mapa_Split

PAŁAC DIOKLECJANA W SPLICIE. NAJWIĘKSZY ZABYTEK MIASTA

Zapraszam na kolejny wpis z cyklu „zabytki w Splicie„. Dzisiaj będzie o historycznym pałacu cesarza Dioklecjana. Budowla powstała na przełomie III i IV wieku na wzór „warownego obozu rzymskiego”.
Cały pałac służyć miał jako siedziba cesarza Dioklecjana tuż po jego abdykacji. Miejsce w jakim został wybudowany było szczególne gdyż na jego terenie znajdowały się źródła siarkowe znane ze swych właściwości leczniczych.

Zabudowania pałacu przypominały kształt prostokąta o wymiarach 214,0 x 175,0 m. Wewnętrzny dziedziniec pałacu usytuowany był na przecięciu pod kątem prostym dwóch ulic, które przebiegały w środku zabudowań. Wzdłuż każdej ulicy znajdował się szereg mocnych i ozdobnych kolumn. Każda koniec ulicy zakończony był bramą znajdującą się w środku muru. Od strony wschodniej znajdowała się Brama Srebrna, od strony zachodniej – Brama Żelazna, od północnej – Brama Złota, którą można podziwiać po dzień dzisiejszy, a od strony południowej – Brama Brązowa.
Boki całego pałacu otoczone były basztami, które wznosiły się w środkowych częściach muru a także pomiędzy bramami. Pałac podzielony był na dwie części – północną i południową. Pierwsza z nich przeznaczona była do dyspozycji żołnierzy i pracującej służby natomiast część południową od strony morza zajmował cesarz i jego rodzina.
Pałac Dioklecjana zapoczątkował powstanie Splitu i jest zaliczany do jedynego na całym świecie pałacu w który przerodził się w miasto. Z czasem na tereny pałacu zaczęła wkraczać przybyła ludność, dobudowywać nowe budynki i zmieniać architekturę krajobrazu. Co za tym idzie. Dzisiaj możemy podziwiać niezwykłą architekturę, zmieszane budynki stare z nowymi, historię i teraźniejszość w jednym miejscu.

Do pozostałości pałacu Dioklecjana jakie można zwiedzić będąc w Splicie zalicza się:

  • perystyl (dzisiejszy teatr)
  • westybul
  • bramę złotą
  • ruiny komnat cesarza
  • świątynię Jowisza
  • mauzoleum

Moim zdaniem warto także wydać trochę gotówki i zaopatrzyć się w pamiątki, które można nabyć w podziemiach pałacu znajdujących się od strony morza. Pozostałości pałacu z lotu ptaka możecie zobaczyć tutaj.

Pałac DioklecjanaPałac Dioklecjana – plan miasta

Pałac Dioklecjana

Pałac DioklecjanaMury pałacu Dioklecjana

Pałac DioklecjanaZewnętrzna strona muru pałacu

Pałac Dioklecjana

Pałac DioklecjanaPozostałości pałacu

Pałac DioklecjanaPlac położony w środkowej części pałacu

Pałac DioklecjanaPodziemia pałacu – miejsce, w którym można kupić wyjątkowe pamiątki

wiezaDzwonnica katedry

One Reply to “PAŁAC DIOKLECJANA W SPLICIE. NAJWIĘKSZY ZABYTEK MIASTA”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *