielkiej odległości od Splitu (około 21 km) i chętnie odwiedzany jest przez turystów, szczególnie tych podążających na Rivierę Makarską. Jego piękne i oryginalne położenie sprawia, że to małe miasteczko wydaje się być jeszcze bardziej malownicze niż jest w rzeczywistości.

Jedyny minus miasta (według mnie) to nieustające korki w czasie okresu wakacyjnego. Przejazdowa ulica, która przebiega przez miasto sprawia, że Omiš staje się hałaśliwym i męczącym miejscem.

Ja zwiedzałam miasto już po sezonie wakacyjnym, kiedy turystów praktycznie nie było. Kiedy przyjechałam do Omiša akurat w tym samym momencie zaczął padać deszcz i miasto wyglądało trochę smutno. Myślę jednak, że w słonecznej, letniej odsłonie Omiš prezentuje się o wiele fajniej. Szczególnie rzeka Cetina i malownicze góry mogą przypaść niejednemu do gustu. 

 

Miasto Omiš – starówka

Starówkę Omiša stanowią przede wszystkim małe, wąskie i liczne alejki przy których mieszczą się restauracje, punkty z pamiątkami i informacjami turystycznymi. Spacer po kamiennych alejkach ma swój urok ale przejście niezauważalnie obok sklepu z pamiątkami jest praktycznie niemożliwe. Co chwilę byłam zaczepiana i namawiana żeby wejść do sklepu i kupić chociaż jakąś małą pamiątkę – co po pewnym czasie stało się dla mnie męczące i denerwujące.
W zakamarkach wąskich alejek warto natomiast poszukać niewielkich sklepików z domowymi wyrobami takimi jak powidła, soki, oleje czy różnego rodzaju alkohole.

 

Atrakcje miasta

Jedną z główniejszych atrakcji w Omišu jest ZipLine – zjazd na linie rozciągniętej tuż nad rzeką Cetina i górskim kanionem. Trasa zjazdu ma ponad 2 km i podzielona jest na stopnie trudności. Najszybsza prędkość zjazdu wynosi 65 km, natomiast najwyżej położony odcinek to 150 metrów nad ziemią. Cena takiej przyjemności wynosi 400 kun. Zjechać może każdy oraz dzieci mające powyżej 9 lat.
Wielbiciele sportów wodnych mogą wybrać się nad rzekę Cetina i oddać się przyjemności podróży łodzią w górę rzeki czy skorzystać z takich atrakcji jak spływy kajakowe lub spływy pontonowe. Osoby będące w dobrej formie fizycznej i lubiące wysiłek mogą się udać się w głąb kanionu na wędrówkę z przeszkodami czyli canyoning.
Atrakcją miasta są też dwie twierdze znajdujące się na skalnym zboczu tuż nad Omišem. Widok z wysokości na okolicę jest bardzo ładny tym bardziej, że z góry zobaczyć można jak rzeka łączy się z morzem.

 

Rzeka Cetina

Cetina należy do jednej z najczystszych i najpiękniejszych rzek w Chorwacji. Swoje źródło ma w małej wiosce o takiej samej nazwie w Górach Dynarskich. Długość rzeki to około 105 km, jest bardzo kręta i rwąca. Mocne strumienie przepływające przez masyw górski Mosor utworzyły wspaniałe i malownicze kaniony.
Woda z rzeki pociągnięta jest wodociągiem po dnie Adriatyku do wyspy Brač gdzie tam stanowi jedyne źródło wody pitnej.

 

Piraci w Omišu?

Położenie Omiša w zasadniczy sposób wpłynęło na jego historię. Masywne góry oraz dostęp do rzeki spowodowały osiedlenie się w tym miejscu piratów. Najbardziej złowrodzy piraci żyli w czasach rządów książąt z rodziny Kašići. Byli oni na tyle niebezpiecznie, że siali postrach wśród potężnej floty weneckiej oraz bezkarnie okradali statki papieskie. Wenecjanie po kilka razy próbowali pokonać piratów z Omiša jednak zawsze kończyło się to dla nich przegraną. Dodatkowo piraci na dnie Cetiny wybudowany mieli podwodny mur (Mostina), którego nie było widać nad wodą. Mur służył jako pułapka i zatrzymywał statki zbliżających się wrogów. Dopiero gdy na przeciw piratom ruszyła wielka wenecka krucjata, piraci z Omiša zostali pokonani i tym samym zakończyła się era ich panowania.
Na pamiątkę piratów z Omiša co roku odbywana jest w mieście inscenizacja pirackiej bitwy na Adriatyku.

Piracka legenda

Jedna z legend głosi, że w Omišu ukryta jest szkatułka pełna kosztownych klejnotów. Należała ona niegdyś do jednego kupca weneckiego, który zaatakowany przez piratów wyskoczył z tonącego statku a żeby nie stracić swoich wszystkich kosztowności, zabrał ze sobą klejnoty. Bojąc się wędrować z drogocenną szkatułką postanowił ukryć ją w kamiennej grocie nad miastem a po jakimś czasie powrócić po nią statkiem z Wenecji. Kupiec niestety zmarł a wszelkie wiadomości o położeniu ukrytego skarbu zabrał ze sobą do grobu… tak więc odwiedzając Omiš rozglądajcie się uważnie na wszystkie strony bo kto wie… może skarb jest na wyciągnięcie ręki 😉

Noclegi w Omišu
Planując wyjazd do Omiša, już dzisiaj możesz dokonać rezerwacji noclegu w promocyjnej cenie. W ofercie znajdziesz noclegi w dobrych hotelach jaki i prywatnych apartamentach. Omiš to świetna lokalizacja i baza wypadowa w Dalmacji. Stąd możesz wybrać się na wycieczkę do Splitu czy Makarskiej.


Booking.com

Miasto OmišZabytkowy budynek miasta

Miasto OmišCzęść starówki

Miasto OmišWidok na rzekę Cetina

Miasto OmišWidok na rzekę Cetina

Miasto OmišCzęść starówkiMiasto OmišWieża kościelna z dzwonnicą

Walki pirarów w Omišu

3 Replies to “MIASTO OMIŠ I MALOWNICZA RZEKA CETINA”

  1. Kocham omnis to jedna z moich ulubionych miejscowosci. Jesli chodzi o rafting na Cetinie to troche sie zawiodlam bo nie byl nastawialam sie na cos ekstremalnego, a byl raczej spokojny sply pontonem. Za to zip line jest przeswietny i polecam kazdemu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *