Mur_Split

Witam w Splicie

Cały wczorajszy dzień spędziłam na zwiedzaniu „wiecznie młodego miasta” Split. Pogoda dopisała, co pozwoliło mi na obejście całego miasta wzdłuż i wszerz w pełni rozkoszując się jego urokami.
Split miałam już przyjemność odwiedzić podczas moich chorwackich wakacji, wiec teraz wiedziałam już gdzi i w którą stronę się udać, żeby zobaczyć najciekawsze miejsca w mieście. 

 

Witam w Splicie, mieście Dioklecjana

Sercem całego miasta jest Pałac Dioklecjana, który ściąga co roku wielu turystów. Oferta kulturalna Splitu jest niezliczona. Muzea, galerie, zabytkowe przestrzenie, pomniki, wszelkiego rodzaju koncerty i przedstawienia są źródłem interesującej wiedzy, kultury oraz historii miasta. Będąc w tych zakątkach zachęcam odwiedzić dobrą restaurację w której pyszne ryby i owoce morza są specjałem miasta. Dla zwolenników mięsa restauracje zapraszają na pieczoną jagnięcinę oraz pašticade. Do tego obowiązkowo prošek (rodzaj alkoholu o słodkim smaku) lub lampka wina a na deser kawa.

Dla zmęczonych chodzeniem po mieście na odpoczynek zaprasza Splitska Riwa, czyli długa promenada wzdłuż portu z licznymi kawiarenkami i piekną zielenią palm. Tutejsza świeża morska bryza powietrza pozwalają na relaks w pełni.

Witam w Splicie

Splitska riwa

Warto także zwrócić uwagę na duży pomnik biskupa Grgura Ninskiego. Podobno dotknięcie dużego palca u stopy biskupa przynosi szczęście. Pomnik w miejscu palca jest bardzo wytarty i śliski, przypuszczam, że wszyscy którzy znajdowali się w pobliżu próbował przenieść trochę szczęścia na siebie 🙂

Witam w Splicie

Pomnik biskupa Grgura Ninskiego

Witam w Splicie

O Splicie można by się rozpisywać w nieskończoność. Kto był chociaż raz w tym mieście z pewnością przy najbliższej okazji jeszcze do niego wróci. Ja żeby przybliżyć wszystkim których noga jeszcze nie stanęła w tych regionach, klimat Splitu, umieszczać będę raz w tygodniu post z cyklu „zabytki w Splicie„. A dzisiaj na dzień dobry kilka fotek odzwierciedlających charakter Splitu.

Witam w Splicie

Witam w Splicie

Splitska riwa

Architektura Splitu

Witam w SplicieMiasto SplitBooking.com

Podziel się wpisem z przyjaciółmiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

six + twenty =