Twierdza Mirabella

TWIERDZA MIRABELA – WIDOK NA OMIŠ

Tuż nad Omišem wznoszą się dwie twierdze – Mirabela i Starigrad. Warto udać się chociaż na jedną z nich, gdyż widok z góry na Omiš i okolicę jest bardzo ciekawy.
Mi przy ostatniej wizycie w Omišu udało się odwiedzić twierdzę Mirabela (nazywaną też Peovica), wznoszącą się 245 metrów nad miastem. Pomimo, że twierdza Mirabela położona jest o wiele niżej niż twierdza Starigrad to i tak rozciągający się z niej krajobraz robi wrażenie.

 

Droga na twierdzę Mirabela

Na twierdzę wchodzi się od strony starego miasta odbijając w bok tuż przy małym kościele Św. Ducha. Droga na szczyt nie jest bardzo wymagająca jednak warto mieć na sobie wygodne, sportowe obuwie zamiast klapek. Wspinaczkę zaczynają delikatne wzniesienia, które następnie zmieniają się w strome schody wykute w skale. Podczas wejścia na twierdzą trzeba być ostrożnym, gdyż niektóre schodki są bardzo wyślizgane, a jeśli natrafi się na pogodę deszczową to wystarczy jeden niepewny krok żeby zrobić koziołka i nabić sobie siniaka.

Droga na twierdzę nie zajmuje wiele czasu. Mi wystarczyło około 15 minut żeby znaleźć się na samym szczycie twierdzy. Aha i jeszcze jedno. W połowie drogi, pod drzewem, siedzi sobie pan który przyjmuje opłatę za zwiedzanie twierdzy. Przygotujcie więc 15kn na bilet.

Aktualizacja: Cena biletu na rok 2022 wynosi 30kn

Twierdza Mirabela

Twierdza Mirabela

Twierdza MirabelaWejście na twierdzę Mirabela

Twierdza Mirabela

Twierdza Mirabela powstała w XIII wieku i przez długi czas służyła jako kryjówka dla piratów. Dzięki widokowi na całą miejscowość, piraci mogli bez problemu obserwować czy ktoś nie zmierza w ich kierunku.
Z twierdzą związana jest też ciekawa historia. Podczas ataków tureckich na miasto w 1537 roku, mieszkańcy Omiša zebrali się na twierdzy i zaczęli bardzo głośno krzyczeć oraz strzelać. Echo jakie rozniosło się między górami i okolicy wystraszyło armię turecką i przegoniło wroga. Wojsko tureckie myślało bowiem, że ma do czynienia z niezliczoną liczbą uzbrojonych osób i szybko wycofało się z ataku.

Na twierdzy znajduje się taras widokowy z którego widać cały Omiš, ujście rzeki Cetina oraz wyspę Brač. Na samym szczycie twierdzy również mieści się mały taras widokowy z którego krajobrazy są jeszcze bardziej malownicze. Polecam się tam wspiąć pomimo, że mała i wąska drabinka jaka prowadzi na najwyższy taras nie wygląda zachęcająco. Małe dzieci raczej nie poradzą sobie z wejściem na ostatni poziom twierdzy.

Twierdza Mirabella

Twierdza MirabellaTaras widokowy

OmišWidok z twierdzy na część starego miasta

OmišWidok z twierdzy na Adriatyk i miejską plażę

Twierdza Mirabela

Twierdza MirabelaPanorama z najwyższego tarasu twierdzy

One Reply to “TWIERDZA MIRABELA – WIDOK NA OMIŠ”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *