Udało się! Zrealizowałam swoje dawne postanowienie, że wrócę na Wzgórze Marjan i odszukam wszystkie znajdujące się tam kapliczki. Moja wcześniejsza wizyta w Parku Marjan – możesz przeczytać o niej tutaj odbyła się wczesną jesienią i była bardzo rekreacyjna. Tym razem postanowiłam obejść całą południową stronę wzgórza i dowiedzieć się czegoś o wzniesionych tutaj obiektach sakralnych.
Cały Park Marjan jest miejscem bardzo ciekawym i myślę, że można do niego wracać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać coś nowego. Na terenie znajduje się wiele ścieżek do pieszych wędrówek, miejsca widokowe, muzea (w tym wyjątkowa Galerija Meštrović), wspomniane już przeze mnie kapliczki czy pozostałości dawnych kamiennych domów. Jest tutaj także zoo oraz inne ciekawe atrakcje dla najmłodszych Cromaniaków. Jednym słowem – dla każdego, coś fajnego!
Poszukiwania kapliczek rozpoczęłam rankiem około godziny 8.00. Z góry założyłam, że obejdę je wszystkie do południa i tym samym uniknę momentu, kiedy słońce zacznie mi świecić prosto w oczy. Poza tym na resztę dnia zaplanowałam sobie inne atrakcje i przyjemności. Wszystko poszło zgodnie z moim planem i po czterech godzinach wędrówki udało mi się odszukać kapliczki w Parku Marjan. Nie miałam przy sobie żadnej mapy, do wszystkich miejsc docierałam intuicyjnie. Dzień wcześniej sprawdziłam jednak lokalizację świątyń na mapie interaktywnej więc orientacyjnie wiedziałam w którą stronę muszę podążać i jakich alejek się trzymać.
Kto z Was był na Marjanie, dobrze wie, że można się w tym miejscu całkowicie zatracić. Osoby, które tak jak ja kochają długie spacery i górskie wędrówki będą miały tutaj duże pole do popisu. Z moich wyliczeń wyszło, że tego dnia przeszłam na wzgórzu 15 kilometrów! Całkiem fajny wynik, a ile spalonych kalorii 😀 Do tego te cudowne widoki, zobaczcie sami!
Widoki w Parku Marjan
Poznaj kapliczki w Parku Marjan:
Crkva sv. Jure – kapliczka św. Jerzego
Na końcu zachodniej strony Parku Marjan znajduje się przedromańska kapliczka św. Jerzego. Kapliczka położona jest na klifie tuż nad Instytutem Oceanografii i Rybołówstwa. Kapliczka św. Jerzego po raz pierwszy wspomniana została w roku 1275. Jest to świątynia jednonawowa z półkolistą absydą. Kapliczka ma 8 metrów długości i 5 szerokości, wybudowana jest z nieobrobionych kamieni o różnych kształtach i wielkości.
Sv Jure, czyli święty Jerzy jest jednym z najbardziej znanych chrześcijańskich męczenników. Zarówno w Polsce jak i w Chorwacji uroczyście obchodzone jest święto Jerzego przypadające na 23 kwietnia w Chorwacji i 24 kwietnia w Polsce.
Bardzo ciężko jest sfotografować kapliczkę z przodu, gdyż nie ma przed nią dużo miejsca na postawienie nóg. Gimnastyka z aparatem może skończyć się sturlaniem w dół po skalnym zboczu.
Kapliczka św. Jerzego
Crkva Gospe od sedam žalosti – kapliczka Matki Bożej od Siedmiu Boleści
Najmniejsza kapliczka, nad którą przeszłam górą i z ledwością ją dostrzegłam to kapliczka Matki Bożej od Siedmiu Boleści. Jest to gotycka świątynia, po raz pierwszy wspomniana w dokumentach w 1362 roku. W historycznych źródłach pojawia się pod nazwą S. Maria Pietatis. W kaplicy znajduje się relief – kompozycja rzeźbiarska wykonana na płycie kamiennej z 1603. Rzeźba swoim stylem przypomina prace Jura Dalmatinca, dlatego też przypisywana jest jako dzieło, które wyszło z rąk ucznia szkolącego się w jego pracowni.
Crkva sv. Jeronima – kapliczka św. Hieronima
Kapliczka św. Hieronima wybudowana została w drugiej połowie XV wieku. Jest to świątynia jednonawowa z niewielką dzwonnicą tuż nad samym wejściem głównym. Pod dzwonnicą dostrzec można kamienną rozetę w kształcie czterolistnej koniczyny. Oprócz głównego wejścia, kapliczka ma też dwa mniejsze znajdujące się po jej północnej i południowej stronie.
Wnętrze świątyni skrywa renesansowe ornamenty oraz dwie rzeźby wykonane przez Andrija Alešija. Jedna z tych rzeźb to postać św. Hieronima, czyli obrońcy Dalmacji. We wnętrzu kapliczki znajdowały się kiedyś renesansowe obrazy nieznanego artysty, które po wojnie zostały zastąpione obrazami malarza Ivana Mirkovića.
„Wybacz mi Boże bo jestem Dalmatyńczykiem” – podobno te żartobliwe słowa wypowiadał w modlitwie do Boga sv. Jeronim, jako usprawiedliwienie swoich nawyków, przyzwyczajeń i lenistwa.
Kapliczka św. Hieronima
Pustelnia przy kapliczce św. Hieronima
Crkva Gospe od Betlehema – kapliczka Matki Bożej z Betlejem
Kapliczka został wzniesiony przed 1500 rokiem. Na początku była to prosta jednonawowa konstrukcja, która po I wojnie światowej została zaniedbana i służyła jako miejsce targowe – stoisko. W roku 1927 dzięki „Towarzystwu Marjan” świątynia zyskała nowy wygląd i została pięknie odnowiona.
Ołtarz w kaplicy podobnie jak kaplica powstał około 1500 roku. W całości wykonany został z kamienia i ukazuje scenę narodzin Jezusa.
Kapliczka Matki Bożej z Betlejem
Crkva sv. Nikole – kapliczka św. Mikołaja
Na południowo – wschodnim zboczu znajduje się kapliczka pod wezwaniem św. Mikołaja, która została wzniesiona w 1219 roku i jest najstarszą świątynią w Parku Marjan. Kaplica posiada tylko jedno niewielkie okno znajdujące się na ołtarzu. W roku 1990 kaplica została odnowiona po wcześniejszych uszkodzeniach, które były spowodowane dawniejszym przedłużeniem drogi przechodzącej właśnie w tym miejscu. Do kaplicy przylega niewielka romańsko – gotycka dzwonnica.
6 grudnia, podczas dnia św. Mikołaja, w kaplicy odprawiana jest uroczysta msza święta.
Kapliczka św. Mikołaja
Crkva sv. Stjepana – kapliczka św. Szczepana
Najbliżej miasta na malowniczym klifie wznosi się kapliczka św. Szczepana. Nad drzwiami wejściowymi do świątyni widnieje tabliczka z informacją o dacie jej wybudowania, która przypada na rok 1814. Nad wejściem wznosi się również figura św. Szczepana z roku 1355, która była darem dalmatyńskiego biskupa. Wnętrze kaplicy zdobi kilka średniowiecznych rzeźb, wizerunek Matki Bożej i świętych. Dookoła kaplicy widać pozostałości dawnego opactwa, jakie niegdyś istniało w tym miejscu.
Kapliczka św. Szczepana
Pozostałości po dawnym opactwie
Coś miłego dla oka, czyli krótki filmik nagrany podczas mojej wędrówki w Parku Marjan. Może Was jeszcze bardziej zachęci do odwiedzenia tego miejsca.
Wędrówka w Parku Marjan
Właśnie wróciliśmy z przechadzki. Szliśmy samym wybrzeżem i … Twoj artykuł sprawił, że będziemy musieli tam wrócić i odszukać tych kapliczek! dzięki!!!!