Góra Marjan

GÓRA MARJAN – PUNKT WIDOKOWY SPLITU

Tuż przy porcie, po zachodniej stronie Splitu na niewielkim półwyspie, wznosi się Góra Marjan mająca 178 m n. p. m. z której rozciąga się malowniczy widok na miasto oraz okoliczne, przybrzeżne miejscowości.
Góra Marjan uważana jest za najlepszy punkt widokowy Splitu, jest dumą i zachwytem mieszkańców. Miejscem które warto odwiedzić i o którym powstają muzyczne utwory słyszane w chorwackim radiu. Góra Marjan widoczna jest z portu i miejskiej promenady tak więc nie ma możliwości jej ominięcia czy niezauważenia. Jedynym tylko problemem może okazać się znalezienie właściwej alejki z której odbijemy w kierunku szczytu. Ja bynajmniej nie od razu znalazłam właściwe schody prowadzące na teren parku. Kilka razy krążyłam wśród domów i podwórek mieszkańców zanim odnalazłam właściwą ścieżkę (i to wszystko dzięki podpowiedzi miłego staruszka napotkanego na ulicy).
Wejście na teren parku jest bezpłatne. Nie wiem natomiast jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o przekroczenie granicy parku autem.

Góra MarjanWidok na górę

Góra Marjan – teren i atrakcje parku

Góra Marjan porośnięta jest gęstym, sosnowym lasem, który skrywa w sobie wiele ciekawych atrakcji. Zacznijmy od tego, że na terenie parku mieści się dużo ścieżek spacerowych. Poruszając się po parku można wybrać dowolną trasę. Są wąskie ścieżki prowadzące przez las, betonowy deptak, który zaprowadzi nas tylko do środkowej części góry, trasy do joggingu czy trasy ze schodami i kamiennymi chodnikami. Polecam w szczególności obejść całą Górę Marjan dookoła, trzymając się zewnętrznej ścieżki z której podziwiać można widok na morze. Oprócz różnych tras w parku mieści się też kilka innych atrakcji – plac zabaw dla dzieci, zoo, ogród botanicznym, małe kościoły oraz ruiny kamiennych domów. Wszystkie te atrakcje ukryte są wśród drzew, w różnych miejscach, wiec samo ich odnajdywanie przynosi wiele zabawy i satysfakcji. Oczywiście osoby chcące zaoszczędzić trochę czasu, nabyć mogą mapkę na której zaznaczone są wszystkie wyżej wymienione punkty lub skorzystać ze strony internetowej.

Jeśli chodzi o porę zwiedzania to polecam późne popołudnie kiedy słońce chyli się już ku zachodowi. Spacer przed południem nie jest dobrym pomysłem gdyż promienie słońca przeszkadzają w podziwianiu panoramy miasta. Wiem coś o tym bo sama wybrałam się na górę przed godziną 10.00 i nawet okulary od słońca w żaden sposób nie ułatwiły mi w wypatrywaniu z wysokości, znanych już przez mnie zabytków Splitu.

Góra MarjanJedno z wejść na Górę Marjan

Góra MarjanJedno z proponowanych wejść na szczyt

Góra MarjanGłówne wejście na Górę Marjan

Kapliczki i kamienne domy

W parku wznosi się aż sześć świątyń.
Crkva sv. Jere –  gotycka swiątynią z XV wieku.
Crkva Gospe od Sedam Žalosti – najmniejsza kapliczka z 1362 roku.
Crkva sv. Jure – wybudowana na klifie, znajdująca się bezpośrednio nad morzem kapliczka z 1275 roku.
Crkva Gospe od Betlehema – malownicza świątynia, jednonawowa, z ołtarzem przedstawiającym narodziny Chrystusa.
Crkva sv. Nikole – najstarsza kaplica na wzgórzu Marjan (zdjęcie poniżej).
Crkva sv. Stjepana – świątynia wybudowany przez Splitskie Seminarium. W świątyni mieszczą się średniowieczne rzeźby oraz fragmenty dawnego opactwa duchownego.
Więcej o wszystkich kapliczkach w Parku Marjan możecie przeczytać tutaj.
Na półwyspie znajduje się również dziewięć pozostałości po starych, kamiennych domach, które są przykładem typowego dziedzictwa kulturowego tego regionu. Ruiny domów, podobnie jak i kościoły porozmieszczane są po całym obszarze parku.

Góra MarjanCrkva sv. Nikole

Rozrywka dla najmłodszych

Dzieciaki znajdą dla siebie chwilę szaleństwa na placu zabaw jaki znajduję się w środkowej części parku. Na placu mieszczą się interaktywne rzeźby do zabawy wykonane z drewnianych bali. Taki sposób na spędzanie wolnego czasu przez dzieci ma na celu budzić w nich kreatywność a zarazem uczyć przez zabawę. Oprócz interaktywnych przyrządów na placu i jego obrzeżach znajduje się około 40 małych, drewnianych przedmiotów do zabawy – samochodziki, pociągi, małe krzesełka do siedzenia itd. Poza tym są też typowe huśtawki, drabinki do wspinaczki, zjeżdżalnia oraz mały, amfiteatr na dziecięce przedstawienia. Co ciekawsze, pomimo lata w pełni nie zauważyłam na placu nawet jednego dziecka.

Góra MarjanInteraktywna rzeźba

Góra MarjanPlac zabaw dla dzieci

Przyroda i zwierzęta

Przyroda na półwyspie jest różnorodna i bardzo ciekawa. Spotkać tu można interesujące gatunki roślin, kwiatów, krzewów i drzew. Świadczy o tym chociażby znajdujący się tam ogród botaniczny. Wejście do ogrodu jest bezpłatne a cały teren znajduje się za dużymi, zielonymi drzwiami, które można z łatwością pominąć, gdyż nie zwracają w jakiś szczególny sposób czyjejś uwagi. Ogród wygląda trochę zaniedbanie i smutno i szczerze, gdyby nie tabliczki przy poszczególnych roślinach z informacjami o ich nazwach, to nigdy nie powiedziałabym, że miejsce w którym właśnie przebywam jest ogrodem botanicznym.
Na Górze Marjan jest też małe zoo ale wejście do niego w przeciwieństwie do ogrodu botanicznego jest już płatne. W zoo są zwierzęta lokalne takie jak – kozy, owce, pawie, króliki, kaczki oraz kilka zwierząt egzotycznych.

Plac widokowy

Głównym punktem Góry Marjan jest taras widokowy znajdujący się na szczycie półwyspu. Po jednej stronie placu widokowego powiewa chorwacka flaga natomiast po drugiej wznosi się duży krzyż wykonany z białego kamienia. Z punktu widokowego rozciągają się krajobrazy na wszystkie strony świata. Split z takiej wysokości wygląda zupełnie inaczej. Polecam każdemu mała wspinaczkę bo dla takich widoków warto poświęcić trochę swojej energii.

Góra MarjanPlac widokowy

Góra MarjanKrajobraz z placu widokowego

Góra MarjanKrajobraz ze szczytu

Góra MarjanWidok ze szczytu

Góra MarjanKrzyż znajdujący się przy placu widokowym

4 Replies to “GÓRA MARJAN – PUNKT WIDOKOWY SPLITU”

    1. Z wózkiem będzie ciężko jeśli chodzi o samo dojście z miasta bo są do pokonania schody. Jeśli mowa tutaj o wózku dziecięcym to najlepiej jest pojechać na wzgórze autem i już na miejscu spacerować z wózkiem. Jeśli chodzi o wózek inwalidzki to nie ma tutaj specjalnych tras.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *